BBO-Skåne-Bridgehuset
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
21 | 206,7 | 40,85 | Anders Bark - Ingemar Mårtensson | Anders Bark Ingemar Mårtensson | 18,1 | Malmö BK | Malmö BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Klas Klementsson - Bertil Ekelund | Rond 1, som Ö-V, mot Klas Klementsson - Bertil Ekelund |
1 | 3NT | N | +1 | ♥8 | 430 | 1 | 5 | 5 | ♠D542♥Kkn83♦kn973♣7 | ♠K83♥1097♦KD652♣92 | ♠D542♥Kkn83♦kn973♣7 | 1 | 4,35 | 1 |
Rond 1, som Ö-V, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson | Rond 1, som Ö-V, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson |
2 | 3NT | Ö | +2 | ♦K | -460 | 12 | 60 | 60 | ♠D♥EK109843♦Ekn72♣2 | ♠Kkn1062♥D♦86♣EKkn93 | ♠D♥EK109843♦Ekn72♣2 | 13 | 28,26 | 13 |
Rond 2, som Ö-V, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson | Rond 2, som Ö-V, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson |
3 | 1NT | V | = | ♥6 | -90 | 7 | 35 | 35 | ♠ED10♥1043♦984♣10762 | ♠K843♥95♦EKD♣K983 | ♠ED10♥1043♦984♣10762 | 20 | 28,99 | 20 |
Rond 2, som Ö-V, mot Bonnie Clementsson - Jan Clementsson | Rond 2, som Ö-V, mot Bonnie Clementsson - Jan Clementsson |
4 | 5♦ | N | = | ♣E | 600 | 12 | 60 | 60 | ♠D1052♥kn108543♦kn♣E7 | ♠9863♥7♦E3♣D108532 | ♠D1052♥kn108543♦kn♣E7 | 32 | 34,78 | 32 |
Rond 3, som N-S, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz | Rond 3, som N-S, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz |
5 | 3♥ | N | –5 | ♠D | -500 | 0 | 0 | 0 | ♠K7♥K963♦EDkn87♣K7 | ♠kn96543♥D2♦104♣D54 | ♠K7♥K963♦EDkn87♣K7 | 32 | 27,83 | 32 |
Rond 3, som N-S, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning | Rond 3, som N-S, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning |
6 | 3♣ | V | +1 | ♠3 | -130 | 1 | 5 | 5 | ♠K543♥K53♦K10965♣6 | ♠10986♥kn76♦E82♣K94 | ♠K543♥K53♦K10965♣6 | 33 | 23,91 | 33 |
Rond 4, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson | Rond 4, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson |
7 | 1♠ | S | = | ♦2 | 80 | 10 | 50 | 50 | ♠ED7♥KD95♦1098♣kn53 | ♠8643♥42♦E54♣ED72 | ♠ED7♥KD95♦1098♣kn53 | 43 | 26,71 | 43 |
Rond 5, som N-S, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson | Rond 5, som N-S, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson |
9 | 3NT | Ö | +2 | ♠7 | -660 | 0 | 0 | 0 | ♠D4♥852♦kn87♣KD987 | ♠7652♥Ekn73♦D5♣1063 | ♠D4♥852♦kn87♣KD987 | 43 | 23,37 | 43 |
Rond 5, som N-S, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner | Rond 5, som N-S, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner |
10 | 3NT | N | –2 | ♥6 | -200 | 4 | 20 | 20 | ♠ED73♥Ekn9♦kn2♣K1082 | ♠82♥KD87♦D643♣D73 | ♠ED73♥Ekn9♦kn2♣K1082 | 47 | 22,71 | 47 |
Rond 6, som N-S, mot Britten Synnergren - Ann Bellander | Rond 6, som N-S, mot Britten Synnergren - Ann Bellander |
11 | 5♦x | V | –2 | ♣2 | 300 | 16 | 80 | 80 | ♠9843♥95♦K743♣862 | ♠EKD10♥Ekn103♦-♣Ekn954 | ♠9843♥95♦K743♣862 | 63 | 27,39 | 63 |
Rond 6, som N-S, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog | Rond 6, som N-S, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog |
12 | 4♥ | Ö | +1 | ♠4 | -450 | 8 | 40 | 40 | ♠kn97♥764♦EK94♣1095 | ♠D1043♥83♦kn83♣kn832 | ♠kn97♥764♦EK94♣1095 | 71 | 28,06 | 71 |
Rond 7, som N-S, mot Claudia Sjöberg - Christer Ekberg | Rond 7, som N-S, mot Claudia Sjöberg - Christer Ekberg |
13 | 3♠ | Ö | = | ♦4 | -140 | 12 | 60 | 60 | ♠E652♥D97♦kn♣Kkn964 | ♠93♥kn10542♦E74♣D103 | ♠E652♥D97♦kn♣Kkn964 | 83 | 30,07 | 83 |
Rond 7, som N-S, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson | Rond 7, som N-S, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson |
14 | 2♣ | S | = | ♦E | 90 | 6 | 30 | 30 | ♠K108764♥-♦K873♣1032 | ♠-♥EKD108♦kn965♣KD84 | ♠K108764♥-♦K873♣1032 | 89 | 29,77 | 89 |
Rond 8, som N-S, mot Marianne Andersson - Eva Dokken | Rond 8, som N-S, mot Marianne Andersson - Eva Dokken |
15 | 3NT | S | = | ♣6 | 600 | 18 | 90 | 90 | ♠Ekn4♥KD643♦96♣D85 | ♠987♥107♦EK87♣Ekn42 | ♠Ekn4♥KD643♦96♣D85 | 107 | 33,23 | 107 |
Rond 8, som Ö-V, mot Christian Frisk - Lars G Svensson | Rond 8, som Ö-V, mot Christian Frisk - Lars G Svensson |
16 | 2♠ | V | –1 | ♦E | 100 | 5 | 25 | 25 | ♠Dkn7♥Dkn106♦74♣Kkn108 | ♠EK108♥E85♦D10832♣3 | ♠Dkn7♥Dkn106♦74♣Kkn108 | 112 | 32,46 | 112 |
Rond 9, som Ö-V, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson | Rond 9, som Ö-V, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson |
17 | 3♦ | Ö | –2 | ♠2 | 100 | 6 | 30 | 30 | ♠D10♥E109♦ED74♣E1084 | ♠kn85♥Dkn76♦653♣D32 | ♠D10♥E109♦ED74♣E1084 | 118 | 32,07 | 118 |
Rond 9, som Ö-V, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard | Rond 9, som Ö-V, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard |
18 | 4♥ | Ö | –1 | ♦9 | 50 | 4 | 20 | 20 | ♠ED8♥D97543♦E3♣108 | ♠K102♥K82♦kn54♣KDkn6 | ♠ED8♥D97543♦E3♣108 | 122 | 31,20 | 122 |
Rond 10, som Ö-V, mot Lennart Ek - Anders Freij | Rond 10, som Ö-V, mot Lennart Ek - Anders Freij |
19 | 1♥ | V | = | ♦K | -80 | 2 | 10 | 10 | ♠532♥75♦E753♣D852 | ♠Ekn107♥EKDkn10♦109♣kn6 | ♠532♥75♦E753♣D852 | 124 | 29,95 | 124 |
Rond 10, som Ö-V, mot Stig Unoson - Thomas Davy | Rond 10, som Ö-V, mot Stig Unoson - Thomas Davy |
20 | 3NT | V | –1 | ♥7 | 100 | 3 | 15 | 15 | ♠10♥Ekn32♦Ekn9♣E10985 | ♠Kkn4♥D94♦K843♣kn32 | ♠10♥Ekn32♦Ekn9♣E10985 | 127 | 29,06 | 127 |
Rond 11, som Ö-V, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren | Rond 11, som Ö-V, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren |
21 | 4♠ | V | –1 | ♦2 | 50 | 3 | 15 | 15 | ♠982♥-♦EK943♣D10987 | ♠EDkn6♥EK1052♦10♣E63 | ♠982♥-♦EK943♣D10987 | 130 | 28,26 | 130 |
Rond 11, som Ö-V, mot Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson | Rond 11, som Ö-V, mot Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson |
22 | 2NT | S | –2 | ♠9 | -100 | 18 | 90 | 90 | ♠E107♥E854♦854♣764 | ♠K9865♥kn9♦Kkn9♣kn85 | ♠E107♥E854♦854♣764 | 148 | 30,64 | 148 |
Rond 12, som Ö-V, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom | Rond 12, som Ö-V, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom |
23 | 3NT | V | +2 | ♠7 | -660 | 16 | 80 | 80 | ♠kn9♥E9♦KD965♣Kkn75 | ♠KD64♥Kkn32♦2♣ED43 | ♠kn9♥E9♦KD965♣Kkn75 | 164 | 32,41 | 164 |