BBO-Skåne-Bridgehuset
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | 300,1 | 59,31 | Claudia Sjöberg - Christer Ekberg | Claudia Sjöberg Christer Ekberg | -30 | Lunds BK - Pri-Bri 1936 | Lunds BK Pri-Bri 1936 |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Marianne Andersson - Eva Dokken | Rond 1, som N-S, mot Marianne Andersson - Eva Dokken |
1 | 3NT | S | –1 | ♦K | -50 | 3 | 15 | 15 | ♠1097♥ED2♦108♣EK1085 | ♠Ekn6♥654♦E4♣Dkn643 | ♠1097♥ED2♦108♣EK1085 | 3 | 13,04 | 3 |
Rond 1, som N-S, mot Christian Frisk - Lars G Svensson | Rond 1, som N-S, mot Christian Frisk - Lars G Svensson |
2 | 5♥ | Ö | –1 | ♦K | 50 | 16 | 80 | 80 | ♠E985♥kn76♦54♣10876 | ♠743♥52♦KD1093♣D54 | ♠E985♥kn76♦54♣10876 | 19 | 41,30 | 19 |
Rond 2, som N-S, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson | Rond 2, som N-S, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson |
3 | 1NT | V | = | ♠5 | -90 | 13 | 65 | 65 | ♠kn75♥Ekn76♦532♣D54 | ♠962♥KD82♦kn1076♣Ekn | ♠kn75♥Ekn76♦532♣D54 | 32 | 46,38 | 32 |
Rond 2, som N-S, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard | Rond 2, som N-S, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard |
4 | 3NT | N | +2 | ♣E | 660 | 18 | 90 | 90 | ♠kn♥KD62♦K8642♣Kkn4 | ♠EK74♥E9♦D10975♣96 | ♠kn♥KD62♦K8642♣Kkn4 | 50 | 54,35 | 50 |
Rond 3, som N-S, mot Lennart Ek - Anders Freij | Rond 3, som N-S, mot Lennart Ek - Anders Freij |
5 | 3♣ | Ö | –1 | ♦10 | 50 | 10 | 50 | 50 | ♠K7♥K963♦EDkn87♣K7 | ♠kn96543♥D2♦104♣D54 | ♠K7♥K963♦EDkn87♣K7 | 60 | 52,17 | 60 |
Rond 3, som N-S, mot Stig Unoson - Thomas Davy | Rond 3, som N-S, mot Stig Unoson - Thomas Davy |
6 | 3♦ | N | –1 | ♣E | -50 | 10 | 50 | 50 | ♠K543♥K53♦K10965♣6 | ♠10986♥kn76♦E82♣K94 | ♠K543♥K53♦K10965♣6 | 70 | 50,72 | 70 |
Rond 4, som N-S, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren | Rond 4, som N-S, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren |
7 | 2♥x | Ö | –2 | ♠4 | 500 | 20 | 100 | 100 | ♠ED7♥KD95♦1098♣kn53 | ♠8643♥42♦E54♣ED72 | ♠ED7♥KD95♦1098♣kn53 | 90 | 55,90 | 90 |
Rond 4, som N-S, mot Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson | Rond 4, som N-S, mot Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson |
8 | 4♠ | S | +1 | ♥9 | 450 | 19 | 95 | 95 | ♠Ekn10♥6♦Ekn753♣ED109 | ♠D9874♥K84♦94♣K75 | ♠Ekn10♥6♦Ekn753♣ED109 | 109 | 59,24 | 109 |
Rond 5, som N-S, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom | Rond 5, som N-S, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom |
9 | 4♠ | V | –2 | ♣K | 200 | 18 | 90 | 90 | ♠D4♥852♦kn87♣KD987 | ♠7652♥Ekn73♦D5♣1063 | ♠D4♥852♦kn87♣KD987 | 127 | 61,35 | 127 |
Rond 5, som N-S, mot Klas Klementsson - Bertil Ekelund | Rond 5, som N-S, mot Klas Klementsson - Bertil Ekelund |
10 | 2NT | N | –2 | ♥6 | -200 | 4 | 20 | 20 | ♠ED73♥Ekn9♦kn2♣K1082 | ♠82♥KD87♦D643♣D73 | ♠ED73♥Ekn9♦kn2♣K1082 | 131 | 56,96 | 131 |
Rond 6, som Ö-V, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson | Rond 6, som Ö-V, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson |
11 | 4♦x | V | –1 | ♠9 | 100 | 9 | 45 | 45 | ♠52♥KD87642♦D♣D103 | ♠kn76♥-♦Ekn1098652♣K7 | ♠52♥KD87642♦D♣D103 | 140 | 55,34 | 140 |
Rond 6, som Ö-V, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson | Rond 6, som Ö-V, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson |
12 | 4♥ | Ö | +1 | ♠3 | -450 | 12 | 60 | 60 | ♠865♥KDkn5♦52♣EKD4 | ♠EK2♥E1092♦D1076♣76 | ♠865♥KDkn5♦52♣EKD4 | 152 | 55,07 | 152 |
Rond 7, som Ö-V, mot Anders Bark - Ingemar Mårtensson | Rond 7, som Ö-V, mot Anders Bark - Ingemar Mårtensson |
13 | 3♠ | Ö | = | ♦4 | -140 | 8 | 40 | 40 | ♠D1074♥86♦983♣8752 | ♠Kkn8♥EK3♦KD10652♣E | ♠D1074♥86♦983♣8752 | 160 | 53,51 | 160 |
Rond 7, som Ö-V, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz | Rond 7, som Ö-V, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz |
14 | 2♠ | N | = | ♦10 | 110 | 9 | 45 | 45 | ♠932♥kn6543♦104♣Ekn6 | ♠EDkn5♥972♦ED2♣975 | ♠932♥kn6543♦104♣Ekn6 | 169 | 52,48 | 169 |
Rond 8, som Ö-V, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning | Rond 8, som Ö-V, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning |
15 | 1♥ | Ö | –2 | ♦E | 100 | 11 | 55 | 55 | ♠K53♥kn9852♦Dkn102♣9 | ♠D1062♥E♦543♣K10763 | ♠K53♥kn9852♦Dkn102♣9 | 180 | 52,17 | 180 |
Rond 8, som Ö-V, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson | Rond 8, som Ö-V, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson |
16 | 2♥ | Ö | +1 | ♥2 | -140 | 15 | 75 | 75 | ♠Dkn7♥Dkn106♦74♣Kkn108 | ♠EK108♥E85♦D10832♣3 | ♠Dkn7♥Dkn106♦74♣Kkn108 | 195 | 52,99 | 195 |
Rond 9, som Ö-V, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson | Rond 9, som Ö-V, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson |
18 | 4♥ | Ö | = | ♣E | -420 | 14 | 70 | 70 | ♠ED8♥D97543♦E3♣108 | ♠K102♥K82♦kn54♣KDkn6 | ♠ED8♥D97543♦E3♣108 | 209 | 53,45 | 209 |
Rond 10, som Ö-V, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner | Rond 10, som Ö-V, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner |
19 | 2♥ | V | +1 | ♦K | -140 | 13 | 65 | 65 | ♠532♥75♦E753♣D852 | ♠Ekn107♥EKDkn10♦109♣kn6 | ♠532♥75♦E753♣D852 | 222 | 53,62 | 222 |
Rond 10, som Ö-V, mot Britten Synnergren - Ann Bellander | Rond 10, som Ö-V, mot Britten Synnergren - Ann Bellander |
20 | 1NT | V | +1 | ♠8 | -120 | 16 | 80 | 80 | ♠10♥Ekn32♦Ekn9♣E10985 | ♠Kkn4♥D94♦K843♣kn32 | ♠10♥Ekn32♦Ekn9♣E10985 | 238 | 54,46 | 238 |
Rond 11, som Ö-V, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog | Rond 11, som Ö-V, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog |
21 | 3NT | Ö | +2 | ♣4 | -460 | 18 | 90 | 90 | ♠982♥-♦EK943♣D10987 | ♠EDkn6♥EK1052♦10♣E63 | ♠982♥-♦EK943♣D10987 | 256 | 55,65 | 256 |
Rond 11, som Ö-V, mot Bonnie Clementsson - Jan Clementsson | Rond 11, som Ö-V, mot Bonnie Clementsson - Jan Clementsson |
22 | 3NT | N | –1 | ♣4 | -50 | 13 | 65 | 65 | ♠E107♥E854♦854♣764 | ♠K9865♥kn9♦Kkn9♣kn85 | ♠E107♥E854♦854♣764 | 269 | 55,69 | 269 |
Rond 12, som N-S, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson | Rond 12, som N-S, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson |
23 | 1♥ | V | +3 | ♣10 | -170 | 18 | 90 | 90 | ♠E107♥10875♦E1087♣106 | ♠8532♥D64♦kn43♣982 | ♠E107♥10875♦E1087♣106 | 287 | 56,72 | 287 |