BBO-Skåne-Bridgehuset
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
15 | 237,8 | 47 | Bodil Wikström - Gunilla Lundskog | Bodil Wikström Gunilla Lundskog | -8,3 | BK Bridgehuset | BK Bridgehuset |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Christian Frisk - Lars G Svensson | Rond 1, som N-S, mot Christian Frisk - Lars G Svensson |
1 | 3NT | N | = | ♠2 | 400 | 16 | 80 | 80 | ♠1097♥ED2♦108♣EK1085 | ♠Ekn6♥654♦E4♣Dkn643 | ♠1097♥ED2♦108♣EK1085 | 16 | 69,57 | 16 |
Rond 1, som N-S, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson | Rond 1, som N-S, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson |
2 | 6♥ | Ö | –2 | ♦K | 100 | 18 | 90 | 90 | ♠E985♥kn76♦54♣10876 | ♠743♥52♦KD1093♣D54 | ♠E985♥kn76♦54♣10876 | 34 | 73,91 | 34 |
Rond 2, som N-S, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard | Rond 2, som N-S, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard |
3 | 1NT | Ö | = | ♥2 | -90 | 13 | 65 | 65 | ♠kn75♥Ekn76♦532♣D54 | ♠962♥KD82♦kn1076♣Ekn | ♠kn75♥Ekn76♦532♣D54 | 47 | 68,12 | 47 |
Rond 2, som N-S, mot Lennart Ek - Anders Freij | Rond 2, som N-S, mot Lennart Ek - Anders Freij |
4 | 3NT | N | +2 | ♣E | 660 | 18 | 90 | 90 | ♠kn♥KD62♦K8642♣Kkn4 | ♠EK74♥E9♦D10975♣96 | ♠kn♥KD62♦K8642♣Kkn4 | 65 | 70,65 | 65 |
Rond 3, som N-S, mot Stig Unoson - Thomas Davy | Rond 3, som N-S, mot Stig Unoson - Thomas Davy |
5 | 3♣ | Ö | –1 | ♦10 | 50 | 10 | 50 | 50 | ♠K7♥K963♦EDkn87♣K7 | ♠kn96543♥D2♦104♣D54 | ♠K7♥K963♦EDkn87♣K7 | 75 | 65,22 | 75 |
Rond 3, som N-S, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren | Rond 3, som N-S, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren |
6 | 3♣ | V | –1 | ♦10 | 100 | 13 | 65 | 65 | ♠K543♥K53♦K10965♣6 | ♠10986♥kn76♦E82♣K94 | ♠K543♥K53♦K10965♣6 | 88 | 63,77 | 88 |
Rond 4, som N-S, mot Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson | Rond 4, som N-S, mot Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson |
7 | 1♠ | S | –1 | ♥3 | -100 | 5 | 25 | 25 | ♠ED7♥KD95♦1098♣kn53 | ♠8643♥42♦E54♣ED72 | ♠ED7♥KD95♦1098♣kn53 | 93 | 57,76 | 93 |
Rond 4, som N-S, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom | Rond 4, som N-S, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom |
8 | 4♠ | S | = | ♥5 | 420 | 15 | 75 | 75 | ♠Ekn10♥6♦Ekn753♣ED109 | ♠D9874♥K84♦94♣K75 | ♠Ekn10♥6♦Ekn753♣ED109 | 108 | 58,70 | 108 |
Rond 5, som Ö-V, mot Klas Klementsson - Bertil Ekelund | Rond 5, som Ö-V, mot Klas Klementsson - Bertil Ekelund |
9 | 2NT | Ö | –1 | ♥7 | 100 | 8 | 40 | 40 | ♠K103♥D1094♦E942♣E4 | ♠Ekn98♥K6♦K1063♣kn52 | ♠K103♥D1094♦E942♣E4 | 116 | 56,04 | 116 |
Rond 5, som Ö-V, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson | Rond 5, som Ö-V, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson |
10 | 1NT | N | +1 | ♠6 | 120 | 4 | 20 | 20 | ♠Kkn106♥65♦E75♣kn965 | ♠954♥10432♦K1098♣E4 | ♠Kkn106♥65♦E75♣kn965 | 120 | 52,17 | 120 |
Rond 6, som Ö-V, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson | Rond 6, som Ö-V, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson |
11 | 4♣ | S | –1 | ♦E | -50 | 16 | 80 | 80 | ♠52♥KD87642♦D♣D103 | ♠kn76♥-♦Ekn1098652♣K7 | ♠52♥KD87642♦D♣D103 | 136 | 53,75 | 136 |
Rond 6, som Ö-V, mot Anders Bark - Ingemar Mårtensson | Rond 6, som Ö-V, mot Anders Bark - Ingemar Mårtensson |
12 | 4♥ | Ö | +1 | ♠4 | -450 | 12 | 60 | 60 | ♠865♥KDkn5♦52♣EKD4 | ♠EK2♥E1092♦D1076♣76 | ♠865♥KDkn5♦52♣EKD4 | 148 | 53,62 | 148 |
Rond 7, som Ö-V, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz | Rond 7, som Ö-V, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz |
13 | 3♥ | S | = | ♦K | 140 | 0 | 0 | 0 | ♠D1074♥86♦983♣8752 | ♠Kkn8♥EK3♦KD10652♣E | ♠D1074♥86♦983♣8752 | 148 | 49,50 | 148 |
Rond 7, som Ö-V, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning | Rond 7, som Ö-V, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning |
14 | 2♣ | S | +2 | ♣9 | 130 | 4 | 20 | 20 | ♠932♥kn6543♦104♣Ekn6 | ♠EDkn5♥972♦ED2♣975 | ♠932♥kn6543♦104♣Ekn6 | 152 | 47,20 | 152 |
Rond 8, som Ö-V, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson | Rond 8, som Ö-V, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson |
15 | 3NT | S | = | ♣6 | 600 | 2 | 10 | 10 | ♠K53♥kn9852♦Dkn102♣9 | ♠D1062♥E♦543♣K10763 | ♠K53♥kn9852♦Dkn102♣9 | 154 | 44,64 | 154 |
Rond 9, som Ö-V, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson | Rond 9, som Ö-V, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson |
17 | 1NT | Ö | +1 | ♦kn | -120 | 18 | 90 | 90 | ♠D10♥E109♦ED74♣E1084 | ♠kn85♥Dkn76♦653♣D32 | ♠D10♥E109♦ED74♣E1084 | 172 | 46,74 | 172 |
Rond 9, som Ö-V, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner | Rond 9, som Ö-V, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner |
18 | 4♥ | Ö | –1 | ♠4 | 50 | 4 | 20 | 20 | ♠ED8♥D97543♦E3♣108 | ♠K102♥K82♦kn54♣KDkn6 | ♠ED8♥D97543♦E3♣108 | 176 | 45,01 | 176 |
Rond 10, som Ö-V, mot Britten Synnergren - Ann Bellander | Rond 10, som Ö-V, mot Britten Synnergren - Ann Bellander |
19 | 2♥ | V | +2 | ♠6 | -170 | 18 | 90 | 90 | ♠532♥75♦E753♣D852 | ♠Ekn107♥EKDkn10♦109♣kn6 | ♠532♥75♦E753♣D852 | 194 | 46,86 | 194 |
Rond 10, som Ö-V, mot Bonnie Clementsson - Jan Clementsson | Rond 10, som Ö-V, mot Bonnie Clementsson - Jan Clementsson |
20 | 2♦ | V | +1 | ♣7 | -110 | 11 | 55 | 55 | ♠10♥Ekn32♦Ekn9♣E10985 | ♠Kkn4♥D94♦K843♣kn32 | ♠10♥Ekn32♦Ekn9♣E10985 | 205 | 46,91 | 205 |
Rond 11, som N-S, mot Claudia Sjöberg - Christer Ekberg | Rond 11, som N-S, mot Claudia Sjöberg - Christer Ekberg |
21 | 3NT | Ö | +2 | ♣4 | -460 | 2 | 10 | 10 | ♠10743♥D9873♦Dkn72♣- | ♠K5♥kn64♦865♣Kkn542 | ♠10743♥D9873♦Dkn72♣- | 207 | 45,00 | 207 |
Rond 11, som N-S, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson | Rond 11, som N-S, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson |
22 | 3♥ | N | –1 | ♠E | -50 | 7 | 35 | 35 | ♠kn♥KD732♦ED63♣K102 | ♠D432♥106♦1072♣ED93 | ♠kn♥KD732♦ED63♣K102 | 214 | 44,31 | 214 |
Rond 12, som N-S, mot Marianne Andersson - Eva Dokken | Rond 12, som N-S, mot Marianne Andersson - Eva Dokken |
23 | 3NT | V | +3 | ♥5 | -690 | 0 | 0 | 0 | ♠E107♥10875♦E1087♣106 | ♠8532♥D64♦kn43♣982 | ♠E107♥10875♦E1087♣106 | 214 | 42,29 | 214 |