BBO-Skåne-Bridgehuset
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
7 | 278,5 | 55,05 | Marianne Bengtsson - Anita Larsson | Marianne Bengtsson Anita Larsson | 20,9 | Lunds BK | Lunds BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson | Rond 1, som Ö-V, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson |
1 | 2NT | S | = | ♦K | 120 | 11 | 55 | 55 | ♠D542♥Kkn83♦kn973♣7 | ♠K83♥1097♦KD652♣92 | ♠D542♥Kkn83♦kn973♣7 | 11 | 47,83 | 11 |
Rond 1, som Ö-V, mot Bonnie Clementsson - Jan Clementsson | Rond 1, som Ö-V, mot Bonnie Clementsson - Jan Clementsson |
2 | 6♥ | Ö | –3 | ♦K | 150 | 0 | 0 | 0 | ♠D♥EK109843♦Ekn72♣2 | ♠Kkn1062♥D♦86♣EKkn93 | ♠D♥EK109843♦Ekn72♣2 | 11 | 23,91 | 11 |
Rond 2, som N-S, mot Anders Bark - Ingemar Mårtensson | Rond 2, som N-S, mot Anders Bark - Ingemar Mårtensson |
3 | 1NT | V | = | ♥6 | -90 | 13 | 65 | 65 | ♠kn75♥Ekn76♦532♣D54 | ♠962♥KD82♦kn1076♣Ekn | ♠kn75♥Ekn76♦532♣D54 | 24 | 34,78 | 24 |
Rond 2, som N-S, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz | Rond 2, som N-S, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz |
4 | 5♦ | N | = | ♥kn | 600 | 8 | 40 | 40 | ♠kn♥KD62♦K8642♣Kkn4 | ♠EK74♥E9♦D10975♣96 | ♠kn♥KD62♦K8642♣Kkn4 | 32 | 34,78 | 32 |
Rond 3, som N-S, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning | Rond 3, som N-S, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning |
5 | 3♠ | S | = | ♣3 | 140 | 20 | 100 | 100 | ♠K7♥K963♦EDkn87♣K7 | ♠kn96543♥D2♦104♣D54 | ♠K7♥K963♦EDkn87♣K7 | 52 | 45,22 | 52 |
Rond 3, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson | Rond 3, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson |
6 | 1NT | V | –2 | ♦6 | 200 | 18 | 90 | 90 | ♠K543♥K53♦K10965♣6 | ♠10986♥kn76♦E82♣K94 | ♠K543♥K53♦K10965♣6 | 70 | 50,72 | 70 |
Rond 4, som N-S, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson | Rond 4, som N-S, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson |
8 | 3♠ | S | +1 | ♥5 | 170 | 11 | 55 | 55 | ♠Ekn10♥6♦Ekn753♣ED109 | ♠D9874♥K84♦94♣K75 | ♠Ekn10♥6♦Ekn753♣ED109 | 81 | 50,31 | 81 |
Rond 5, som N-S, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner | Rond 5, som N-S, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner |
9 | 4♠ | V | –1 | ♣K | 100 | 12 | 60 | 60 | ♠D4♥852♦kn87♣KD987 | ♠7652♥Ekn73♦D5♣1063 | ♠D4♥852♦kn87♣KD987 | 93 | 50,54 | 93 |
Rond 5, som N-S, mot Britten Synnergren - Ann Bellander | Rond 5, som N-S, mot Britten Synnergren - Ann Bellander |
10 | 2NT | N | +1 | ♦5 | 150 | 20 | 100 | 100 | ♠ED73♥Ekn9♦kn2♣K1082 | ♠82♥KD87♦D643♣D73 | ♠ED73♥Ekn9♦kn2♣K1082 | 113 | 54,59 | 113 |
Rond 6, som N-S, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog | Rond 6, som N-S, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog |
11 | 4♣ | S | –1 | ♦E | -50 | 4 | 20 | 20 | ♠9843♥95♦K743♣862 | ♠EKD10♥Ekn103♦-♣Ekn954 | ♠9843♥95♦K743♣862 | 117 | 50,87 | 117 |
Rond 6, som N-S, mot Claudia Sjöberg - Christer Ekberg | Rond 6, som N-S, mot Claudia Sjöberg - Christer Ekberg |
12 | 4♥ | Ö | +1 | ♠3 | -450 | 8 | 40 | 40 | ♠kn97♥764♦EK94♣1095 | ♠D1043♥83♦kn83♣kn832 | ♠kn97♥764♦EK94♣1095 | 125 | 49,41 | 125 |
Rond 7, som N-S, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson | Rond 7, som N-S, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson |
13 | 2♦ | V | +3 | ♥7 | -150 | 6 | 30 | 30 | ♠E652♥D97♦kn♣Kkn964 | ♠93♥kn10542♦E74♣D103 | ♠E652♥D97♦kn♣Kkn964 | 131 | 47,46 | 131 |
Rond 7, som Ö-V, mot Marianne Andersson - Eva Dokken | Rond 7, som Ö-V, mot Marianne Andersson - Eva Dokken |
14 | 3♦ | S | +2 | ♥9 | 150 | 2 | 10 | 10 | ♠932♥kn6543♦104♣Ekn6 | ♠EDkn5♥972♦ED2♣975 | ♠932♥kn6543♦104♣Ekn6 | 133 | 44,48 | 133 |
Rond 8, som Ö-V, mot Christian Frisk - Lars G Svensson | Rond 8, som Ö-V, mot Christian Frisk - Lars G Svensson |
15 | 3NT | S | –1 | ♣6 | -100 | 16 | 80 | 80 | ♠K53♥kn9852♦Dkn102♣9 | ♠D1062♥E♦543♣K10763 | ♠K53♥kn9852♦Dkn102♣9 | 149 | 46,27 | 149 |
Rond 8, som Ö-V, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson | Rond 8, som Ö-V, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson |
16 | 3NT | Ö | –2 | ♣4 | 200 | 1 | 5 | 5 | ♠Dkn7♥Dkn106♦74♣Kkn108 | ♠EK108♥E85♦D10832♣3 | ♠Dkn7♥Dkn106♦74♣Kkn108 | 150 | 43,48 | 150 |
Rond 9, som Ö-V, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard | Rond 9, som Ö-V, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard |
17 | 1NT | Ö | = | ♥2 | -90 | 13 | 65 | 65 | ♠D10♥E109♦ED74♣E1084 | ♠kn85♥Dkn76♦653♣D32 | ♠D10♥E109♦ED74♣E1084 | 163 | 44,29 | 163 |
Rond 9, som Ö-V, mot Lennart Ek - Anders Freij | Rond 9, som Ö-V, mot Lennart Ek - Anders Freij |
18 | 4♥ | Ö | = | ♣E | -420 | 14 | 70 | 70 | ♠ED8♥D97543♦E3♣108 | ♠K102♥K82♦kn54♣KDkn6 | ♠ED8♥D97543♦E3♣108 | 177 | 45,27 | 177 |
Rond 10, som Ö-V, mot Stig Unoson - Thomas Davy | Rond 10, som Ö-V, mot Stig Unoson - Thomas Davy |
19 | 3♦ | N | –3 | ♥7 | -150 | 16 | 80 | 80 | ♠532♥75♦E753♣D852 | ♠Ekn107♥EKDkn10♦109♣kn6 | ♠532♥75♦E753♣D852 | 193 | 46,62 | 193 |
Rond 10, som Ö-V, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren | Rond 10, som Ö-V, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren |
20 | 2♦ | V | = | ♣4 | -90 | 6 | 30 | 30 | ♠10♥Ekn32♦Ekn9♣E10985 | ♠Kkn4♥D94♦K843♣kn32 | ♠10♥Ekn32♦Ekn9♣E10985 | 199 | 45,54 | 199 |
Rond 11, som Ö-V, mot Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson | Rond 11, som Ö-V, mot Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson |
21 | 3NT | Ö | +1 | ♦6 | -430 | 13 | 65 | 65 | ♠982♥-♦EK943♣D10987 | ♠EDkn6♥EK1052♦10♣E63 | ♠982♥-♦EK943♣D10987 | 212 | 46,09 | 212 |
Rond 11, som Ö-V, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom | Rond 11, som Ö-V, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom |
22 | 2♥ | N | = | ♣7 | 110 | 6 | 30 | 30 | ♠E107♥E854♦854♣764 | ♠K9865♥kn9♦Kkn9♣kn85 | ♠E107♥E854♦854♣764 | 218 | 45,13 | 218 |
Rond 12, som Ö-V, mot Klas Klementsson - Bertil Ekelund | Rond 12, som Ö-V, mot Klas Klementsson - Bertil Ekelund |
23 | 5♣ | V | = | ♠E | -600 | 6 | 30 | 30 | ♠kn9♥E9♦KD965♣Kkn75 | ♠KD64♥Kkn32♦2♣ED43 | ♠kn9♥E9♦KD965♣Kkn75 | 224 | 44,27 | 224 |