Mixed OBS 30-31 januari

Nu finns slutresultat från helgens observationstävling för mixed-par (och ett dam-par!)

Sara Sivelind Asplund och Karl Asplund låg i topp i större delen av tävlingen, och stannade kvar där till tävlingens slut!

Tacka till alla andra spelare - det har flutit på mycket bra under hela helgen.

Totalresultat

Om man vill titta på budgivning och spelföring kan man se bricka för bricka via spelarlänkarna på RealBridge.
Spelarlänk lördag
Spelarlänk söndag

Helgen 30-31 januari spelades en observations tävling för inbjudna mixed par som kandiderar till att bli uttagna i laget till EM. Spelet startade 10:00 bägge dagarna och pågick till ca 19:00 på lördag och 17:00 på söndag.

Tävlingen spelades på RealBridge. RealBridge är likt BBO men med den skillnaden att spelarna använder mikrofon och kamera så att de hör och ser varandra.

Just i denna tävling kommer användes så kallad skärmfunktion, vilket innebär att under budgivning och spel så ser och hör spelarna enbart sin skärmgranne (= ena motståndaren).

Tävlingen spelas som IAF. Alla möter alla över 7 brickor uppdelat på 4 lördag och 3 söndag.

Deltagande par och system

Systemdeklarationer på engelska på EBL/WBF-formulär. Årtal 2020 är från OBS-tävlingen 2020. Årtal 2021 är uppdaterade eller meddelade som fortsatt gällande.

Par System årtal
1. Catharina Ahlesved - Krister Ahlesved System s1 - s2 2020
2. Emma Övelius - Tommy Bergdahl System 2020
3. Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson System 2020
4. Helena Strömberg - Dan Bylund System 2021
5. Lena Johansson - Jan-Erik Åsmo System 2021
6. Malin Helin -Daniel Eriksson System 2021
7. Mari Lindblom - Mikael Lindblom System - Notes 2021
8. Pernilla Näs - Thomas Karlsson System 2021
9. Sanna Clementsson - Alexander Sandin System 2020
10. Sara Asplund Sivelind - Karl Asplund System 2021
11. Suzanne Lemborn - Michael Lemborn System 2020
12. Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik System 2021
13. UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg System s1 - s2 2021
14. Ylva Pyykkö - Anders Erikson System 2020
15. Ylva Strandberg - Tore Stormo System 2021
16. Ylva Johansson - Louise Hallqvist System 2020

Från början tänkt att tävlingen skulle spelas tillsammans med par ifrån damtruppen, men de flesta aktuella dampar hade förhinder denna helg. Ett dampar deltar dock, för att de ville få ett träningstillfälle men också för att det skulle bli jämna par.

Följ spelet

Länk för att följa spelet: http://kibitz.realbridge.online/

Publiken kommer då in i en ”lobby” där alla bord syns och kan själva välja vilket bord de vill titta på.
Det går sedan att när som helst gå tillbaka till lobbyn (via knappen leave) och välja ett annat bord.
Publiken kommer där att följa spelet precis som på BBO. Alltså utan ljud och bild på spelarna.
Det är en fördröjningsfunktion som gör att publiken börjar spelet med 30 minuters fördröjning, men känslan vid bordet är ”live”, man ser vem som tänker i budgivning och spel.

Man kan chatta med andra tittare vid samma bord, utan att spelarna ser vad man skriver.

Man kan dock inte se och höra spelarna.

Resultat lördag

Bidrag mottages tacksamt!

Då förbundets ekonomi är ansträngd är lagets medverkan i VM inte säkrad. Vi ber därför om ett frivilligt åskådarbidrag på valfri storlek till B.G: 373-3482 eller Swish: 1235679386 – märk betalningen landslagsfonden.

Nichlas Eliazohn ”Zohn” kommer att sända på Twitch.tv under lördagen fram till 13.

Program

Lördag 30 januari

Rond Brickor Speltid
1 1-4 10:00-10:30
2 5-8 10:30-11:00
3 9-12 11:00-11:30
4 13-16 11:40-12:10
5 17-20 12:10-12:40
6 21-24 12:40-13:10
Lunch paus 13:10-14:00
7 25-28 14:00-14:30
8 29-32 14:30-15:00
9 33-36 15:00-15:30
10 37-40 15:40-16:10
11 41-44 16:10-16:40
12 45-48 16:40-17:10
13 49-52 17:20-17:50
14 53-56 17:50-18:20
15 57-60 18:20-18:50

Söndag 31 januari

Rond Brickor Speltid
1 61-63 10:00-10:20
2 64-66 10:20-10:40
3 67-69 10:45-11:05
4 70-72 11:05-11:25
5 73-75 11:35-11:55
6 76-78 12:10-12:30
7 79-81 12:40-13:00
Lunch paus 13:00-13:50
8 82-84 13:50-14:10
9 85-87 14:10-14:30
10 89-91 14:40-15:00
11 92-94 15:00-15:20
12 95-97 15:30-15:50
13 98-100 15:50-16:10
14 101-104 16:20-16:40
15 105-108 16:40-17:00