Uttagningstävlingen färdigspelad

  • 1:a ... Frederic Wrang - Johan Sylvan
  • 2:a...Peter Bertheau - Simon Hult
  • 3:a..marion Michielsen - Per-Ola Cullin

När 15 ronder var spelade var det Frederic Wrang och Johan Sylvan som stod högst upp i resultatlistan.
På andra plats slutade Peter Bertheau - Simon Hult och tredjeplatsen gick till Marion Michielsen - Per-Ola Cullin

Kapten PG meddelade att Peter Bertheau - Simon Hult, Marion Michielsen - Per-Ola Cullin samt Mikael och Ola Rimstedt får förtroendet att representera Sverige i NM.
Detta förutsatt att Marion får representera Sverige och att ett sådant besked kommer från WBF senast i mitten av april. Om beskedet angående Marion blir negativt går Christer Bjäring och Johnny Östberg in som ersättare.

Uttagningstävling

10-12 februari spelar utvalda bridgespelare en uttagningstävling för att få representera Sverige vid NM i danska Horsens 2-4 juni.

| Upplägg/Spelprogram| Deklarationer/Profiler|
| BBO | Resultat| Privatprotokoll 1-40 | Privatprotokoll 41-70| Privatprotokoll 71-120 | Privatprotokoll 121-150 |

Tävlingen arrangeras i BK S:t Eriks lokaler, på Kronobergsgatan 12 i Stockholm, under ledning av Elit-TL Tommy Andersson.
Bor eller befinner man sig runt Stockholm är man mycket välkommen att komma till klubben för att titta live på spelet.
Sitter man hemma kan man följa spelet via ramasändningar på BBO från ett bord/rond samt via resultat efter varje rond.

Bilder från spelet och lägesrapport efter varje dag kommer att postas på hemsidan och länkas in på denna sida.

Tävlingen

16 inbjudna par spelar tävlingen, varav tre (fyra) par som inte spelar om NM-platser. Två dampar som Observeras inför damlaget samt Johan Sylvan - Frederic Wrang som har fått godkänt av kaptenen att avstå från spel i NM och ev Marion Michielsen - Per-Ola Cullin då Marion troligen ännu inte får representera Sverige.
För de som saknar Johan Upmark och Fredrik Nyström i startlistan deltar de inte pga inplanerade semestrar med familjen.

Förutsättningar

(Se Upplägg/Spelprogram för detaler)
- Man spelar om två platser i NM-laget, det tredje paret tas ut av kaptenen.
- Man spelar 15 ronder om 10 brickor med imp-beräkning som sedan omvandlas till VP/rond enligt 20-0 skalan.
- VP-resultatet är det som ligger till grund för kvalificering.
- OM någon av platserna 1-2 innehas av Rimstedt/Grönkvist, Andersson/Bertheau eller Sylvan/Wrang är det nästkommande par som har kvalificerat sig.

Startfält

  1. Cecilia Rimstedt - Ida Grönkvist (Observeras för damlaget)
  2. Kathrine Bertheau - Pia Andersson (Observeras för damlaget)
  3. Frederic Wrang - Johan Sylvan (Kommer ej att spela NM)
  4. Daniel Gullberg - Mikael Grönkvist
  5. Krister Ahlesved - Jonas Petersson
  6. Marion Michielsen - Per-Ola Cullin (Oklart om Marion får representera Sverige)
  7. Ola Rimstedt - Mikael Rimstedt
  8. Olle Wademark - Jan Selberg
  9. Peter Fredin - Martin de Knijff
  10. Peter Bertheau - Simon Hult
  11. Simon Ekenberg - Mats Nilsland
  12. Daniel Eriksson - Rolf Scherdin
  13. Tommy Bergdahl - Lars Andersson
  14. Johnny Östberg - Christer Bjäring
  15. BG Olofsson - Henry Franzen
  16. Nils Åhlen - Tom Gärds

Bilder