Elitserien

Allmän info om Elitserien | IMP över fältet | Inbjudan, omgång 2 | Tabeller från övriga divisioner

Spel med skärmar. BBO från en match per rond.

Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 Gävle BK, Zmrzlina
Gävle BK, Zmrzlina
Rune Pettersson [3141]
Daniel Eriksson [24659]
Christer Bjäring [3545]
Sune Fager [3146]
Rolf Scherdin [3102]
Johnny Östberg [2051]
Harplinge BK
Harplinge BK
Magnus Eriksson [1170]
Per-Ola Cullin [21204]
Mikael Rimstedt [88184]
Ola Rimstedt [88183]
Cecilia Rimstedt [78586]
Marion Michielsen [53103]
22‑65
Halvlek 1: 4‑23
Halvlek 2: 18‑42
2,53 ‑ 17,47
2 BK Björken, Glopson
BK Björken, Glopson
Henry Franzén [12766]
Tom Gärds [13002]
Bengt-Göran Olofsson [9553]
Nils Åhlén [1169]
Peter Bertheau [16757]
Peter Carlsson [11594]
BK Lavec, Smile
BK Lavec, Smile
Anders Wirgren [4731]
Peter Fredin [2514]
Johan Bennet [93]
Johan Upmark [24498]
Johan Sylvan [2325]
Frederic Wrang [8652]
Thomas Andersson [15537]
Fredrik Nyström [18356]
David Probert [3990]
29‑40
Halvlek 1: 15‑24
Halvlek 2: 14‑16
7,46 ‑ 12,54
3 Skalman, Uppsalabridgen
Skalman, Uppsalabridgen
Krister Ahlesved [13995]
Simon Ekenberg [41685]
Daniel Gullberg [37167]
Niklas Warne [15344]
Tommy Bergdahl [2181]
Jonas Petersson [2059]
BK Everfresh
BK Everfresh
Pia Andersson [4874]
Tobias Törnqvist [16484]
Anders Brunzell [12576]
Arne Larsson [12173]
Jim Nielsen [4865]
Göran Selldén [4863]
50‑67
Halvlek 1: 25‑46
Halvlek 2: 25‑21
6,28 ‑ 13,72
4 Storsjöbygdens BK, Morgan
Storsjöbygdens BK, Morgan
Bo Sundell [3413]
Alexander Sandin [41730]
Leif Trapp [12180]
Thomas Karlsson [8958]
Gunnar Elmroth [8335]
Morgan Svensson [6177]
Örebridgen, Göran
Örebridgen, Göran
Göran Petersson [7832]
Andreas Westman [23603]
Tommy Jansson [8415]
Peter Nordén [7833]
Bo Sundström [3723]
Bo-Henry Ek [2381]
46‑57
Halvlek 1: 3‑26
Halvlek 2: 43‑31
7,46 ‑ 12,54
5 BK S:t Erik, Morot
BK S:t Erik, Morot
Anders Morath [4664]
Tommy Gullberg [9047]
Anna Zack Efraimsson [4049]
Mikael Grönkvist [85230]
Bengt-Erik Efraimsson [127]
Ida Grönkvist [31083]
Skara BS
Skara BS
Bo Roos [13691]
Stefan Jönsson [13697]
Björn Sörling [80438]
Henrik Noberius [79008]
Björn Thalén [23411]
Patrik Johansson [8899]
69‑32
Halvlek 1: 24‑17
Halvlek 2: 45‑15
16,77 ‑ 3,23
6 Norrorts Bridge
Norrorts Bridge
Jan Lagerman [7856]
Lars Andersson [5351]
Lars Ramquist [80480]
Olle Wademark [14800]
Jan Selberg [11074]
PG Eliasson [2827]
Överums BK, Glyssner
Överums BK, Glyssner
Ole Marius Myrvold [47699]
Tor Grude [64064]
Mads Eyde [60195]
Mats Nilsland [4773]
Björn Fallenius [4470]
Terje (N) Lie [62238]
Lars Arthur Johansen [57869]
31‑21
Halvlek 1: 15‑6
Halvlek 2: 16‑15
12,33 ‑ 7,67
Plac Lag Kapten # V-O-F Imp Kvot VP
1 Harplinge BK
Harplinge BK
Magnus Eriksson [1170]
Per-Ola Cullin [21204]
Mikael Rimstedt [88184]
Ola Rimstedt [88183]
Cecilia Rimstedt [78586]
Marion Michielsen [53103]
Magnus Eriksson 7 5-2-0 363 - 203 1,788 98,32
2 Örebridgen, Göran
Örebridgen, Göran
Göran Petersson [7832]
Andreas Westman [23603]
Tommy Jansson [8415]
Peter Nordén [7833]
Bo Sundström [3723]
Bo-Henry Ek [2381]
Göran Petersson 7 3-2-2 310 - 263 1,179 78,29
3 BK Everfresh
BK Everfresh
Pia Andersson [4874]
Tobias Törnqvist [16484]
Anders Brunzell [12576]
Arne Larsson [12173]
Jim Nielsen [4865]
Göran Selldén [4863]
Pia Andersson 7 4-0-3 322 - 276 1,167 77,96
4 Skalman, Uppsalabridgen
Skalman, Uppsalabridgen
Krister Ahlesved [13995]
Simon Ekenberg [41685]
Daniel Gullberg [37167]
Niklas Warne [15344]
Tommy Bergdahl [2181]
Jonas Petersson [2059]
Krister Ahlesved 7 3-2-2 324 - 293 1,106 75,95
5 BK Björken, Glopson
BK Björken, Glopson
Henry Franzén [12766]
Tom Gärds [13002]
Bengt-Göran Olofsson [9553]
Nils Åhlén [1169]
Peter Bertheau [16757]
Peter Carlsson [11594]
Henry Franzén 7 2-3-2 313 - 284 1,102 75,08
6 Norrorts Bridge
Norrorts Bridge
Jan Lagerman [7856]
Lars Andersson [5351]
Lars Ramquist [80480]
Olle Wademark [14800]
Jan Selberg [11074]
PG Eliasson [2827]
Jan Lagerman 7 2-3-2 292 - 299 0,977 68,57
7 Storsjöbygdens BK, Morgan
Storsjöbygdens BK, Morgan
Bo Sundell [3413]
Alexander Sandin [41730]
Leif Trapp [12180]
Thomas Karlsson [8958]
Gunnar Elmroth [8335]
Morgan Svensson [6177]
Bo Sundell 7 2-3-2 322 - 336 0,958 67,28
8 BK Lavec, Smile
BK Lavec, Smile
Anders Wirgren [4731]
Peter Fredin [2514]
Johan Bennet [93]
Johan Upmark [24498]
Johan Sylvan [2325]
Frederic Wrang [8652]
Thomas Andersson [15537]
Fredrik Nyström [18356]
David Probert [3990]
Anders Wirgren 7 1-4-2 290 - 307 0,945 65,72
9 BK S:t Erik, Morot
BK S:t Erik, Morot
Anders Morath [4664]
Tommy Gullberg [9047]
Anna Zack Efraimsson [4049]
Mikael Grönkvist [85230]
Bengt-Erik Efraimsson [127]
Ida Grönkvist [31083]
Anders Morath 7 2-3-2 294 - 319 0,922 63,94
10 Överums BK, Glyssner
Överums BK, Glyssner
Ole Marius Myrvold [47699]
Tor Grude [64064]
Mads Eyde [60195]
Mats Nilsland [4773]
Björn Fallenius [4470]
Terje (N) Lie [62238]
Lars Arthur Johansen [57869]
Ole Marius Myrvold 7 1-3-3 270 - 330 0,818 58,92
11 Gävle BK, Zmrzlina
Gävle BK, Zmrzlina
Rune Pettersson [3141]
Daniel Eriksson [24659]
Christer Bjäring [3545]
Sune Fager [3146]
Rolf Scherdin [3102]
Johnny Östberg [2051]
Rune Pettersson 7 1-3-3 299 - 362 0,826 58,88
12 Skara BS
Skara BS
Bo Roos [13691]
Stefan Jönsson [13697]
Björn Sörling [80438]
Henrik Noberius [79008]
Björn Thalén [23411]
Patrik Johansson [8899]
Bo Roos 7 1-2-4 295 - 422 0,699 48,59