Elitserien

Allmän info om Elitserien | IMP över fältet | Inbjudan, omgång 2 | Tabeller från övriga divisioner

Spel med skärmar. BBO från en match per rond.

Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 Harplinge BK
Harplinge BK
Magnus Eriksson [1170]
Per-Ola Cullin [21204]
Mikael Rimstedt [88184]
Ola Rimstedt [88183]
Cecilia Rimstedt [78586]
Marion Michielsen [53103]
Norrorts Bridge
Norrorts Bridge
Jan Lagerman [7856]
Lars Andersson [5351]
Lars Ramquist [80480]
Olle Wademark [14800]
Jan Selberg [11074]
PG Eliasson [2827]
66‑28
Halvlek 1: 22‑18
Halvlek 2: 44‑10
16,89 ‑ 3,11
2 BK Lavec, Smile
BK Lavec, Smile
Anders Wirgren [4731]
Peter Fredin [2514]
Johan Bennet [93]
Johan Upmark [24498]
Johan Sylvan [2325]
Frederic Wrang [8652]
Thomas Andersson [15537]
Fredrik Nyström [18356]
David Probert [3990]
Gävle BK, Zmrzlina
Gävle BK, Zmrzlina
Rune Pettersson [3141]
Daniel Eriksson [24659]
Christer Bjäring [3545]
Sune Fager [3146]
Rolf Scherdin [3102]
Johnny Östberg [2051]
61‑70
Halvlek 1: 31‑38
Halvlek 2: 30‑32
7,88 ‑ 12,12
3 BK Everfresh
BK Everfresh
Pia Andersson [4874]
Tobias Törnqvist [16484]
Anders Brunzell [12576]
Arne Larsson [12173]
Jim Nielsen [4865]
Göran Selldén [4863]
BK Björken, Glopson
BK Björken, Glopson
Henry Franzén [12766]
Tom Gärds [13002]
Bengt-Göran Olofsson [9553]
Nils Åhlén [1169]
Peter Bertheau [16757]
Peter Carlsson [11594]
26‑52
Halvlek 1: 17‑23
Halvlek 2: 9‑29
4,76 ‑ 15,24
4 Örebridgen, Göran
Örebridgen, Göran
Göran Petersson [7832]
Andreas Westman [23603]
Tommy Jansson [8415]
Peter Nordén [7833]
Bo Sundström [3723]
Bo-Henry Ek [2381]
Skalman, Uppsalabridgen
Skalman, Uppsalabridgen
Krister Ahlesved [13995]
Simon Ekenberg [41685]
Daniel Gullberg [37167]
Niklas Warne [15344]
Tommy Bergdahl [2181]
Jonas Petersson [2059]
53‑34
Halvlek 1: 34‑24
Halvlek 2: 19‑10
14,08 ‑ 5,92
5 Skara BS
Skara BS
Bo Roos [13691]
Stefan Jönsson [13697]
Björn Sörling [80438]
Henrik Noberius [79008]
Björn Thalén [23411]
Patrik Johansson [8899]
Storsjöbygdens BK, Morgan
Storsjöbygdens BK, Morgan
Bo Sundell [3413]
Alexander Sandin [41730]
Leif Trapp [12180]
Thomas Karlsson [8958]
Gunnar Elmroth [8335]
Morgan Svensson [6177]
35‑56
Halvlek 1: 16‑45
Halvlek 2: 19‑11
5,57 ‑ 14,43
6 Överums BK, Glyssner
Överums BK, Glyssner
Ole Marius Myrvold [47699]
Tor Grude [64064]
Mads Eyde [60195]
Mats Nilsland [4773]
Björn Fallenius [4470]
Terje (N) Lie [62238]
Lars Arthur Johansen [57869]
BK S:t Erik, Morot
BK S:t Erik, Morot
Anders Morath [4664]
Tommy Gullberg [9047]
Anna Zack Efraimsson [4049]
Mikael Grönkvist [85230]
Bengt-Erik Efraimsson [127]
Ida Grönkvist [31083]
40‑27
Halvlek 1: 32‑8
Halvlek 2: 8‑19
12,95 ‑ 7,05
Plac Lag Kapten # V-O-F Imp Kvot VP
1 Harplinge BK
Harplinge BK
Magnus Eriksson [1170]
Per-Ola Cullin [21204]
Mikael Rimstedt [88184]
Ola Rimstedt [88183]
Cecilia Rimstedt [78586]
Marion Michielsen [53103]
Magnus Eriksson 6 4-2-0 298 - 181 1,646 80,85
2 Skalman, Uppsalabridgen
Skalman, Uppsalabridgen
Krister Ahlesved [13995]
Simon Ekenberg [41685]
Daniel Gullberg [37167]
Niklas Warne [15344]
Tommy Bergdahl [2181]
Jonas Petersson [2059]
Krister Ahlesved 6 3-2-1 274 - 226 1,212 69,67
3 BK Björken, Glopson
BK Björken, Glopson
Henry Franzén [12766]
Tom Gärds [13002]
Bengt-Göran Olofsson [9553]
Nils Åhlén [1169]
Peter Bertheau [16757]
Peter Carlsson [11594]
Henry Franzén 6 2-2-2 284 - 244 1,164 67,62
4 Örebridgen, Göran
Örebridgen, Göran
Göran Petersson [7832]
Andreas Westman [23603]
Tommy Jansson [8415]
Peter Nordén [7833]
Bo Sundström [3723]
Bo-Henry Ek [2381]
Göran Petersson 6 3-1-2 253 - 217 1,166 65,75
5 BK Everfresh
BK Everfresh
Pia Andersson [4874]
Tobias Törnqvist [16484]
Anders Brunzell [12576]
Arne Larsson [12173]
Jim Nielsen [4865]
Göran Selldén [4863]
Pia Andersson 6 3-0-3 255 - 226 1,128 64,24
6 Storsjöbygdens BK, Morgan
Storsjöbygdens BK, Morgan
Bo Sundell [3413]
Alexander Sandin [41730]
Leif Trapp [12180]
Thomas Karlsson [8958]
Gunnar Elmroth [8335]
Morgan Svensson [6177]
Bo Sundell 6 2-2-2 276 - 279 0,989 59,82
7 Gävle BK, Zmrzlina
Gävle BK, Zmrzlina
Rune Pettersson [3141]
Daniel Eriksson [24659]
Christer Bjäring [3545]
Sune Fager [3146]
Rolf Scherdin [3102]
Johnny Östberg [2051]
Rune Pettersson 6 1-3-2 277 - 297 0,933 56,35
8 Norrorts Bridge
Norrorts Bridge
Jan Lagerman [7856]
Lars Andersson [5351]
Lars Ramquist [80480]
Olle Wademark [14800]
Jan Selberg [11074]
PG Eliasson [2827]
Jan Lagerman 6 2-2-2 261 - 278 0,939 56,24
9 BK Lavec, Smile
BK Lavec, Smile
Anders Wirgren [4731]
Peter Fredin [2514]
Johan Bennet [93]
Johan Upmark [24498]
Johan Sylvan [2325]
Frederic Wrang [8652]
Thomas Andersson [15537]
Fredrik Nyström [18356]
David Probert [3990]
Anders Wirgren 6 1-3-2 250 - 278 0,899 53,18
10 Överums BK, Glyssner
Överums BK, Glyssner
Ole Marius Myrvold [47699]
Tor Grude [64064]
Mads Eyde [60195]
Mats Nilsland [4773]
Björn Fallenius [4470]
Terje (N) Lie [62238]
Lars Arthur Johansen [57869]
Ole Marius Myrvold 6 1-2-3 249 - 299 0,833 51,25
11 BK S:t Erik, Morot
BK S:t Erik, Morot
Anders Morath [4664]
Tommy Gullberg [9047]
Anna Zack Efraimsson [4049]
Mikael Grönkvist [85230]
Bengt-Erik Efraimsson [127]
Ida Grönkvist [31083]
Anders Morath 6 1-3-2 225 - 287 0,784 47,17
12 Skara BS
Skara BS
Bo Roos [13691]
Stefan Jönsson [13697]
Björn Sörling [80438]
Henrik Noberius [79008]
Björn Thalén [23411]
Patrik Johansson [8899]
Bo Roos 6 1-2-3 263 - 353 0,745 45,36