Elitserien

Allmän info om Elitserien | IMP över fältet | Inbjudan, omgång 2 | Tabeller från övriga divisioner

Spel med skärmar. BBO från en match per rond.

Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 Örebridgen, Göran
Örebridgen, Göran
Göran Petersson [7832]
Andreas Westman [23603]
Tommy Jansson [8415]
Peter Nordén [7833]
Bo Sundström [3723]
Bo-Henry Ek [2381]
Överums BK, Glyssner
Överums BK, Glyssner
Ole Marius Myrvold [47699]
Tor Grude [64064]
Mads Eyde [60195]
Mats Nilsland [4773]
Björn Fallenius [4470]
Terje (N) Lie [62238]
Lars Arthur Johansen [57869]
48‑33
Halvlek 1: 17‑13
Halvlek 2: 31‑20
13,34 ‑ 6,66
2 BK Everfresh
BK Everfresh
Pia Andersson [4874]
Tobias Törnqvist [16484]
Anders Brunzell [12576]
Arne Larsson [12173]
Jim Nielsen [4865]
Göran Selldén [4863]
Skara BS
Skara BS
Bo Roos [13691]
Stefan Jönsson [13697]
Björn Sörling [80438]
Henrik Noberius [79008]
Björn Thalén [23411]
Patrik Johansson [8899]
59‑21
Halvlek 1: 37‑20
Halvlek 2: 22‑1
16,89 ‑ 3,11
3 Harplinge BK
Harplinge BK
Magnus Eriksson [1170]
Per-Ola Cullin [21204]
Mikael Rimstedt [88184]
Ola Rimstedt [88183]
Cecilia Rimstedt [78586]
Marion Michielsen [53103]
BK Lavec, Smile
BK Lavec, Smile
Anders Wirgren [4731]
Peter Fredin [2514]
Johan Bennet [93]
Johan Upmark [24498]
Johan Sylvan [2325]
Frederic Wrang [8652]
Thomas Andersson [15537]
Fredrik Nyström [18356]
David Probert [3990]
42‑18
Halvlek 1: 37‑1
Halvlek 2: 5‑17
14,47 ‑ 4,03
4 Skalman, Uppsalabridgen
Skalman, Uppsalabridgen
Krister Ahlesved [13995]
Simon Ekenberg [41685]
Daniel Gullberg [37167]
Niklas Warne [15344]
Tommy Bergdahl [2181]
Jonas Petersson [2059]
BK S:t Erik, Morot
BK S:t Erik, Morot
Anders Morath [4664]
Tommy Gullberg [9047]
Anna Zack Efraimsson [4049]
Mikael Grönkvist [85230]
Bengt-Erik Efraimsson [127]
Ida Grönkvist [31083]
64‑61
Halvlek 1: 35‑7
Halvlek 2: 29‑54
10,75 ‑ 9,25
5 BK Björken, Glopson
BK Björken, Glopson
Henry Franzén [12766]
Tom Gärds [13002]
Bengt-Göran Olofsson [9553]
Nils Åhlén [1169]
Peter Bertheau [16757]
Peter Carlsson [11594]
Storsjöbygdens BK, Morgan
Storsjöbygdens BK, Morgan
Bo Sundell [3413]
Alexander Sandin [41730]
Leif Trapp [12180]
Thomas Karlsson [8958]
Gunnar Elmroth [8335]
Morgan Svensson [6177]
39‑58
Halvlek 1: 7‑46
Halvlek 2: 32‑12
5,92 ‑ 14,08
6 Norrorts Bridge
Norrorts Bridge
Jan Lagerman [7856]
Lars Andersson [5351]
Lars Ramquist [80480]
Olle Wademark [14800]
Jan Selberg [11074]
PG Eliasson [2827]
Gävle BK, Zmrzlina
Gävle BK, Zmrzlina
Rune Pettersson [3141]
Daniel Eriksson [24659]
Christer Bjäring [3545]
Sune Fager [3146]
Rolf Scherdin [3102]
Johnny Östberg [2051]
48‑45
Halvlek 1: 20‑22
Halvlek 2: 28‑23
9,75 ‑ 9,25
Plac Lag Kapten # V-O-F Imp Kvot VP
1 Harplinge BK
Harplinge BK
Magnus Eriksson [1170]
Per-Ola Cullin [21204]
Mikael Rimstedt [88184]
Ola Rimstedt [88183]
Cecilia Rimstedt [78586]
Marion Michielsen [53103]
Magnus Eriksson 4 3-1-0 211 - 133 1,586 53,71
2 Norrorts Bridge
Norrorts Bridge
Jan Lagerman [7856]
Lars Andersson [5351]
Lars Ramquist [80480]
Olle Wademark [14800]
Jan Selberg [11074]
PG Eliasson [2827]
Jan Lagerman 4 2-2-0 205 - 156 1,314 48,67
3 Skalman, Uppsalabridgen
Skalman, Uppsalabridgen
Krister Ahlesved [13995]
Simon Ekenberg [41685]
Daniel Gullberg [37167]
Niklas Warne [15344]
Tommy Bergdahl [2181]
Jonas Petersson [2059]
Krister Ahlesved 4 2-2-0 184 - 145 1,269 48,21
4 BK Everfresh
BK Everfresh
Pia Andersson [4874]
Tobias Törnqvist [16484]
Anders Brunzell [12576]
Arne Larsson [12173]
Jim Nielsen [4865]
Göran Selldén [4863]
Pia Andersson 4 2-0-2 169 - 130 1,300 45,95
5 Örebridgen, Göran
Örebridgen, Göran
Göran Petersson [7832]
Andreas Westman [23603]
Tommy Jansson [8415]
Peter Nordén [7833]
Bo Sundström [3723]
Bo-Henry Ek [2381]
Göran Petersson 4 2-0-2 180 - 162 1,111 41,92
6 Gävle BK, Zmrzlina
Gävle BK, Zmrzlina
Rune Pettersson [3141]
Daniel Eriksson [24659]
Christer Bjäring [3545]
Sune Fager [3146]
Rolf Scherdin [3102]
Johnny Östberg [2051]
Rune Pettersson 4 1-2-1 171 - 167 1,024 40,48
7 Storsjöbygdens BK, Morgan
Storsjöbygdens BK, Morgan
Bo Sundell [3413]
Alexander Sandin [41730]
Leif Trapp [12180]
Thomas Karlsson [8958]
Gunnar Elmroth [8335]
Morgan Svensson [6177]
Bo Sundell 4 1-2-1 190 - 191 0,995 40,15
8 BK Lavec, Smile
BK Lavec, Smile
Anders Wirgren [4731]
Peter Fredin [2514]
Johan Bennet [93]
Johan Upmark [24498]
Johan Sylvan [2325]
Frederic Wrang [8652]
Thomas Andersson [15537]
Fredrik Nyström [18356]
David Probert [3990]
Anders Wirgren 4 1-2-1 145 - 148 0,980 38,83
9 BK Björken, Glopson
BK Björken, Glopson
Henry Franzén [12766]
Tom Gärds [13002]
Bengt-Göran Olofsson [9553]
Nils Åhlén [1169]
Peter Bertheau [16757]
Peter Carlsson [11594]
Henry Franzén 4 0-2-2 163 - 182 0,896 36,13
10 Överums BK, Glyssner
Överums BK, Glyssner
Ole Marius Myrvold [47699]
Tor Grude [64064]
Mads Eyde [60195]
Mats Nilsland [4773]
Björn Fallenius [4470]
Terje (N) Lie [62238]
Lars Arthur Johansen [57869]
Ole Marius Myrvold 4 1-1-2 149 - 197 0,756 31,64
11 Skara BS
Skara BS
Bo Roos [13691]
Stefan Jönsson [13697]
Björn Sörling [80438]
Henrik Noberius [79008]
Björn Thalén [23411]
Patrik Johansson [8899]
Bo Roos 4 0-2-2 153 - 237 0,646 26,45
12 BK S:t Erik, Morot
BK S:t Erik, Morot
Anders Morath [4664]
Tommy Gullberg [9047]
Anna Zack Efraimsson [4049]
Mikael Grönkvist [85230]
Bengt-Erik Efraimsson [127]
Ida Grönkvist [31083]
Anders Morath 4 0-2-2 145 - 217 0,668 25,36