Elitserien

Allmän info om Elitserien | IMP över fältet | Inbjudan, omgång 2 | Tabeller från övriga divisioner

Spel med skärmar. BBO från en match per rond.

Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 BK S:t Erik, Morot
BK S:t Erik, Morot
Anders Morath [4664]
Tommy Gullberg [9047]
Anna Zack Efraimsson [4049]
Mikael Grönkvist [85230]
Bengt-Erik Efraimsson [127]
Ida Grönkvist [31083]
Harplinge BK
Harplinge BK
Magnus Eriksson [1170]
Per-Ola Cullin [21204]
Mikael Rimstedt [88184]
Ola Rimstedt [88183]
Cecilia Rimstedt [78586]
Marion Michielsen [53103]
37‑44
Halvlek 1: 30‑26
Halvlek 2: 7‑18
8,32 ‑ 11,68
2 Norrorts Bridge
Norrorts Bridge
Jan Lagerman [7856]
Lars Andersson [5351]
Lars Ramquist [80480]
Olle Wademark [14800]
Jan Selberg [11074]
PG Eliasson [2827]
BK Lavec, Smile
BK Lavec, Smile
Anders Wirgren [4731]
Peter Fredin [2514]
Johan Bennet [93]
Johan Upmark [24498]
Johan Sylvan [2325]
Frederic Wrang [8652]
Thomas Andersson [15537]
Fredrik Nyström [18356]
David Probert [3990]
42‑34
Halvlek 1: 33‑26
Halvlek 2: 9‑8
11,90 ‑ 8,10
3 Gävle BK, Zmrzlina
Gävle BK, Zmrzlina
Rune Pettersson [3141]
Daniel Eriksson [24659]
Christer Bjäring [3545]
Sune Fager [3146]
Rolf Scherdin [3102]
Johnny Östberg [2051]
BK Everfresh
BK Everfresh
Pia Andersson [4874]
Tobias Törnqvist [16484]
Anders Brunzell [12576]
Arne Larsson [12173]
Jim Nielsen [4865]
Göran Selldén [4863]
61‑72
Halvlek 1: 31‑57
Halvlek 2: 30‑15
7,46 ‑ 12,54
4 BK Björken, Glopson
BK Björken, Glopson
Henry Franzén [12766]
Tom Gärds [13002]
Bengt-Göran Olofsson [9553]
Nils Åhlén [1169]
Peter Bertheau [16757]
Peter Carlsson [11594]
Örebridgen, Göran
Örebridgen, Göran
Göran Petersson [7832]
Andreas Westman [23603]
Tommy Jansson [8415]
Peter Nordén [7833]
Bo Sundström [3723]
Bo-Henry Ek [2381]
52‑32
Halvlek 1: 38‑19
Halvlek 2: 14‑13
14,26 ‑ 5,74
5 Skalman, Uppsalabridgen
Skalman, Uppsalabridgen
Krister Ahlesved [13995]
Simon Ekenberg [41685]
Daniel Gullberg [37167]
Niklas Warne [15344]
Tommy Bergdahl [2181]
Jonas Petersson [2059]
Skara BS
Skara BS
Bo Roos [13691]
Stefan Jönsson [13697]
Björn Sörling [80438]
Henrik Noberius [79008]
Björn Thalén [23411]
Patrik Rimstedt [8899]
95‑39
Halvlek 1: 57‑26
Halvlek 2: 38‑13
18,74 ‑ 1,26
6 Storsjöbygdens BK, Morgan
Storsjöbygdens BK, Morgan
Bo Sundell [3413]
Alexander Sandin [41730]
Leif Trapp [12180]
Thomas Karlsson [8958]
Gunnar Elmroth [8335]
Morgan Svensson [6177]
Överums BK, Glyssner
Överums BK, Glyssner
Ole Marius Myrvold [47699]
Tor Grude [64064]
Mads Eyde [60195]
Mats Nilsland [4773]
Björn Fallenius [4470]
Terje (N) Lie [62238]
Lars Arthur Johansen [57869]
50‑57
Halvlek 1: 34‑18
Halvlek 2: 16‑39
5,32 ‑ 11,68
Plac Lag Kapten # V-O-F Imp Kvot VP
1 Harplinge BK
Harplinge BK
Magnus Eriksson [1170]
Per-Ola Cullin [21204]
Mikael Rimstedt [88184]
Ola Rimstedt [88183]
Cecilia Rimstedt [78586]
Marion Michielsen [53103]
Magnus Eriksson 11 8-3-0 592 - 343 1,726 156,03
2 BK Everfresh
BK Everfresh
Pia Andersson [4874]
Tobias Törnqvist [16484]
Anders Brunzell [12576]
Arne Larsson [12173]
Jim Nielsen [4865]
Göran Selldén [4863]
Pia Andersson 11 6-2-3 575 - 449 1,281 131,95
3 BK Lavec, Smile
BK Lavec, Smile
Anders Wirgren [4731]
Peter Fredin [2514]
Johan Bennet [93]
Johan Upmark [24498]
Johan Sylvan [2325]
Frederic Wrang [8652]
Thomas Andersson [15537]
Fredrik Nyström [18356]
David Probert [3990]
Anders Wirgren 11 3-6-2 530 - 463 1,145 118,17
4 Norrorts Bridge
Norrorts Bridge
Jan Lagerman [7856]
Lars Andersson [5351]
Lars Ramquist [80480]
Olle Wademark [14800]
Jan Selberg [11074]
PG Eliasson [2827]
Jan Lagerman 11 4-4-3 487 - 483 1,008 113,20
5 Överums BK, Glyssner
Överums BK, Glyssner
Ole Marius Myrvold [47699]
Tor Grude [64064]
Mads Eyde [60195]
Mats Nilsland [4773]
Björn Fallenius [4470]
Terje (N) Lie [62238]
Lars Arthur Johansen [57869]
Ole Marius Myrvold 11 3-5-3 501 - 506 0,990 109,73
6 BK Björken, Glopson
BK Björken, Glopson
Henry Franzén [12766]
Tom Gärds [13002]
Bengt-Göran Olofsson [9553]
Nils Åhlén [1169]
Peter Bertheau [16757]
Peter Carlsson [11594]
Henry Franzén 11 3-4-4 495 - 497 0,996 108,68
7 Skalman, Uppsalabridgen
Skalman, Uppsalabridgen
Krister Ahlesved [13995]
Simon Ekenberg [41685]
Daniel Gullberg [37167]
Niklas Warne [15344]
Tommy Bergdahl [2181]
Jonas Petersson [2059]
Krister Ahlesved 11 4-2-5 505 - 508 0,994 107,52
8 Gävle BK, Zmrzlina
Gävle BK, Zmrzlina
Rune Pettersson [3141]
Daniel Eriksson [24659]
Christer Bjäring [3545]
Sune Fager [3146]
Rolf Scherdin [3102]
Johnny Östberg [2051]
Rune Pettersson 11 3-5-3 518 - 548 0,945 105,93
9 Örebridgen, Göran
Örebridgen, Göran
Göran Petersson [7832]
Andreas Westman [23603]
Tommy Jansson [8415]
Peter Nordén [7833]
Bo Sundström [3723]
Bo-Henry Ek [2381]
Göran Petersson 11 3-3-5 462 - 477 0,969 105,44
10 BK S:t Erik, Morot
BK S:t Erik, Morot
Anders Morath [4664]
Tommy Gullberg [9047]
Anna Zack Efraimsson [4049]
Mikael Grönkvist [85230]
Bengt-Erik Efraimsson [127]
Ida Grönkvist [31083]
Anders Morath 11 2-7-2 488 - 508 0,961 105,15
11 Storsjöbygdens BK, Morgan
Storsjöbygdens BK, Morgan
Bo Sundell [3413]
Alexander Sandin [41730]
Leif Trapp [12180]
Thomas Karlsson [8958]
Gunnar Elmroth [8335]
Morgan Svensson [6177]
Bo Sundell 11 2-3-6 481 - 621 0,775 82,31
12 Skara BS
Skara BS
Bo Roos [13691]
Stefan Jönsson [13697]
Björn Sörling [80438]
Henrik Noberius [79008]
Björn Thalén [23411]
Patrik Rimstedt [8899]
Bo Roos 11 1-3-7 462 - 693 0,667 70,39