DM-lag, final

Lunch serveras mellan 13.20-14.00 både lördag och söndag (i halvlekspausen i rond 2 och 6). Varje match spelas över 16 brickor med halvleksbyte.

( * ) = tävlar ej om DM-titlarna

Fem lag vidare till semifinalerna (2x Göteborg, 1x Malmö, 1x Växjö samt 1x Örebro)

IAFi partävlingsordningi lagordning

1:1 - 2:1 - 3:1 - 4:1 - 5:1 - 6:1 - 7:1

1:2 - 2:2 - 3:2 - 4:2 - 5:2 - 6:2 - 7:2

Rond 2 2019-03-09, 12.20-15.00
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 Kosmos *
Kosmos *
Björn Sörling [80438]
Bo Roos [13691]
Anders Brunzell [12576]
Göran Selldén [4863]
Stefan Åsgården [3901]
Björn Thalén [23411]
Nallarna
Nallarna
Björn Wenander [4856]
May Moore [4867]
Joakim Olsson [80478]
Alf Kummer [13364]
32‑19
Halvlek 1: 20‑13
Halvlek 2: 12‑6
13,52 ‑ 6,48
2 Bunk
Bunk
Tomas Andgren [49953]
Per Sjöberg [2494]
Gerhard Jörgensen [12288]
Ingemar Assarsjö [647]
Peter Norrhede [2488]
Göte Berntsson [92122]
Sjöman utan båt
Sjöman utan båt
Göran Rydell [13057]
Rudi Knutson [4857]
Ingvar Grahn [5064]
Harald Sjöman [8915]
Roger Andersson [4855]
26‑35
Halvlek 1: 8‑18
Halvlek 2: 18‑17
7,45 ‑ 12,55
3 Everfresh *
Everfresh *
Arne Larsson [12173]
Jim Nielsen [4865]
Cecilia Rimstedt [78586]
Magnus Eriksson [1170]
Pia Andersson [4874]
Tobias Törnqvist [16484]
L-Å-G
L-Å-G
Lars-Åke Gustafsson [17359]
Carl Ek [5294]
Sten-Åke Thunberg [2754]
Leif Beckman [18021]
Thomas Therkelson [4805]
Jan Troberg [4845]
65‑43
Halvlek 1: 34‑7
Halvlek 2: 31‑36
15,38 ‑ 4,62
4 Spader Kung *
Spader Kung *
Oscar Hult [12879]
Emil Vall [47682]
Hans Eriksson [4844]
Matti Lepistö [14649]
David Bryder [3176]
No Trump
No Trump
Robert Bäck [11174]
Robin Björkstrand [30309]
Börje Dahlberg [4744]
Per Östlund Mitchell [11850]
Per Jansson [2485]
Lars Kennethsson [17074]
22‑68
Halvlek 1: 16‑28
Halvlek 2: 6‑40
1,23 ‑ 18,77
Plac Lag Kapten # V-O-F Imp Kvot VP
1 Kosmos *
Kosmos *
Björn Sörling [80438]
Bo Roos [13691]
Anders Brunzell [12576]
Göran Selldén [4863]
Stefan Åsgården [3901]
Björn Thalén [23411]
Björn Sörling 2 2-0-0 100 - 35 2,857 32,86
2 Everfresh *
Everfresh *
Arne Larsson [12173]
Jim Nielsen [4865]
Cecilia Rimstedt [78586]
Magnus Eriksson [1170]
Pia Andersson [4874]
Tobias Törnqvist [16484]
Arne Larsson 2 2-0-0 105 - 52 2,019 32,26
3 No Trump
No Trump
Robert Bäck [11174]
Robin Björkstrand [30309]
Börje Dahlberg [4744]
Per Östlund Mitchell [11850]
Per Jansson [2485]
Lars Kennethsson [17074]
Robert Bäck 2 1-1-0 109 - 61 1,787 29,38
4 Sjöman utan båt
Sjöman utan båt
Göran Rydell [13057]
Rudi Knutson [4857]
Ingvar Grahn [5064]
Harald Sjöman [8915]
Roger Andersson [4855]
Göran Rydell 2 0-2-0 71 - 70 1,014 20,26
5 Bunk
Bunk
Tomas Andgren [49953]
Per Sjöberg [2494]
Gerhard Jörgensen [12288]
Ingemar Assarsjö [647]
Peter Norrhede [2488]
Göte Berntsson [92122]
Tomas Andgren 2 0-2-0 65 - 76 0,855 16,84
6 Spader Kung *
Spader Kung *
Oscar Hult [12879]
Emil Vall [47682]
Hans Eriksson [4844]
Matti Lepistö [14649]
David Bryder [3176]
Oscar Hult 2 0-1-1 66 - 104 0,635 13,52
7 Nallarna
Nallarna
Björn Wenander [4856]
May Moore [4867]
Joakim Olsson [80478]
Alf Kummer [13364]
Björn Wenander 2 0-0-2 28 - 72 0,389 9,60
8 L-Å-G
L-Å-G
Lars-Åke Gustafsson [17359]
Carl Ek [5294]
Sten-Åke Thunberg [2754]
Leif Beckman [18021]
Thomas Therkelson [4805]
Jan Troberg [4845]
Lars-Åke Gustafsson 2 0-0-2 59 - 133 0,444 5,28