2018/2019

Spelschema 2018-2019:
Måndagar 17/9, 26/11, 17/12, 28/1, 18/2, 4/3, 18/3, 15/4, 6/5

Silverpoäng utdelas (28 sp/match) och det spelas 28 givar per match. 25-5 skalan används. Nio ronder, alla möter alla.

Totalställning i datumscoren

Datumscore, omg 1
Datumscore, omg 2
Datumscore, omg 3
Datumscore, omg 4
Datumscore, omg 5
Datumscore, omg 6
Datumscore, omg 7
Datumscore, omg 8
Datumscore, omg 9

Rond 5 18 februari
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 Fem Ess
Fem Ess
Jan Eriksson [27765]
Tomas Lindqvist [11362]
Johnny Pettersson [11666]
Björn Edvardsson [15757]
YBS
YBS
Hans Göthe [9054]
Eva-Liss Göthe [5285]
Johan Dieden [10388]
Mats Berggren [5549]
Sven-Olov Flodqvist [9027]
Mats Pettersson [5587]
Johan Noberius [655]
Peter Fredin [2514]
23‑111
Halvlek 1: 23‑111
Halvlek 2: 0‑0
1 ‑ 25
2 F Jarlvik
F Jarlvik
Fredrik Jarlvik [4451]
Jan Becklén [20525]
Tatyana Trendafilova [35574]
Perry Sjöberg [5775]
Rolf Bengtsson [4614]
Thomas Andersson [15537]
Jan Gutenwik [6302]
Bridgepasset
Bridgepasset
Magnus Wegestål [91149]
Anders Ingels [88890]
Johan Andersson [40197]
Martin Gårdrup [36202]
Dan Nilsson [5967]
Jonas Tjärnemo [65741]
Johan Erlandsson [17710]
62‑44
Halvlek 1: 28‑26
Halvlek 2: 34‑18
18 ‑ 12
3 Rueful Rabbit
Rueful Rabbit
Jan Clementsson [55627]
Mårten Howe [24774]
Klas Bellander [4541]
Håkan Zejnilagic [24620]
Bonnie Clementsson [55628]
Linus Dahlström [44253]
Mats Holm [4537]
Olle Persson
Olle Persson
Olle Persson [23285]
Kjell Åke Nilsson [14638]
Lars Becklén [80419]
Stefan Eriksson [18587]
Kicki Orre [27718]
86‑51
Halvlek 1: 86‑51
Halvlek 2: 0‑0
21 ‑ 9
4 Team ABA
Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Fredrik Wickström [4496]
Pekka Idman [20528]
Folke Abrahamsson [32632]
Alf Roos [92856]
Claudia Sjöberg [55585]
Inge Sixtensson [7068]
Leif Andersson [8923]
Bert Jehpsson [5541]
Anders Ingels [88890]
ESSEN
ESSEN
Staffan Essén [5529]
Håkan Litsegård [5536]
Michael Olsson [5768]
Mats Norhager [46709]
Christer Winther [4583]
Tommy Kellander [14354]
Anders Freij [5548]
Urban Bjergert [4531]
56‑84
Halvlek 1: 56‑84
Halvlek 2: 0‑0
10 ‑ 20
5 Malmö Live
Malmö Live
Lars Durlow [6337]
Ronny Bengtzon [1107]
Yan Leger [4582]
Johan Bennet [93]
Pierre Carbonnier [5538]
Anders Wirgren [4731]
STG
STG
Hans-Olof Hallén [9896]
Lars Backström [11442]
Lars-Göran Niklasson [11361]
Mats Mattsson [24344]
Östen Svantesson [5765]
David Bryder [3176]
Göran Lindberg [4339]
72‑54
Halvlek 1: 72‑54
Halvlek 2: 0‑0
18 ‑ 12
Plac Lag Kapten # V-O-F Imp Kvot VP
1 Malmö Live
Malmö Live
Lars Durlow [6337]
Ronny Bengtzon [1107]
Yan Leger [4582]
Johan Bennet [93]
Pierre Carbonnier [5538]
Anders Wirgren [4731]
Lars Durlow 5 3-2-0 356 - 254 1,402 91
2 F Jarlvik
F Jarlvik
Fredrik Jarlvik [4451]
Jan Becklén [20525]
Tatyana Trendafilova [35574]
Perry Sjöberg [5775]
Rolf Bengtsson [4614]
Thomas Andersson [15537]
Jan Gutenwik [6302]
Fredrik Jarlvik 5 3-0-2 352 - 277 1,271 87
3 ESSEN
ESSEN
Staffan Essén [5529]
Håkan Litsegård [5536]
Michael Olsson [5768]
Mats Norhager [46709]
Christer Winther [4583]
Tommy Kellander [14354]
Anders Freij [5548]
Urban Bjergert [4531]
Staffan Essén 5 3-1-1 353 - 284 1,243 87
4 YBS
YBS
Hans Göthe [9054]
Eva-Liss Göthe [5285]
Johan Dieden [10388]
Mats Berggren [5549]
Sven-Olov Flodqvist [9027]
Mats Pettersson [5587]
Johan Noberius [655]
Peter Fredin [2514]
Hans Göthe 5 2-2-1 338 - 262 1,290 81
5 Bridgepasset
Bridgepasset
Magnus Wegestål [91149]
Anders Ingels [88890]
Johan Andersson [40197]
Martin Gårdrup [36202]
Dan Nilsson [5967]
Jonas Tjärnemo [65741]
Johan Erlandsson [17710]
Magnus Wegestål 5 2-1-2 319 - 294 1,085 80
6 Rueful Rabbit
Rueful Rabbit
Jan Clementsson [55627]
Mårten Howe [24774]
Klas Bellander [4541]
Håkan Zejnilagic [24620]
Bonnie Clementsson [55628]
Linus Dahlström [44253]
Mats Holm [4537]
Jan Clementsson 5 3-0-2 275 - 279 0,986 75
7 Olle Persson
Olle Persson
Olle Persson [23285]
Kjell Åke Nilsson [14638]
Lars Becklén [80419]
Stefan Eriksson [18587]
Kicki Orre [27718]
Olle Persson 5 1-1-3 285 - 291 0,979 73
8 STG
STG
Hans-Olof Hallén [9896]
Lars Backström [11442]
Lars-Göran Niklasson [11361]
Mats Mattsson [24344]
Östen Svantesson [5765]
David Bryder [3176]
Göran Lindberg [4339]
Hans-Olof Hallén 5 1-2-2 308 - 362 0,851 65
9 Fem Ess
Fem Ess
Jan Eriksson [27765]
Tomas Lindqvist [11362]
Johnny Pettersson [11666]
Björn Edvardsson [15757]
Jan Eriksson 5 1-1-3 215 - 355 0,606 53
10 Team ABA
Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Fredrik Wickström [4496]
Pekka Idman [20528]
Folke Abrahamsson [32632]
Alf Roos [92856]
Claudia Sjöberg [55585]
Inge Sixtensson [7068]
Leif Andersson [8923]
Bert Jehpsson [5541]
Anders Ingels [88890]
Bengt Nilsson 5 0-2-3 245 - 388 0,631 50