2018/2019

Spelschema 2018-2019:
Måndagar 17/9, 26/11, 17/12, 28/1, 18/2, 4/3, 18/3, 15/4, 6/5

Silverpoäng utdelas (28 sp/match) och det spelas 28 givar per match. 25-5 skalan används. Nio ronder, alla möter alla.

Totalställning i datumscoren

Datumscore, omg 1
Datumscore, omg 2
Datumscore, omg 3
Datumscore, omg 4
Datumscore, omg 5
Datumscore, omg 6
Datumscore, omg 7
Datumscore, omg 8
Datumscore, omg 9

Rond 3 17 december
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 Fem Ess
Fem Ess
Jan Eriksson [27765]
Tomas Lindqvist [11362]
Johnny Pettersson [11666]
Björn Edvardsson [15757]
F Jarlvik
F Jarlvik
Fredrik Jarlvik [4451]
Jan Becklén [20525]
Tatyana Trendafilova [35574]
Perry Sjöberg [5775]
Rolf Bengtsson [4614]
Thomas Andersson [15537]
Jan Gutenwik [6302]
60‑39
Halvlek 1: 6‑26
Halvlek 2: 54‑13
19 ‑ 11
2 Rueful Rabbit
Rueful Rabbit
Jan Clementsson [55627]
Mårten Howe [24774]
Klas Bellander [4541]
Håkan Zejnilagic [24620]
Bonnie Clementsson [55628]
Linus Dahlström [44253]
Mats Holm [4537]
YBS
YBS
Hans Göthe [9054]
Eva-Liss Göthe [5285]
Johan Dieden [10388]
Mats Berggren [5549]
Sven-Olov Flodqvist [9027]
Mats Pettersson [5587]
Johan Noberius [655]
Peter Fredin [2514]
22‑65
Halvlek 1: 22‑65
Halvlek 2: 0‑0
8 ‑ 22
3 Team ABA
Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Fredrik Wickström [4496]
Pekka Idman [20528]
Folke Abrahamsson [32632]
Alf Roos [92856]
Claudia Sjöberg [55585]
Inge Sixtensson [7068]
Leif Andersson [8923]
Bert Jehpsson [5541]
Anders Ingels [88890]
Bridgepasset
Bridgepasset
Magnus Wegestål [91149]
Anders Ingels [88890]
Johan Andersson [40197]
Martin Gårdrup [36202]
Dan Nilsson [5967]
Jonas Tjärnemo [65741]
Johan Erlandsson [17710]
34‑90
Halvlek 1: 34‑90
Halvlek 2: 0‑0
5 ‑ 25
4 Malmö Live
Malmö Live
Lars Durlow [6337]
Ronny Bengtzon [1107]
Yan Leger [4582]
Johan Bennet [93]
Pierre Carbonnier [5538]
Anders Wirgren [4731]
Olle Persson
Olle Persson
Olle Persson [23285]
Kjell Åke Nilsson [14638]
Lars Becklén [80419]
Stefan Eriksson [18587]
Kicki Orre [27718]
65‑48
Halvlek 1: 65‑48
Halvlek 2: 0‑0
18 ‑ 12
5 STG
STG
Hans-Olof Hallén [9896]
Lars Backström [11442]
Lars-Göran Niklasson [11361]
Mats Mattsson [24344]
Östen Svantesson [5765]
David Bryder [3176]
Göran Lindberg [4339]
ESSEN
ESSEN
Staffan Essén [5529]
Håkan Litsegård [5536]
Michael Olsson [5768]
Mats Norhager [46709]
Christer Winther [4583]
Tommy Kellander [14354]
Anders Freij [5548]
Urban Bjergert [4531]
46‑103
Halvlek 1: 46‑103
Halvlek 2: 0‑0
5 ‑ 25
Plac Lag Kapten # V-O-F Imp Kvot VP
1 Malmö Live
Malmö Live
Lars Durlow [6337]
Ronny Bengtzon [1107]
Yan Leger [4582]
Johan Bennet [93]
Pierre Carbonnier [5538]
Anders Wirgren [4731]
Lars Durlow 3 2-1-0 233 - 147 1,585 58
2 YBS
YBS
Hans Göthe [9054]
Eva-Liss Göthe [5285]
Johan Dieden [10388]
Mats Berggren [5549]
Sven-Olov Flodqvist [9027]
Mats Pettersson [5587]
Johan Noberius [655]
Peter Fredin [2514]
Hans Göthe 3 1-2-0 197 - 147 1,340 52
3 ESSEN
ESSEN
Staffan Essén [5529]
Håkan Litsegård [5536]
Michael Olsson [5768]
Mats Norhager [46709]
Christer Winther [4583]
Tommy Kellander [14354]
Anders Freij [5548]
Urban Bjergert [4531]
Staffan Essén 3 2-0-1 216 - 177 1,220 52
4 Olle Persson
Olle Persson
Olle Persson [23285]
Kjell Åke Nilsson [14638]
Lars Becklén [80419]
Stefan Eriksson [18587]
Kicki Orre [27718]
Olle Persson 3 1-0-2 193 - 174 1,109 48
5 Rueful Rabbit
Rueful Rabbit
Jan Clementsson [55627]
Mårten Howe [24774]
Klas Bellander [4541]
Håkan Zejnilagic [24620]
Bonnie Clementsson [55628]
Linus Dahlström [44253]
Mats Holm [4537]
Jan Clementsson 3 2-0-1 175 - 165 1,061 47
6 Bridgepasset
Bridgepasset
Magnus Wegestål [91149]
Anders Ingels [88890]
Johan Andersson [40197]
Martin Gårdrup [36202]
Dan Nilsson [5967]
Jonas Tjärnemo [65741]
Johan Erlandsson [17710]
Magnus Wegestål 3 1-1-1 212 - 218 0,972 45
7 F Jarlvik
F Jarlvik
Fredrik Jarlvik [4451]
Jan Becklén [20525]
Tatyana Trendafilova [35574]
Perry Sjöberg [5775]
Rolf Bengtsson [4614]
Thomas Andersson [15537]
Jan Gutenwik [6302]
Fredrik Jarlvik 3 1-0-2 198 - 203 0,975 44
8 Fem Ess
Fem Ess
Jan Eriksson [27765]
Tomas Lindqvist [11362]
Johnny Pettersson [11666]
Björn Edvardsson [15757]
Jan Eriksson 3 1-0-2 135 - 180 0,750 38
9 STG
STG
Hans-Olof Hallén [9896]
Lars Backström [11442]
Lars-Göran Niklasson [11361]
Mats Mattsson [24344]
Östen Svantesson [5765]
David Bryder [3176]
Göran Lindberg [4339]
Hans-Olof Hallén 3 1-1-1 190 - 233 0,815 37
10 Team ABA
Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Fredrik Wickström [4496]
Pekka Idman [20528]
Folke Abrahamsson [32632]
Alf Roos [92856]
Claudia Sjöberg [55585]
Inge Sixtensson [7068]
Leif Andersson [8923]
Bert Jehpsson [5541]
Anders Ingels [88890]
Bengt Nilsson 3 0-1-2 158 - 263 0,601 26