Silver 8
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
56 | 1272,1 | 44,17 | Kerstin Olausson - Lotta Konradsson | Kerstin Olausson Lotta Konradsson | Örebridgen - Kronhusklubben | Örebridgen Kronhusklubben |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Hauke de Vries - Paul Jansen | Rond 1, som N-S, mot Hauke de Vries - Paul Jansen |
1 | 6NT | Ö | +1 | ♥2 | -1020 | 23 | 32 | 32 | ♠74♥kn965♦kn754♣kn52 | ♠Dkn96♥1042♦863♣863 | ♠74♥kn965♦kn754♣kn52 | 23 | 31,94 | 23 |
2 | 3NT | S | –3 | ♦2 | -300 | 9 | 13 | 13 | ♠kn653♥D976♦K8♣EK9 | ♠E72♥K8♦E976♣kn1062 | ♠kn653♥D976♦K8♣EK9 | 32 | 22,22 | 32 |
Rond 2, som Ö-V, mot Ted Jansson - Kjell Hansson | Rond 2, som Ö-V, mot Ted Jansson - Kjell Hansson |
3 | 3♠ | S | –1 | ♣E | -50 | 43 | 60 | 60 | ♠ED108♥865♦654♣D84 | ♠7♥432♦K83♣EKkn1073 | ♠ED108♥865♦654♣D84 | 75 | 34,72 | 75 |
4 | 3NT | V | = | ♠7 | -600 | 38 | 53 | 53 | ♠D9♥Dkn108♦1087♣kn1065 | ♠Kkn10♥E5♦EKkn92♣K92 | ♠D9♥Dkn108♦1087♣kn1065 | 113 | 39,24 | 113 |
Rond 3, som Ö-V, mot Niklas Hedin - Carmen Tuason | Rond 3, som Ö-V, mot Niklas Hedin - Carmen Tuason |
5 | 4♠ | Ö | +2 | ♦E | -480 | 28 | 39 | 39 | ♠kn8753♥D7♦8♣Ekn1043 | ♠EK2♥E654♦KD9♣D72 | ♠kn8753♥D7♦8♣Ekn1043 | 141 | 39,17 | 141 |
6 | 6♦x | N | –2 | ♥K | -300 | 47 | 65 | 65 | ♠K93♥KDkn874♦10♣D85 | ♠E652♥965♦D7♣Ekn94 | ♠K93♥KDkn874♦10♣D85 | 188 | 43,52 | 188 |
Rond 4, som Ö-V, mot Renee Cooper - Andreas Abragi | Rond 4, som Ö-V, mot Renee Cooper - Andreas Abragi |
7 | 2♣ | V | +1 | ♠E | -110 | 38 | 53 | 53 | ♠kn2♥E8762♦K84♣963 | ♠1083♥D♦E96♣EKkn854 | ♠kn2♥E8762♦K84♣963 | 226 | 44,84 | 226 |
8 | 2♦ | N | +1 | ♣7 | 110 | 14 | 19 | 19 | ♠432♥97♦Ekn32♣Ekn76 | ♠ED87♥Dkn1065♦76♣83 | ♠432♥97♦Ekn32♣Ekn76 | 240 | 41,67 | 240 |
Rond 5, som Ö-V, mot Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl | Rond 5, som Ö-V, mot Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl |
9 | 4♥ | Ö | +2 | ♥kn | -680 | 69 | 96 | 96 | ♠ED♥ED1062♦D97♣E76 | ♠Kkn104♥984♦K2♣K542 | ♠ED♥ED1062♦D97♣E76 | 309 | 47,69 | 309 |
10 | 4♥ | N | = | ♦5 | 620 | 17 | 24 | 24 | ♠76♥KD8♦9864♣D1054 | ♠85♥10♦KDkn105♣EKkn62 | ♠76♥KD8♦9864♣D1054 | 326 | 45,28 | 326 |
Rond 6, som N-S, mot Lars Hansson - Sven Olof Jern | Rond 6, som N-S, mot Lars Hansson - Sven Olof Jern |
11 | 3♣ | N | –1 | ♥5 | -50 | 25 | 35 | 35 | ♠D72♥ED♦K108♣Dkn1093 | ♠E84♥kn643♦743♣E42 | ♠D72♥ED♦K108♣Dkn1093 | 351 | 44,32 | 351 |
12 | 2♠ | Ö | = | ♥D | -110 | 6 | 8 | 8 | ♠ED95♥754♦K7♣EDkn7 | ♠3♥Dkn62♦D10642♣852 | ♠ED95♥754♦K7♣EDkn7 | 357 | 41,32 | 357 |
Rond 7, som Ö-V, mot Birgitta Jernbom-Lundberg - Ulla Johansson | Rond 7, som Ö-V, mot Birgitta Jernbom-Lundberg - Ulla Johansson |
13 | 4♠ | S | +2 | ♥D | 680 | 0 | 0 | 0 | ♠10♥K63♦E10964♣10742 | ♠kn98♥Dkn972♦kn75♣K3 | ♠10♥K63♦E10964♣10742 | 357 | 38,14 | 357 |
14 | 3♠ | N | –1 | ♥K | -50 | 62 | 86 | 86 | ♠kn732♥KD43♦kn7♣E85 | ♠ED♥972♦1084♣K10632 | ♠kn732♥KD43♦kn7♣E85 | 419 | 41,57 | 419 |
Rond 8, som Ö-V, mot Lennart Persson - Stefan Westlund | Rond 8, som Ö-V, mot Lennart Persson - Stefan Westlund |
15 | 2♥ | S | +1 | ♠D | 140 | 21 | 29 | 29 | ♠K87♥1086♦EK4♣E983 | ♠Dkn64♥kn♦D972♣7654 | ♠K87♥1086♦EK4♣E983 | 440 | 40,74 | 440 |
16 | 6♥ | V | +1 | ♦6 | -1460 | 43 | 60 | 60 | ♠EK43♥E863♦73♣D107 | ♠-♥Kkn1097♦ED105♣EK32 | ♠EK43♥E863♦73♣D107 | 483 | 41,93 | 483 |
Rond 9, som Ö-V, mot Erik Hansson - Martin Lindfors | Rond 9, som Ö-V, mot Erik Hansson - Martin Lindfors |
17 | 3NT | Ö | +2 | ♣4 | -460 | 61 | 85 | 85 | ♠E64♥10987♦D8♣EK62 | ♠K75♥E2♦E109654♣D10 | ♠E64♥10987♦D8♣EK62 | 544 | 44,44 | 544 |
18 | 2♣ | N | +1 | ♦E | 110 | 19 | 26 | 26 | ♠Kkn4♥K754♦EKkn♣D108 | ♠9732♥986♦84♣kn765 | ♠Kkn4♥K754♦EKkn♣D108 | 563 | 43,44 | 563 |
Rond 10, som N-S, mot Lena Schalin - Ronny Schalin | Rond 10, som N-S, mot Lena Schalin - Ronny Schalin |
19 | 3NT | V | +1 | ♦D | -630 | 15 | 21 | 21 | ♠E42♥kn106♦Dkn9♣kn642 | ♠kn983♥KD53♦7642♣10 | ♠E42♥kn106♦Dkn9♣kn642 | 578 | 42,25 | 578 |
20 | 4♠ | S | +1 | ♦2 | 650 | 47 | 65 | 65 | ♠EK64♥Ekn87♦D10♣E102 | ♠D109532♥K3♦K7♣kn76 | ♠EK64♥Ekn87♦D10♣E102 | 625 | 43,40 | 625 |
Rond 11, som Ö-V, mot Paul Grengel - John Dryden | Rond 11, som Ö-V, mot Paul Grengel - John Dryden |
21 | 1NT | S | –1 | ♣5 | -100 | 60 | 83 | 83 | ♠108642♥85♦E87♣ED2 | ♠Dkn♥D1064♦Kkn4♣10954 | ♠108642♥85♦E87♣ED2 | 685 | 45,30 | 685 |
22 | 3♠ | V | = | ♣K | -140 | 48 | 67 | 67 | ♠E84♥K104♦Dkn953♣107 | ♠Kkn107653♥D95♦K♣83 | ♠E84♥K104♦Dkn953♣107 | 733 | 46,28 | 733 |
Rond 12, som N-S, mot Björn Wenneberg - Claes Melin | Rond 12, som N-S, mot Björn Wenneberg - Claes Melin |
23 | 5♦ | V | –3 | ♠K | 300 | 57 | 79 | 79 | ♠KD10753♥D4♦4♣E853 | ♠864♥K8762♦Ekn75♣7 | ♠KD10753♥D4♦4♣E853 | 790 | 47,71 | 790 |
24 | 1NT | Ö | = | ♣2 | -90 | 15 | 21 | 21 | ♠Dkn♥1072♦D854♣EKkn10 | ♠K985♥K963♦63♣872 | ♠Dkn♥1072♦D854♣EKkn10 | 805 | 46,59 | 805 |
Rond 13, som Ö-V, mot Lars-Göran Jonsson - Ted Olows | Rond 13, som Ö-V, mot Lars-Göran Jonsson - Ted Olows |
25 | 1NT | N | +3 | ♥6 | 180 | 10 | 14 | 14 | ♠10♥K964♦6532♣K754 | ♠D8432♥D8♦K9♣ED62 | ♠10♥K964♦6532♣K754 | 815 | 45,28 | 815 |
26 | 4♠ | Ö | +1 | ♥E | -650 | 45 | 63 | 63 | ♠Kkn96432♥65♦E♣kn92 | ♠E10♥103♦Kkn93♣EK876 | ♠Kkn96432♥65♦E♣kn92 | 860 | 45,94 | 860 |
Rond 14, som Ö-V, mot Jonatan Johansson - Emma Karlsson | Rond 14, som Ö-V, mot Jonatan Johansson - Emma Karlsson |
27 | 3NT | N | +3 | ♠9 | 490 | 54 | 75 | 75 | ♠98764♥Dkn3♦107♣D64 | ♠53♥865♦D8543♣1098 | ♠98764♥Dkn3♦107♣D64 | 914 | 47,02 | 914 |
28 | 3♥ | S | +1 | ♠E | 170 | 10,3 | 14 | 14 | ♠9832♥9♦kn754♣K1096 | ♠EKD105♥D1082♦K9♣kn8 | ♠9832♥9♦kn754♣K1096 | 924,3 | 45,85 | 924,3 |
Rond 15, som Ö-V, mot Peter Bertheau - Simon Hult | Rond 15, som Ö-V, mot Peter Bertheau - Simon Hult |
29 | 3♥ | Ö | –2 | ♠E | 200 | 7 | 10 | 10 | ♠9652♥kn52♦K95♣E84 | ♠43♥EKD9♦kn8643♣D7 | ♠9652♥kn52♦K95♣E84 | 931,3 | 44,60 | 931,3 |
30 | 2♠ | N | –2 | ♥D | -100 | 18 | 25 | 25 | ♠10864♥D4♦E93♣kn1084 | ♠E93♥Kkn765♦Kkn5♣K3 | ♠10864♥D4♦E93♣kn1084 | 949,3 | 43,95 | 949,3 |
Rond 16, som N-S, mot Dejana Sverker - Zlatko Sariev | Rond 16, som N-S, mot Dejana Sverker - Zlatko Sariev |
31 | 3NT | N | = | ♥8 | 600 | 69 | 96 | 96 | ♠EK6♥ED102♦E876♣K8 | ♠93♥Kkn6♦kn9542♣963 | ♠EK6♥ED102♦E876♣K8 | 1018,3 | 45,62 | 1018,3 |
32 | 4♠ | S | = | ♣10 | 420 | 46 | 64 | 64 | ♠865♥Ekn62♦EKkn93♣2 | ♠ED72♥98♦D108♣E543 | ♠865♥Ekn62♦EKkn93♣2 | 1064,3 | 46,19 | 1064,3 |
Rond 17, som N-S, mot Gun Röhnisch - Claus Röhnisch | Rond 17, som N-S, mot Gun Röhnisch - Claus Röhnisch |
33 | 6♥ | N | = | ♠E | 980 | 32 | 44 | 44 | ♠K♥ED976♦KDkn3♣ED10 | ♠4♥Kkn104♦E92♣Kkn983 | ♠K♥ED976♦KDkn3♣ED10 | 1096,3 | 46,14 | 1096,3 |
34 | 4♥ | Ö | +1 | ♣E | -450 | 16 | 22 | 22 | ♠kn10972♥2♦D942♣865 | ♠E86♥D854♦Ekn108♣E2 | ♠kn10972♥2♦D942♣865 | 1112,3 | 45,44 | 1112,3 |
Rond 18, som N-S, mot Ann-Sofie Axelsson - Suzanne Lemborn | Rond 18, som N-S, mot Ann-Sofie Axelsson - Suzanne Lemborn |
35 | 3NT | S | –2 | ♠5 | -100 | 3 | 4 | 4 | ♠ED8♥Dkn8♦kn96♣Dkn72 | ♠K964♥K932♦D102♣E4 | ♠ED8♥Dkn8♦kn96♣Dkn72 | 1115,3 | 44,26 | 1115,3 |
36 | 3NT | S | +1 | ♥8 | 630 | 27 | 38 | 38 | ♠D♥EK3♦EKD76♣E632 | ♠Kkn82♥D1075♦109♣K87 | ♠D♥EK3♦EKD76♣E632 | 1142,3 | 44,07 | 1142,3 |
Rond 19, som N-S, mot Hjalmar Sandblom - Castor Mann | Rond 19, som N-S, mot Hjalmar Sandblom - Castor Mann |
37 | 2♥ | V | –2 | ♦K | 100 | 46 | 64 | 64 | ♠873♥Kkn83♦K8♣D864 | ♠ED94♥92♦Ekn952♣72 | ♠873♥Kkn83♦K8♣D864 | 1188,3 | 44,61 | 1188,3 |
38 | 2♥ | V | –1 | ♦kn | 100 | 28,8 | 40 | 40 | ♠KD63♥Ekn9♦kn8♣8632 | ♠4♥432♦EKD1054♣kn75 | ♠KD63♥Ekn9♦kn8♣8632 | 1217,1 | 44,48 | 1217,1 |
Rond 20, som Ö-V, mot Per Söderberg - Hans-Olof Hallén | Rond 20, som Ö-V, mot Per Söderberg - Hans-Olof Hallén |
39 | 1NTx | V | –3 | ♣K | 800 | 0 | 0 | 0 | ♠10732♥kn7♦D9654♣97 | ♠EDkn5♥10842♦E107♣E5 | ♠10732♥kn7♦D9654♣97 | 1217,1 | 43,34 | 1217,1 |
40 | 3NT | V | +1 | ♦4 | -430 | 55 | 76 | 76 | ♠832♥Kkn862♦K965♣K | ♠EK75♥D4♦D103♣E982 | ♠832♥Kkn862♦K965♣K | 1272,1 | 44,17 | 1272,1 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior