Jubileumssilver 5
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
137 | 2820,3 | 44,07 | Per Larshans - Joakim Guldbrand | Per Larshans Joakim Guldbrand | Bollnäs BK - Lindesbergs BS | Bollnäs BK Lindesbergs BS |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Stefan Lilja - Peter Bäckstrand | Rond 1, som N-S, mot Stefan Lilja - Peter Bäckstrand |
1 | 2♠ | N | –2 | ♥E | -100 | 111 | 69 | 69 | ♠KD1072♥6♦532♣K864 | ♠94♥Dkn10987♦D74♣E7 | ♠KD1072♥6♦532♣K864 | 111 | 69,38 | 111 |
2 | 2♥ | Ö | = | ♦kn | -110 | 51 | 32 | 32 | ♠K9842♥Dkn973♦5♣86 | ♠ED107♥5♦kn1098♣kn942 | ♠K9842♥Dkn973♦5♣86 | 162 | 50,62 | 162 |
Rond 2, som N-S, mot Ola Rimstedt - Tobias Törnqvist | Rond 2, som N-S, mot Ola Rimstedt - Tobias Törnqvist |
3 | 5♣ | S | –1 | ♠10 | -50 | 25 | 16 | 16 | ♠97♥Ekn1054♦EKkn108♣3 | ♠86♥86♦62♣EKD10754 | ♠97♥Ekn1054♦EKkn108♣3 | 187 | 38,96 | 187 |
4 | 3NT | Ö | = | ♠5 | -600 | 5 | 3 | 3 | ♠Kkn87♥D873♦kn87♣D7 | ♠54♥kn9♦KD92♣109652 | ♠Kkn87♥D873♦kn87♣D7 | 192 | 30,00 | 192 |
Rond 3, som N-S, mot Kenneth Wallin - Mats Sandequist | Rond 3, som N-S, mot Kenneth Wallin - Mats Sandequist |
5 | 4♠ | Ö | +2 | ♦2 | -480 | 86 | 54 | 54 | ♠kn109♥432♦Kkn10♣D632 | ♠K4♥7♦D6432♣K9854 | ♠kn109♥432♦Kkn10♣D632 | 278 | 34,75 | 278 |
6 | 4♥ | N | +1 | ♣kn | 450 | 98 | 61 | 61 | ♠D2♥Ekn942♦D875♣92 | ♠Kkn543♥KD87♦-♣E1085 | ♠D2♥Ekn942♦D875♣92 | 376 | 39,17 | 376 |
Rond 4, som N-S, mot Maria Ohlsson - Ulf Backman | Rond 4, som N-S, mot Maria Ohlsson - Ulf Backman |
7 | 2♠ | N | –2 | ♥10 | -200 | 29 | 18 | 18 | ♠K8432♥K♦K82♣kn632 | ♠106♥Dkn52♦E654♣EK10 | ♠K8432♥K♦K82♣kn632 | 405 | 36,16 | 405 |
8 | 3♠ | S | –3 | ♥K | -150 | 148 | 93 | 93 | ♠D1095♥E85♦KD♣Dkn86 | ♠8764♥63♦543♣K542 | ♠D1095♥E85♦KD♣Dkn86 | 553 | 43,20 | 553 |
Rond 5, som Ö-V, mot Renee Cooper - Andrew Spooner | Rond 5, som Ö-V, mot Renee Cooper - Andrew Spooner |
9 | 5♥x | V | –4 | ♠K | 1100 | 1 | 1 | 1 | ♠-♥ED102♦Ekn10864♣1083 | ♠109754♥K3♦52♣Ekn76 | ♠-♥ED102♦Ekn10864♣1083 | 554 | 38,47 | 554 |
10 | 2♥ | S | = | ♦K | 110 | 79,3 | 50 | 50 | ♠D6♥K93♦E96♣Dkn1084 | ♠1093♥64♦KDkn10♣E953 | ♠D6♥K93♦E96♣Dkn1084 | 633,3 | 39,58 | 633,3 |
Rond 6, som N-S, mot Leif Trapp - Rainer Trapp | Rond 6, som N-S, mot Leif Trapp - Rainer Trapp |
11 | 3♣ | V | –1 | ♥K | 50 | 112 | 70 | 70 | ♠E9♥KD1094♦K83♣D32 | ♠86543♥kn73♦E52♣94 | ♠E9♥KD1094♦K83♣D32 | 745,3 | 42,35 | 745,3 |
12 | 3NT | S | +1 | ♠5 | 630 | 104 | 65 | 65 | ♠D9♥KD97♦D♣KDkn984 | ♠Ekn2♥83♦E865♣E753 | ♠D9♥KD97♦D♣KDkn984 | 849,3 | 44,23 | 849,3 |
Rond 7, som Ö-V, mot Jesper Rundin - David Wrang | Rond 7, som Ö-V, mot Jesper Rundin - David Wrang |
13 | 3♠ | V | –1 | ♦4 | 100 | 111 | 69 | 69 | ♠K42♥kn1032♦E82♣652 | ♠ED753♥D94♦-♣Dkn1084 | ♠K42♥kn1032♦E82♣652 | 960,3 | 46,17 | 960,3 |
14 | 3♥ | N | +2 | ♠9 | 200 | 128 | 80 | 80 | ♠94♥108♦Dkn10953♣1052 | ♠EKD652♥D64♦K4♣97 | ♠94♥108♦Dkn10953♣1052 | 1088,3 | 48,58 | 1088,3 |
Rond 8, som N-S, mot Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl | Rond 8, som N-S, mot Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl |
15 | 3♣ | V | = | ♣10 | -110 | 32 | 20 | 20 | ♠Kkn86♥kn1032♦E532♣10 | ♠D732♥E4♦kn76♣E876 | ♠Kkn86♥kn1032♦E532♣10 | 1120,3 | 46,68 | 1120,3 |
16 | 4♥ | S | +2 | ♦D | 480 | 83 | 52 | 52 | ♠83♥K97652♦kn94♣63 | ♠EKD6♥ED♦K876♣EK5 | ♠83♥K97652♦kn94♣63 | 1203,3 | 47,00 | 1203,3 |
Rond 9, som N-S, mot Villy Havasi - Per Andersson | Rond 9, som N-S, mot Villy Havasi - Per Andersson |
17 | 4♠ | N | –3 | ♣K | -150 | 17 | 11 | 11 | ♠108632♥KDkn65♦108♣9 | ♠K54♥E4♦Ekn42♣kn1073 | ♠108632♥KDkn65♦108♣9 | 1220,3 | 44,86 | 1220,3 |
18 | 4♠ | S | +1 | ♦6 | 650 | 52 | 33 | 33 | ♠KDkn65♥864♦E52♣52 | ♠E10973♥ED103♦kn♣E87 | ♠KDkn65♥864♦E52♣52 | 1272,3 | 44,18 | 1272,3 |
Rond 10, som N-S, mot Jörgen Peterson - Holmfridur Palmqvist | Rond 10, som N-S, mot Jörgen Peterson - Holmfridur Palmqvist |
19 | 2♠ | N | = | ♦9 | 110 | 133 | 83 | 83 | ♠EK975♥D4♦E86♣D82 | ♠kn84♥973♦KD10♣Kkn104 | ♠EK975♥D4♦E86♣D82 | 1405,3 | 46,23 | 1405,3 |
20 | 4♣ | N | = | ♥K | 130 | 119 | 74 | 74 | ♠D♥kn95♦K84♣KD9643 | ♠K1043♥E♦D9763♣kn108 | ♠D♥kn95♦K84♣KD9643 | 1524,3 | 47,63 | 1524,3 |
Rond 11, som Ö-V, mot Bente Skymoen - Oddrun Godejord | Rond 11, som Ö-V, mot Bente Skymoen - Oddrun Godejord |
21 | 2♥ | Ö | +3 | ♣E | -200 | 33 | 21 | 21 | ♠KD105♥EKDkn3♦kn♣KD7 | ♠74♥7542♦K94♣8632 | ♠KD105♥EKDkn3♦kn♣KD7 | 1557,3 | 46,35 | 1557,3 |
22 | 3♠ | Ö | = | ♥3 | -140 | 71 | 44 | 44 | ♠D10762♥9762♦862♣4 | ♠Ekn54♥E♦EK109♣kn832 | ♠D10762♥9762♦862♣4 | 1628,3 | 46,26 | 1628,3 |
Rond 12, som N-S, mot Anna Skau - Catarina Skau Olsson | Rond 12, som N-S, mot Anna Skau - Catarina Skau Olsson |
23 | 3♠x | V | –4 | ♣E | 1100 | 160 | 100 | 100 | ♠8764♥Ekn♦EDkn73♣E8 | ♠D5♥986♦864♣D7432 | ♠8764♥Ekn♦EDkn73♣E8 | 1788,3 | 48,60 | 1788,3 |
24 | 2♥ | Ö | +1 | ♦4 | -140 | 38 | 24 | 24 | ♠EKkn85♥K84♦3♣EK87 | ♠-♥D63♦kn1086542♣963 | ♠EKkn85♥K84♦3♣EK87 | 1826,3 | 47,56 | 1826,3 |
Rond 13, som N-S, mot Daniel Jönsson - Kristina Jönsson | Rond 13, som N-S, mot Daniel Jönsson - Kristina Jönsson |
25 | 4♠ | N | –3 | ♥7 | -150 | 47 | 29 | 29 | ♠E8632♥EK♦D94♣E86 | ♠D74♥kn102♦K52♣Dkn54 | ♠E8632♥EK♦D94♣E86 | 1873,3 | 46,83 | 1873,3 |
26 | 4♠ | Ö | +1 | ♥K | -650 | 62 | 39 | 39 | ♠7♥976♦K43♣D97432 | ♠kn1084♥KDkn8♦8752♣kn | ♠7♥976♦K43♣D97432 | 1935,3 | 46,52 | 1935,3 |
Rond 14, som Ö-V, mot Jenny Rudenstål - Peter Friberg | Rond 14, som Ö-V, mot Jenny Rudenstål - Peter Friberg |
27 | 6♠ | N | +1 | ♥9 | 1010 | 2 | 1 | 1 | ♠kn93♥9♦kn10864♣K1084 | ♠108♥kn742♦9♣EDkn652 | ♠kn93♥9♦kn10864♣K1084 | 1937,3 | 44,84 | 1937,3 |
28 | 4♣ | N | = | ♠7 | 130 | 83 | 52 | 52 | ♠72♥ED94♦kn10643♣86 | ♠K109863♥Kkn2♦875♣E | ♠72♥ED94♦kn10643♣86 | 2020,3 | 45,10 | 2020,3 |
Rond 15, som Ö-V, mot Rolf Forsberg - Bengt Nilsson | Rond 15, som Ö-V, mot Rolf Forsberg - Bengt Nilsson |
29 | 4♠ | Ö | –1 | ♦K | 100 | 22 | 14 | 14 | ♠EKD62♥kn4♦9654♣D4 | ♠kn975♥ED3♦D♣K7632 | ♠EKD62♥kn4♦9654♣D4 | 2042,3 | 44,02 | 2042,3 |
30 | 2♣ | Ö | –2 | ♦4 | 100 | 53 | 33 | 33 | ♠E1063♥53♦73♣Ekn1065 | ♠kn87♥KD84♦Kkn1065♣3 | ♠E1063♥53♦73♣Ekn1065 | 2095,3 | 43,65 | 2095,3 |
Rond 16, som N-S, mot Paul Delaney - Martin Brady | Rond 16, som N-S, mot Paul Delaney - Martin Brady |
31 | 4♣ | S | = | ♠K | 130 | 87 | 54 | 54 | ♠D64♥kn72♦K92♣E976 | ♠kn♥KD8♦E10764♣KD85 | ♠D64♥kn72♦K92♣E976 | 2182,3 | 44,00 | 2182,3 |
32 | 4♠ | S | = | ♠5 | 420 | 81 | 51 | 51 | ♠D8432♥EK106♦EK♣Dkn | ♠EKkn96♥832♦kn2♣932 | ♠D8432♥EK106♦EK♣Dkn | 2263,3 | 44,21 | 2263,3 |
Rond 17, som Ö-V, mot Jörgen Lantz - Kaj Toivosson | Rond 17, som Ö-V, mot Jörgen Lantz - Kaj Toivosson |
33 | 3NT | N | +1 | ♦4 | 430 | 63 | 39 | 39 | ♠K109♥543♦D10654♣98 | ♠87652♥E72♦93♣Dkn4 | ♠K109♥543♦D10654♣98 | 2326,3 | 44,06 | 2326,3 |
34 | 3NT | Ö | –2 | ♠6 | 100 | 52 | 33 | 33 | ♠KDkn2♥K10♦ED10642♣E | ♠97♥D5♦95♣Dkn98654 | ♠KDkn2♥K10♦ED10642♣E | 2378,3 | 43,72 | 2378,3 |
Rond 18, som Ö-V, mot Daniel Eriksson - Malin Helin | Rond 18, som Ö-V, mot Daniel Eriksson - Malin Helin |
35 | 2♠ | Ö | +1 | ♦2 | -140 | 128 | 80 | 80 | ♠K98732♥E3♦D4♣832 | ♠kn♥10975♦EK1093♣K96 | ♠K98732♥E3♦D4♣832 | 2506,3 | 44,76 | 2506,3 |
36 | 2♣ | N | = | ♦D | 90 | 83 | 52 | 52 | ♠K54♥K875♦D10♣KD54 | ♠ED1098♥D63♦kn65♣83 | ♠K54♥K875♦D10♣KD54 | 2589,3 | 44,95 | 2589,3 |
Rond 19, som Ö-V, mot Thomas Falk - Ann-Christine Brask | Rond 19, som Ö-V, mot Thomas Falk - Ann-Christine Brask |
37 | 3NT | Ö | –2 | ♦D | 100 | 6 | 4 | 4 | ♠EK95♥Dkn9♦92♣KD85 | ♠D10♥K8543♦E8♣kn1042 | ♠EK95♥Dkn9♦92♣KD85 | 2595,3 | 43,84 | 2595,3 |
38 | 4♠ | S | +2 | ♠kn | 480 | 55 | 34 | 34 | ♠D9♥10752♦954♣kn542 | ♠kn10♥EDkn843♦106♣E97 | ♠D9♥10752♦954♣kn542 | 2650,3 | 43,59 | 2650,3 |
Rond 20, som N-S, mot Olle Blidholm - Fredrik Josephson | Rond 20, som N-S, mot Olle Blidholm - Fredrik Josephson |
39 | 3NT | Ö | = | ♥3 | -600 | 89 | 56 | 56 | ♠6♥Dkn876♦D43♣Dkn75 | ♠Dkn85♥1053♦K965♣84 | ♠6♥Dkn876♦D43♣Dkn75 | 2739,3 | 43,90 | 2739,3 |
40 | 3♥ | N | +1 | ♠5 | 170 | 81 | 51 | 51 | ♠K97♥Ekn10543♦ED♣Kkn | ♠kn106♥762♦kn1042♣D65 | ♠K97♥Ekn10543♦ED♣Kkn | 2820,3 | 44,07 | 2820,3 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior