Jubileumssilver 5
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
89 | 3202,3 | 50,04 | Jan-Olof Eriksson - Annette Antonsson | Jan-Olof Eriksson Annette Antonsson | Veddige BS | Veddige BS |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Håkan Tjärnemo - Magnus Wegestål | Rond 1, som N-S, mot Håkan Tjärnemo - Magnus Wegestål |
1 | 3♦ | Ö | –1 | ♥D | 50 | 141 | 88 | 88 | ♠KD1072♥6♦532♣K864 | ♠94♥Dkn10987♦D74♣E7 | ♠KD1072♥6♦532♣K864 | 141 | 88,12 | 141 |
2 | 3NT | V | –1 | ♠4 | 50 | 91 | 57 | 57 | ♠K9842♥Dkn973♦5♣86 | ♠ED107♥5♦kn1098♣kn942 | ♠K9842♥Dkn973♦5♣86 | 232 | 72,50 | 232 |
Rond 2, som Ö-V, mot Charlotte Jakobsson - Hanna Willart | Rond 2, som Ö-V, mot Charlotte Jakobsson - Hanna Willart |
3 | 4♠ | Ö | –2 | ♣E | 200 | 77 | 48 | 48 | ♠ED5432♥K97♦54♣62 | ♠Kkn10♥D32♦D973♣kn98 | ♠ED5432♥K97♦54♣62 | 309 | 64,38 | 309 |
4 | 1NT | Ö | = | ♦K | -90 | 130 | 81 | 81 | ♠E109♥K64♦E64♣EK43 | ♠D632♥E1052♦1053♣kn8 | ♠E109♥K64♦E64♣EK43 | 439 | 68,59 | 439 |
Rond 3, som N-S, mot Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik | Rond 3, som N-S, mot Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik |
5 | 4♥ | Ö | +2 | ♦4 | -480 | 86 | 54 | 54 | ♠kn109♥432♦Kkn10♣D632 | ♠K4♥7♦D6432♣K9854 | ♠kn109♥432♦Kkn10♣D632 | 525 | 65,62 | 525 |
6 | 2♥ | S | +3 | ♣K | 200 | 25 | 16 | 16 | ♠D2♥Ekn942♦D875♣92 | ♠Kkn543♥KD87♦-♣E1085 | ♠D2♥Ekn942♦D875♣92 | 550 | 57,29 | 550 |
Rond 4, som Ö-V, mot Bertil Blomqvist - Leif Svenzon | Rond 4, som Ö-V, mot Bertil Blomqvist - Leif Svenzon |
7 | 3♦ | S | –2 | ♠kn | -200 | 131 | 82 | 82 | ♠ED975♥104♦Dkn109♣95 | ♠kn♥E98763♦73♣D874 | ♠ED975♥104♦Dkn109♣95 | 681 | 60,80 | 681 |
8 | 3♠x | S | –2 | ♥K | -300 | 45 | 28 | 28 | ♠Kkn32♥kn♦Ekn106♣E1073 | ♠E♥KD109742♦9872♣9 | ♠Kkn32♥kn♦Ekn106♣E1073 | 726 | 56,72 | 726 |
Rond 5, som N-S, mot Peter Carlsson - Erik Bergengren | Rond 5, som N-S, mot Peter Carlsson - Erik Bergengren |
9 | 3♠x | N | –1 | ♣3 | -100 | 71 | 44 | 44 | ♠EKDkn832♥7♦9♣D942 | ♠6♥kn98654♦KD73♣K5 | ♠EKDkn832♥7♦9♣D942 | 797 | 55,35 | 797 |
10 | 2♠ | S | +1 | ♦K | 140 | 112,3 | 70 | 70 | ♠kn8♥D1075♦8532♣K62 | ♠EK7542♥Ekn82♦74♣7 | ♠kn8♥D1075♦8532♣K62 | 909,3 | 56,83 | 909,3 |
Rond 6, som Ö-V, mot Graham Hartley - Tim Brierley | Rond 6, som Ö-V, mot Graham Hartley - Tim Brierley |
11 | 3♥ | N | = | ♣E | 140 | 2 | 1 | 1 | ♠Dkn102♥E82♦kn764♣Ekn | ♠K7♥65♦D109♣K108765 | ♠Dkn102♥E82♦kn764♣Ekn | 911,3 | 51,78 | 911,3 |
12 | 3NT | S | +1 | ♠4 | 630 | 56 | 35 | 35 | ♠10873♥E42♦K1092♣106 | ♠K654♥kn1065♦kn743♣2 | ♠10873♥E42♦K1092♣106 | 967,3 | 50,38 | 967,3 |
Rond 7, som Ö-V, mot Håkan Strääf - Mats Sjöberg | Rond 7, som Ö-V, mot Håkan Strääf - Mats Sjöberg |
13 | 4♦ | S | = | ♣D | 130 | 66 | 41 | 41 | ♠K42♥kn1032♦E82♣652 | ♠ED753♥D94♦-♣Dkn1084 | ♠K42♥kn1032♦E82♣652 | 1033,3 | 49,68 | 1033,3 |
14 | 3NT | N | = | ♠9 | 400 | 103 | 64 | 64 | ♠94♥108♦Dkn10953♣1052 | ♠EKD652♥D64♦K4♣97 | ♠94♥108♦Dkn10953♣1052 | 1136,3 | 50,73 | 1136,3 |
Rond 8, som Ö-V, mot Gerhard Erlandsson - Eva Erlandsson | Rond 8, som Ö-V, mot Gerhard Erlandsson - Eva Erlandsson |
15 | 3♣x | V | = | ♥kn | -470 | 160 | 100 | 100 | ♠1054♥D9865♦KD9♣D9 | ♠E9♥K7♦1084♣Kkn5432 | ♠1054♥D9865♦KD9♣D9 | 1296,3 | 54,01 | 1296,3 |
16 | 6♥ | N | = | ♦E | 980 | 22 | 14 | 14 | ♠kn109♥108♦E1032♣Dkn87 | ♠7542♥kn43♦D5♣10942 | ♠kn109♥108♦E1032♣Dkn87 | 1318,3 | 51,50 | 1318,3 |
Rond 9, som N-S, mot Bengt Andersson - Magnus Barkskog | Rond 9, som N-S, mot Bengt Andersson - Magnus Barkskog |
17 | 3♠ | N | –2 | ♣K | -100 | 49 | 31 | 31 | ♠108632♥KDkn65♦108♣9 | ♠K54♥E4♦Ekn42♣kn1073 | ♠108632♥KDkn65♦108♣9 | 1367,3 | 50,27 | 1367,3 |
18 | 4♠ | S | +2 | ♦6 | 680 | 117 | 73 | 73 | ♠KDkn65♥864♦E52♣52 | ♠E10973♥ED103♦kn♣E87 | ♠KDkn65♥864♦E52♣52 | 1484,3 | 51,54 | 1484,3 |
Rond 10, som Ö-V, mot Roger Hilmersson - Anita Bergstedt | Rond 10, som Ö-V, mot Roger Hilmersson - Anita Bergstedt |
19 | 4♠ | N | –2 | ♥8 | -100 | 100 | 63 | 63 | ♠6♥Kkn1082♦97♣E9753 | ♠D1032♥E65♦kn5432♣6 | ♠6♥Kkn1082♦97♣E9753 | 1584,3 | 52,12 | 1584,3 |
20 | 3♥ | Ö | = | ♣kn | -140 | 120 | 75 | 75 | ♠E876♥KD862♦E102♣7 | ♠kn952♥10743♦kn5♣E52 | ♠E876♥KD862♦E102♣7 | 1704,3 | 53,26 | 1704,3 |
Rond 11, som N-S, mot Magnus Eriksson - Mikael Rimstedt | Rond 11, som N-S, mot Magnus Eriksson - Mikael Rimstedt |
21 | 4♥ | Ö | = | ♣E | -420 | 73 | 46 | 46 | ♠32♥86♦D8632♣kn1054 | ♠Ekn986♥109♦E1075♣E9 | ♠32♥86♦D8632♣kn1054 | 1777,3 | 52,90 | 1777,3 |
22 | 4♠x | Ö | = | ♥K | -790 | 9 | 6 | 6 | ♠8♥KD1084♦Dkn73♣KD9 | ♠K93♥kn53♦54♣E10765 | ♠8♥KD1084♦Dkn73♣KD9 | 1786,3 | 50,75 | 1786,3 |
Rond 12, som Ö-V, mot Jörgen Neldemo - Arne Karlsson | Rond 12, som Ö-V, mot Jörgen Neldemo - Arne Karlsson |
23 | 2♥ | V | +1 | ♠6 | -140 | 117 | 73 | 73 | ♠Ekn2♥KD105♦10952♣K5 | ♠K1093♥7432♦K♣kn1096 | ♠Ekn2♥KD105♦10952♣K5 | 1903,3 | 51,72 | 1903,3 |
24 | 4♦ | S | –1 | ♥E | -50 | 86 | 54 | 54 | ♠106♥kn10952♦E9♣Dkn54 | ♠D97432♥E7♦KD7♣102 | ♠106♥kn10952♦E9♣Dkn54 | 1989,3 | 51,80 | 1989,3 |
Rond 13, som Ö-V, mot Per Jansson - Kent Bäckström | Rond 13, som Ö-V, mot Per Jansson - Kent Bäckström |
25 | 4♠ | N | –2 | ♥6 | -100 | 54 | 34 | 34 | ♠9♥D8763♦kn763♣K73 | ♠Kkn105♥954♦E108♣1092 | ♠9♥D8763♦kn763♣K73 | 2043,3 | 51,08 | 2043,3 |
26 | 4♠ | Ö | +1 | ♥K | -650 | 98 | 61 | 61 | ♠KD965♥4♦EDkn♣10865 | ♠E32♥E10532♦1096♣EK | ♠KD965♥4♦EDkn♣10865 | 2141,3 | 51,47 | 2141,3 |
Rond 14, som Ö-V, mot Martin Gårdrup - Niklas Andrén | Rond 14, som Ö-V, mot Martin Gårdrup - Niklas Andrén |
27 | 3NT | S | +2 | ♠8 | 460 | 84 | 53 | 53 | ♠kn93♥9♦kn10864♣K1084 | ♠108♥kn742♦9♣EDkn652 | ♠kn93♥9♦kn10864♣K1084 | 2225,3 | 51,51 | 2225,3 |
28 | 6♠ | S | = | ♣E | 1430 | 0 | 0 | 0 | ♠72♥ED94♦kn10643♣86 | ♠K109863♥Kkn2♦875♣E | ♠72♥ED94♦kn10643♣86 | 2225,3 | 49,67 | 2225,3 |
Rond 15, som Ö-V, mot Simon Rasmussen - Rolf Normann Hansen | Rond 15, som Ö-V, mot Simon Rasmussen - Rolf Normann Hansen |
29 | 4♠ | Ö | +1 | ♦E | -650 | 133 | 83 | 83 | ♠EKD62♥kn4♦9654♣D4 | ♠kn975♥ED3♦D♣K7632 | ♠EKD62♥kn4♦9654♣D4 | 2358,3 | 50,83 | 2358,3 |
30 | 2♣ | Ö | –2 | ♦4 | 100 | 53 | 33 | 33 | ♠E1063♥53♦73♣Ekn1065 | ♠kn87♥KD84♦Kkn1065♣3 | ♠E1063♥53♦73♣Ekn1065 | 2411,3 | 50,24 | 2411,3 |
Rond 16, som N-S, mot Birgitta Rådberg - Christina Ahl | Rond 16, som N-S, mot Birgitta Rådberg - Christina Ahl |
31 | 3♣ | S | +1 | ♠E | 130 | 87 | 54 | 54 | ♠D64♥kn72♦K92♣E976 | ♠kn♥KD8♦E10764♣KD85 | ♠D64♥kn72♦K92♣E976 | 2498,3 | 50,37 | 2498,3 |
32 | 4♠ | N | = | ♦7 | 420 | 81 | 51 | 51 | ♠D8432♥EK106♦EK♣Dkn | ♠EKkn96♥832♦kn2♣932 | ♠D8432♥EK106♦EK♣Dkn | 2579,3 | 50,38 | 2579,3 |
Rond 17, som N-S, mot Ann-Mari Mirkovic Juvik - Lars Arthur Johansen | Rond 17, som N-S, mot Ann-Mari Mirkovic Juvik - Lars Arthur Johansen |
33 | 3NT | N | +1 | ♦4 | 430 | 97 | 61 | 61 | ♠Ekn4♥1098♦EKkn♣EK52 | ♠D3♥KDkn6♦872♣10763 | ♠Ekn4♥1098♦EKkn♣EK52 | 2676,3 | 50,69 | 2676,3 |
34 | 3♣ | V | +1 | ♥3 | -130 | 36 | 23 | 23 | ♠E10843♥97632♦73♣K | ♠65♥Ekn84♦Kkn8♣10732 | ♠E10843♥97632♦73♣K | 2712,3 | 49,86 | 2712,3 |
Rond 18, som Ö-V, mot Olle Sandström - Liv-Johanna Lindberg | Rond 18, som Ö-V, mot Olle Sandström - Liv-Johanna Lindberg |
35 | 3♥ | N | –2 | ♦6 | -100 | 60 | 38 | 38 | ♠K98732♥E3♦D4♣832 | ♠kn♥10975♦EK1093♣K96 | ♠K98732♥E3♦D4♣832 | 2772,3 | 49,51 | 2772,3 |
36 | 3♣ | N | –1 | ♦D | -100 | 113 | 71 | 71 | ♠K54♥K875♦D10♣KD54 | ♠ED1098♥D63♦kn65♣83 | ♠K54♥K875♦D10♣KD54 | 2885,3 | 50,09 | 2885,3 |
Rond 19, som Ö-V, mot Ingela Nelander Häll - Mats Häll | Rond 19, som Ö-V, mot Ingela Nelander Häll - Mats Häll |
37 | 4♥ | Ö | = | ♦D | -420 | 88 | 55 | 55 | ♠EK95♥Dkn9♦92♣KD85 | ♠D10♥K8543♦E8♣kn1042 | ♠EK95♥Dkn9♦92♣KD85 | 2973,3 | 50,22 | 2973,3 |
38 | 4♠ | S | +1 | ♥E | 450 | 133 | 83 | 83 | ♠D9♥10752♦954♣kn542 | ♠kn10♥EDkn843♦106♣E97 | ♠D9♥10752♦954♣kn542 | 3106,3 | 51,09 | 3106,3 |
Rond 20, som N-S, mot Antti Kauppila - Seppo Sauvola | Rond 20, som N-S, mot Antti Kauppila - Seppo Sauvola |
39 | 4♠ | V | +1 | ♥D | -650 | 15 | 9 | 9 | ♠6♥Dkn876♦D43♣Dkn75 | ♠Dkn85♥1053♦K965♣84 | ♠6♥Dkn876♦D43♣Dkn75 | 3121,3 | 50,02 | 3121,3 |
40 | 3♥ | N | +1 | ♦5 | 170 | 81 | 51 | 51 | ♠K97♥Ekn10543♦ED♣Kkn | ♠kn106♥762♦kn1042♣D65 | ♠K97♥Ekn10543♦ED♣Kkn | 3202,3 | 50,04 | 3202,3 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior