SM Par Open

Information

Speldatum: Fredag 2 augusti (semifinal; se längst ned)
Speldatum: Lördag 3 augusti - Söndag 4 augusti (final)

Finalen spelas med 52 kvalificerade par. Alla möter alla över 2 brickor, totalt 102. Bordsavgift: 400 kr/par i semifinalen respektive 500 kr/par i finalen. 1:an och 2:an är berättigad till bidrag för deltagande i EM Par, valfri klass. Mästarpoäng i guld (50, 35, 25, 20, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 3, 2, 1).

Visa tidigare vinnare

Program och resultat - Final

Lördag 3 augusti

DatumDagTidHändelse
3 aug
Lör
09:00-12:00
Omgång 1
13:15-16:30
Omgång 2
17:00-19:00
Omgång 3

Söndag 4 augusti

DatumDagTidHändelse
4 aug
Sön
09:00-12:00
Omgång 4
12:30-14:00
Omgång 5
14:30
Prisutdelning

Se längst ned för program och resultat i semifinalen

Finalplatsfördelning

Distrikt Par i kval Bonus Kvot Till final Kvot Bet. resa
Direktkval 1 1,00 1 1,00 1
Bohuslän 72 0,5 10,79 7 4,00 4
Dalarna 51 1 9,52 8 3,31 3
Gotland 16 2,70 1 1,05 1
Gävle 44 0,5 7,92 9 2,88 3
Göteborg 67 1 10,87 10 3,84 4
Halland 47 7,93 9 3,08 3
Jämtland 16 2,70 4 1,05 1
Jönköping 46 7,76 1 3,02 3
Medelpad 8 1,35 2 0,52 1
Mälardalen 21 3,54 5 1,38 1
Norrbotten 15 2,53 3 0,98 1
Skåne 133 15,44 16 6,00 6
Stockholm 120 3 17,34 18 5,57 6
Sydöstra 65 9,70 10 3,77 4
Uppland 33 4,5 10,07 11 2,16 2
Värmland 28 4,72 6 1,84 2
Vä-botten 15 2,53 3 0,98 1
Västergöt 121 0,5 14,93 16 5,61 6
Ångerman 22 3,71 4 1,44 1
Örebro 79 10,88 12 4,23 4
Östra Mel 81 1 12,05 14 4,29 4
Totalt 1101 12 170 62

Visa finalplatsfördelning inklusive föregående år

Startlista

# Distrikt Spelare 1 Spelare 2
1 Direktkval Björn Alenfalk Hans Kvick Ja
2 Bohuslän Agneta Oppenstam Håkan Nilsson Ja
3 Bohuslän Jonas Hogedal Lars-Göran Larsson Ja
4 Bohuslän Ulf Halvorsen Carina Halvorsen Ja
5 Bohuslän Benny Olsson Roger Nyman Ja
6 Bohuslän LarsGunnar Andersson Per-Ivar Persson Ja
7 Bohuslän Elsa Persson Ole J Jensen Ja
8 Bohuslän Erik Fredriksson Sune Gustafsson Ja
9 Dalarna Kjell Staffas Jan Matsson Ja
10 Dalarna Sonny Arvidsson Tord Nilsson Ja
11 Dalarna Peter Johansson Lars Kjellersson Ja
12 Dalarna Daniel Sivelind Jonas Engström Ja
13 Dalarna Erik Franzén Joakim Nilsson Ja
14 Dalarna Jörgen Claesson Håkan Gabrielsen Ja
15 Dalarna Mats Axelsson Ann-Kristin Eriksson Ja
16 Dalarna Tony Laszlo Sven Nilsson Ja
17 Gotland Torbjörn Nyberg Bo Petersson Ja
18 Gävle Frank Westman Lars Ramquist Ja
19 Gävle Lars Ericson Bo Ericson Ja
20 Gävle Kent Maltein Jan Fransson Ja
21 Gävle Lars-Göran Östlund Lars Manneteg Ja
22 Gävle Thommy Malmström Hans Bergvik Ja
23 Gävle Thomas Groth Anne-Marie Höglund Ja
24 Gävle Pernilla Andreasson Kjell Carlsson Ja
25 Gävle Ulf Westlin Henry Johansson Ja
26 Gävle Olle Sundqvist Tore Enbarr Ja
27 Göteborg Tomas Andgren Per Sjöberg Ja
28 Göteborg Ronny Ovesson Ejnell Jan-Erik Åsmo Ja
29 Göteborg Mikael Westerlund Tomas Börgesson Ja
30 Göteborg Jan Andersson Hans Thimell Ja
31 Göteborg Robert Bäck Leif Andréasson Ja
32 Göteborg Börje Dahlberg Robin Björkstrand Ja
33 Göteborg Tobias Bende Sara Wrige Ja
34 Göteborg Marianne Fagerby Tony Elmroth Ja
35 Göteborg Sven Nilsson Bo Andersson Ja
36 Göteborg Oscar Muhr Lena Petersen Ja
37 Halland Jan Enarsson Torgny Carlsson Ja
38 Halland Lars Kennethsson Per Jansson Ja
39 Halland Markus Bengtsson Lars-Anders Callenberg Ja
40 Halland Svante Ahlberg Maria Ohlsson Ja
41 Halland Villy Havasi Agneta Svenberg Ja
42 Halland Annette Antonsson Jan-Olof Eriksson Ja
43 Halland Sören Westling Lisa Westling Ja
44 Halland Ludvig Strannabjer Melin Axel Selvén Ja
45 Halland Lennart Nordberg Maud Brink Ja
46 Jämtland Tomas Hörnfeldt John Hörnfeldt Ja
47 Jämtland Bo Sundström Carina Sjöblom Ja
48 Jämtland Thomas Karlsson Morgan Svensson Ja
49 Jämtland Alexander Sandin Leif Ruthström Nej
50 Jönköping Bilal Zafar Anette Svenningsson Ja
51 Medelpad Helena Strömberg Dan Bylund Ja
52 Medelpad Staffan Hedman Emil Tibblin Ja
53 Mälardalen Bengt Nilsson Håkan Lindbäck Ja
54 Mälardalen Solveig Byström Eva Czajkowski Ja
55 Mälardalen Tommy Petersson Claes Åhgren Ja
56 Mälardalen Lennart Ekholm Christer Åström Ja
57 Mälardalen Anders Johansen Per-Åke Jansson Nej
58 Norrbotten Anders Landmark Leif Lundberg Ja
59 Norrbotten Inger Lundberg Tomas Lundberg Ja
60 Norrbotten Urban Finnsson Pierre Thunström Ja
61 Skåne Mats Pettersson Johan Bennet Ja
62 Skåne Pierre Carbonnier Håkan Tjärnemo Ja
63 Skåne Jan Gutenwik Linus Dahlström Ja
64 Skåne Sofia Karlsson Håkan Karlsson Ja
65 Skåne Johan Noberius Leif Andersson Ja
66 Skåne Tatyana Trendafilova Fredrik Jarlvik Ja
67 Skåne Ulf Bogren Jan Nilsson Ja
68 Skåne Anders Freij Jan-Eric Larsson Ja
69 Skåne Rasmus Andersson Ulf Andersson Ja
70 Skåne Kent Hermansson Lars Becklén Ja
71 Skåne Peder Nilsson Tommy Andersson Ja
72 Skåne Jan-Åke Ohlsson Lars-Erik Nilsson Ja
73 Skåne Tommy Johansson Ulf Backman Ja
74 Skåne Nils-Erik Ekholm Ingemar Henrysson Ja
75 Skåne Björn Ohlsson Peter Olofsson Ja
76 Skåne Kerstin Levin Krister Eurén Ja
77 Stockholm Sanna Clementsson Fredrik Nyström Ja
78 Stockholm Johnny Östberg Tommy Bergdahl Ja
79 Stockholm Magnus Ekman Peter Carlsson Ja
80 Stockholm Jan Andersson Mikael Lindblom Ja
81 Stockholm Mats Felldin Magnus Arve Ja
82 Stockholm Gunnar Elmroth PG Eliasson Ja
83 Stockholm Pontus Silow Erik Bergengren Ja
84 Stockholm Ola Stavås Johan Nilsson Ja
85 Stockholm Jan Selberg Olle Wademark Ja
86 Stockholm Magnus Gauffin Christer Årenborg Ja
87 Stockholm Anna Zack Efraimsson Bengt-Erik Efraimsson Ja
88 Stockholm UllaBritt Goldberg Lars Goldberg Ja
89 Stockholm Per Carlson Göran Hermanson Ja
90 Stockholm Kristin Nedlich Mattias Weiler Ja
91 Stockholm Peter Törnblom Lars Magnusson Ja
92 Stockholm Jesper Rundin Stefan Olausson Ja
93 Stockholm Ann-Britt Carlén Kerstin Källander Ja
94 Stockholm Eva Menzing Agneta Jakobsson Ja
95 Sydöstra Daniel Gustafsson Per-Inge Helmertz Ja
96 Sydöstra Johnny Petersson Henrik Sällberg Ja
97 Sydöstra Hans Bengtsson Roger Rundkvist Ja
98 Sydöstra Gunnar Sjökvist Håkan Johansson Ja
99 Sydöstra Peter Håkansson Tomas Blomster Ja
100 Sydöstra Göran Magnusson Gunnar Nilsson Ja
101 Sydöstra Lars Moquist Stig Magnusson Ja
102 Sydöstra Christer Glimsjö Bengt Bellander Ja
103 Sydöstra Marie Johansson Jesper Johansson Ja
104 Sydöstra Suzanne Sandquist Stig Enström Ja
105 Uppland Ia Börling Linnea Edlund Ja
106 Uppland Ulf Nohrén Anders Blomé Ja
107 Uppland Ivar Holmquist Anders Blomqvist Ja
108 Uppland Karl Persson Lars Olsson Ja
109 Uppland Tommy Andersson Joakim Nordlindh Ja
110 Uppland Marito Karlsson Christer Enkvist Ja
111 Uppland Robert Larsson Mats Johansson Ja
112 Uppland Kjell Hedman Christer Eriksson Ja
113 Uppland K-G Wanngård Mattias Jonsson Ja
114 Uppland Peter Huotila Mikael Fahlander Ja
115 Uppland Dan Granberg Marcus Hjelte Ja
116 Värmland Lennart Lindqvist Håkan Schullström Ja
117 Värmland Kent Rörqvist Mikael Skoog Ja
118 Värmland Mikael Johansson Kenneth Hallgren Ja
119 Värmland Markus Hedström Alf Dahlgren Ja
120 Värmland Anders Hammarström Annika Sundelin Ja
121 Värmland Lennart Asplund Bertil Asplund Ja
122 Vä-botten Kjell Andersson Stefan Andersson Ja
123 Vä-botten Mikael Hjerm Kalle Prorok Ja
124 Vä-botten Henry Franzén Bengt-Göran Olofsson Ja
125 Västergöt Thomas Johansson Hans Bogeskär Ja
126 Västergöt Christian Carlsson Sören Lennartsson Ja
127 Västergöt Björn Sörling Bo Roos Ja
128 Västergöt Lena Johansson Leif Johansson Ja
129 Västergöt Björn Westling Bengt Alrud Ja
130 Västergöt Eva Gunnarsson Nils Åhlén Ja
131 Västergöt Per-Olov Törnqvist Gunder Persson Ja
132 Västergöt Marianne Johansson Roland Andersson Ja
133 Västergöt Gunnel Svensson Gunnar Löngårdh Ja
134 Västergöt Erik Sjöstrand Håkan Johansson Ja
135 Västergöt Gullvi Högberg Daniel Gustavsson Ja
136 Västergöt Henrik Carlsson Clas-Olof Olofsson Ja
137 Västergöt Bertil Strand Jörgen Jansson Ja
138 Västergöt Anders Wersén Jussi Bärzén Ja
139 Västergöt Arnold Ivansson Anders Brodin Ja
140 Västergöt Anita Gunnarsson Wiveka Johansson Ja
141 Ångerman Jerry Mähler Ann Lidfors Ja
142 Ångerman Johan Pettersson Anders Lundgren Ja
143 Ångerman Martha Carlsson Vivianne Wernblom Ja
144 Ångerman Seth Carlsson Lars Jacobsson Ja
145 Örebro Micael Svensson Peter Ärlegård Ja
146 Örebro Maria Grönkvist Rolf Selander Ja
147 Örebro Kenneth Wallin Pasi Kallio Ja
148 Örebro Johan Karlsson Pierre Berg Ja
149 Örebro Catarina Dahlin Håkan Lööf Ja
150 Örebro Johan Grönkvist Thomas Brehmer Ja
151 Örebro Bertil Blomqvist Anki Johansson Ja
152 Örebro Adam Winberg Linus Jorner Ja
153 Örebro Jan Lindgren Sören Klingneus Ja
154 Örebro Leif Lindman Rolf Johansson Ja
155 Örebro Irene Håberger Jan Olsson Ja
156 Örebro Veronika Karlsson Eva Jansdotter Ja
157 Östra Mel Jan Geiborg Jaan Heinlo Ja
158 Östra Mel Olof Bergström Jan-Erik Thomasson Ja
159 Östra Mel Mats Sjöberg Håkan Strääf Ja
160 Östra Mel Conny Kling Lars Nilsson Ja
161 Östra Mel Christer Pettersson Peter Hansson Ja
162 Östra Mel Gun Karlsson Lennart Karlsson Ja
163 Östra Mel Kent Hidsjö Tony Lindblom Ja
164 Östra Mel Peter Kennerfalk Torgny Andersson Ja
165 Östra Mel Kjell Sedelius Leif Norman Ja
166 Östra Mel Erik Norrbrink Roger Norrbrink Ja
167 Östra Mel Staffan Rockler Stefan Skoog Ja
168 Östra Mel Dennis Strömstedt Göran Forss Ja
169 Östra Mel Mattias Furenbäck Urban Söderberg Ja
170 Östra Mel Nej

Program och resultat - Semi

Tävlingen är för 170 kvalificerade par. Paren delas in i fyra seedade grupper där 30 ronder spelas. Silverpoäng utdelas efter gällande skala . 52 par går vidare till final, ingen B-final spelas. Bordsavgift 400:-/par.

Fredag 2 augusti

DatumDagTidHändelse
2 aug
Fre
09:30-12:40
Omgång 1
14:00-16:30
Omgång 2
17:00-19:00
Omgång 3

Tidigare vinnare

Nedan hittar du alla publicerade vinnarnyheter sedan övergången till nya hemsidan. Klicka här om du vill se samtliga vinnare genom åren.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Johnny Östberg, Gävle BK och Tommy Bergdahl, Norrorts Bridge är svenska mästare 2019.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Björn Alenfalk och Hans Kvick från Uppsalabridgen är svenska mästare 2018.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo, BK Centrum är svenska mästare 2017.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Jan Selberg och Olle Wademark från Norrorts Bridge kan koras till svenska mästare 2016.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen stod det klart att fjolårsmästarna Pia Andersson och Arne Larsson, BK Everfresh, försvarade sin titel och kunde koras till svenska mästare 2015.

1:a ... Arne Larsson och Pia Andersson, BK Everfresh

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen kunde Pia Andersson och Arne Larsson, BK Everfresh, koras till svenska mästare 2014.

Samarbetspartners