SM Par Open

Information

Speldatum: Fredag 2 augusti (semifinal; se längst ned)
Speldatum: Lördag 3 augusti - Söndag 4 augusti (final)

Finalen spelas med 52 kvalificerade par. Alla möter alla över 2 brickor, totalt 102. Bordsavgift: 400 kr/par i semifinalen respektive 500 kr/par i finalen. 1:an och 2:an är berättigad till bidrag för deltagande i EM Par, valfri klass. Mästarpoäng i guld (50, 35, 25, 20, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 3, 2, 1).

Program och resultat - Final

Lördag 3 augusti

DatumDagTidHändelse
3 aug
Lör
09:00-12:00
Omgång 1
13:15-16:30
Omgång 2
17:00-19:00
Omgång 3

Söndag 4 augusti

DatumDagTidHändelse
4 aug
Sön
09:00-12:00
Omgång 4
12:30-14:00
Omgång 5
14:30
Prisutdelning

Se längst ned för program och resultat i semifinalen

Finalplatsfördelning

Distrikt Par i kval Bonus Kvot Till final Kvot Bet. resa
Direktkval 1 1,00 1 1,00 1
Bohuslän 72 0,5 10,79 8 4,00 4
Dalarna 51 1 9,52 8 3,31 3
Gotland 16 2,70 1 1,05 1
Gävle 44 0,5 7,92 9 2,88 3
Göteborg 67 1 10,87 12 3,84 4
Halland 47 7,93 9 3,08 3
Jämtland 16 2,70 3 1,05 1
Jönköping 46 7,76 1 3,02 3
Medelpad 8 1,35 2 0,52 1
Mälardalen 21 3,54 4 1,38 1
Norrbotten 15 2,53 3 0,98 1
Skåne 133 15,44 16 6,00 6
Stockholm 120 3 17,34 18 5,57 6
Sydöstra 65 9,70 10 3,77 4
Uppland 33 4,5 10,07 11 2,16 2
Värmland 28 4,72 6 1,84 2
Vä-botten 15 2,53 3 0,98 1
Västergöt 121 0,5 14,93 16 5,61 6
Ångerman 22 3,71 4 1,44 1
Örebro 79 10,88 12 4,23 4
Östra Mel 81 1 12,05 13 4,29 4
Totalt 1101 12 170 62

Visa finalplatsfördelning inklusive föregående år

Startlista

# Distrikt Spelare 1 Spelare 2
1 Direktkval Björn Alenfalk Hans Kvick Ja
2 Bohuslän Agneta Oppenstam Håkan Nilsson Ja
3 Bohuslän Jonas Hogedal Lars-Göran Larsson Ja
4 Bohuslän Ulf Halvorsen Carina Halvorsen Ja
5 Bohuslän Kjell Berg Kent Larsson Ja
6 Bohuslän Benny Olsson Roger Nyman Ja
7 Bohuslän LarsGunnar Andersson Per-Ivar Persson Ja
8 Bohuslän Elsa Persson Ole J Jensen Ja
9 Bohuslän Erik Fredriksson Sune Gustafsson Ja
10 Dalarna Kjell Staffas Jan Matsson Ja
11 Dalarna Sonny Arvidsson Tord Nilsson Ja
12 Dalarna Peter Johansson Lars Kjellersson Ja
13 Dalarna Daniel Sivelind Jonas Engström Ja
14 Dalarna Erik Franzén Joakim Nilsson Ja
15 Dalarna Jörgen Claesson Håkan Gabrielsen Ja
16 Dalarna Mats Axelsson Ann-Kristin Eriksson Ja
17 Dalarna Tony Laszlo Sven Nilsson Ja
18 Gotland Torbjörn Nyberg Bo Petersson Ja
19 Gävle Frank Westman Lars Ramquist Ja
20 Gävle Lars Ericson Bo Ericson Ja
21 Gävle Kent Maltein Jan Fransson Ja
22 Gävle Lars-Göran Östlund Lars Manneteg Ja
23 Gävle Thommy Malmström Hans Bergvik Ja
24 Gävle Thomas Groth Anne-Marie Höglund Ja
25 Gävle Pernilla Andreasson Kjell Carlsson Ja
26 Gävle Ulf Westlin Henry Johansson Ja
27 Gävle Urban Björklund Daniel Eriksson Ja
28 Göteborg Tomas Andgren Per Sjöberg Ja
29 Göteborg Ronny Ovesson Ejnell Jan-Erik Åsmo Ja
30 Göteborg Thomas Therkelson Göran Rydell Ja
31 Göteborg Joakim Olsson Alf Kummer Ja
32 Göteborg Mikael Westerlund Tomas Börgesson Ja
33 Göteborg Jan Andersson Hans Thimell Ja
34 Göteborg Mats Jakobsson Matti Lepistö Ja
35 Göteborg Robert Bäck Leif Andréasson Ja
36 Göteborg May Moore Björn Wenander Ja
37 Göteborg Börje Dahlberg Robin Björkstrand Ja
38 Göteborg Tobias Bende Sara Wrige Ja
39 Göteborg Marianne Fagerby Tony Elmroth Ja
40 Halland Jan Enarsson Torgny Carlsson Ja
41 Halland Lars Kennethsson Per Jansson Ja
42 Halland Markus Bengtsson Lars-Anders Callenberg Ja
43 Halland Svante Ahlberg Maria Ohlsson Ja
44 Halland Villy Havasi Agneta Svenberg Ja
45 Halland Annette Antonsson Jan-Olof Eriksson Ja
46 Halland Sören Westling Lisa Westling Ja
47 Halland Ludvig Strannabjer Melin Axel Selvén Nej
48 Halland Lennart Nordberg Maud Brink Ja
49 Jämtland Tomas Hörnfeldt John Hörnfeldt Ja
50 Jämtland Bo Sundström Carina Sjöblom Ja
51 Jämtland Thomas Karlsson Morgan Svensson Ja
52 Jönköping Bilal Zafar Anette Svenningsson Ja
53 Medelpad Helena Strömberg Dan Bylund Ja
54 Medelpad Staffan Hedman Emil Tibblin Ja
55 Mälardalen Bengt Nilsson Håkan Lindbäck Ja
56 Mälardalen Solveig Byström Eva Czajkowski Ja
57 Mälardalen Tommy Petersson Claes Åhgren Ja
58 Mälardalen Lennart Ekholm Christer Åström Ja
59 Norrbotten Anders Landmark Leif Lundberg Ja
60 Norrbotten Inger Lundberg Tomas Lundberg Ja
61 Norrbotten Urban Finnsson Pierre Thunström Ja
62 Skåne Mats Pettersson Peter Fredin Ja
63 Skåne Pierre Carbonnier Håkan Tjärnemo Ja
64 Skåne Jan Gutenwik Linus Dahlström Ja
65 Skåne Sofia Karlsson Håkan Karlsson Ja
66 Skåne Johan Noberius Leif Andersson Ja
67 Skåne Tatyana Trendafilova Fredrik Jarlvik Ja
68 Skåne Ulf Bogren Jan Nilsson Ja
69 Skåne Anders Freij Jan-Eric Larsson Ja
70 Skåne Rasmus Andersson Ulf Andersson Ja
71 Skåne Kent Hermansson Lars Becklén Ja
72 Skåne Peder Nilsson Tommy Andersson Ja
73 Skåne Jan-Åke Ohlsson Lars-Erik Nilsson Ja
74 Skåne Tommy Johansson Ulf Backman Ja
75 Skåne Nils-Erik Ekholm Ingemar Henrysson Ja
76 Skåne Björn Ohlsson Peter Olofsson Ja
77 Skåne Kerstin Levin Krister Eurén Nej
78 Stockholm Sanna Clementsson Fredrik Nyström Ja
79 Stockholm Johnny Östberg Tommy Bergdahl Ja
80 Stockholm Magnus Ekman Peter Carlsson Ja
81 Stockholm Jan Andersson Mikael Lindblom Ja
82 Stockholm Mats Felldin Magnus Arve Ja
83 Stockholm Gunnar Elmroth PG Eliasson Ja
84 Stockholm Pontus Silow Erik Bergengren Ja
85 Stockholm Ola Stavås Johan Nilsson Ja
86 Stockholm Jan Selberg Olle Wademark Ja
87 Stockholm Magnus Gauffin Christer Årenborg Ja
88 Stockholm Anna Zack Efraimsson Bengt-Erik Efraimsson Ja
89 Stockholm UllaBritt Goldberg Lars Goldberg Ja
90 Stockholm Per Carlson Göran Hermanson Ja
91 Stockholm Kristin Nedlich Mattias Weiler Ja
92 Stockholm Peter Törnblom Lars Magnusson Ja
93 Stockholm Jesper Rundin Stefan Olausson Ja
94 Stockholm Ann-Britt Carlén Kerstin Källander Ja
95 Stockholm Eva Menzing Agneta Jakobsson Ja
96 Sydöstra Daniel Gustafsson Per-Inge Helmertz Ja
97 Sydöstra Johnny Petersson Henrik Sällberg Ja
98 Sydöstra Hans Bengtsson Roger Rundkvist Ja
99 Sydöstra Gunnar Sjökvist Håkan Johansson Ja
100 Sydöstra Peter Håkansson Tomas Blomster Ja
101 Sydöstra Göran Magnusson Gunnar Nilsson Ja
102 Sydöstra Lars Moquist Stig Magnusson Ja
103 Sydöstra Christer Glimsjö Bengt Bellander Ja
104 Sydöstra Marie Johansson Jesper Johansson Ja
105 Sydöstra Suzanne Sandquist Stig Enström Ja
106 Uppland Ia Börling Linnea Edlund Ja
107 Uppland Ulf Nohrén Anders Blomé Ja
108 Uppland Ivar Holmquist Anders Blomqvist Ja
109 Uppland Karl Persson Lars Olsson Ja
110 Uppland Tommy Andersson Joakim Nordlindh Ja
111 Uppland Marito Karlsson Christer Enkvist Ja
112 Uppland Robert Larsson Mats Johansson Ja
113 Uppland Kjell Hedman Christer Eriksson Ja
114 Uppland K-G Wanngård Mattias Jonsson Ja
115 Uppland Kjell Simonsson Ann-Sophie Andersson Ja
116 Uppland Peter Huotila Mikael Fahlander Ja
117 Värmland Lennart Lindqvist Håkan Schullström Ja
118 Värmland Kent Rörqvist Mikael Skoog Ja
119 Värmland Mikael Johansson Kenneth Hallgren Ja
120 Värmland Markus Hedström Alf Dahlgren Ja
121 Värmland Anders Hammarström Annika Sundelin Ja
122 Värmland Lars Bäckskog Bertil Hult Nej
123 Vä-botten Kjell Andersson Stefan Andersson Ja
124 Vä-botten Mikael Hjerm Kalle Prorok Ja
125 Vä-botten Henry Franzén Bengt-Göran Olofsson Ja
126 Västergöt Thomas Johansson Hans Bogeskär Ja
127 Västergöt Christian Carlsson Sören Lennartsson Ja
128 Västergöt Björn Sörling Bo Roos Ja
129 Västergöt Lena Johansson Leif Johansson Ja
130 Västergöt Björn Westling Bengt Alrud Ja
131 Västergöt Eva Gunnarsson Nils Åhlén Ja
132 Västergöt Per-Olov Törnqvist Gunder Persson Ja
133 Västergöt Marianne Johansson Roland Andersson Ja
134 Västergöt Gunnel Svensson Gunnar Löngårdh Ja
135 Västergöt Erik Sjöstrand Håkan Johansson Ja
136 Västergöt Gullvi Högberg Daniel Gustavsson Ja
137 Västergöt Henrik Carlsson Clas-Olof Olofsson Ja
138 Västergöt Bertil Strand Jörgen Jansson Ja
139 Västergöt Anders Wersén Jussi Bärzén Ja
140 Västergöt Arnold Ivansson Anders Brodin Ja
141 Västergöt Anita Gunnarsson Wiveka Johansson Ja
142 Ångerman Jerry Mähler Ann Lidfors Ja
143 Ångerman Johan Pettersson Anders Lundgren Ja
144 Ångerman Martha Carlsson Vivianne Wernblom Ja
145 Ångerman Seth Carlsson Lars Jacobsson Ja
146 Örebro Micael Svensson Peter Ärlegård Ja
147 Örebro Maria Grönkvist Rolf Selander Ja
148 Örebro Kenneth Wallin Pasi Kallio Ja
149 Örebro Johan Karlsson Pierre Berg Ja
150 Örebro Catarina Dahlin Håkan Lööf Ja
151 Örebro Johan Grönkvist Thomas Brehmer Ja
152 Örebro Bertil Blomqvist Anki Johansson Ja
153 Örebro Adam Winberg Linus Jorner Ja
154 Örebro Björn Forsberg Krister Berg Ja
155 Örebro Dejana Sverker Tommi Ramstedt Ja
156 Örebro Jan Lindgren Sören Klingneus Ja
157 Örebro Leif Lindman Rolf Johansson Ja
158 Östra Mel Jan Geiborg Jaan Heinlo Ja
159 Östra Mel Olof Bergström Jan-Erik Thomasson Ja
160 Östra Mel Mats Sjöberg Håkan Strääf Ja
161 Östra Mel Conny Kling Lars Nilsson Ja
162 Östra Mel Christer Pettersson Peter Hansson Ja
163 Östra Mel Gun Karlsson Lennart Karlsson Ja
164 Östra Mel Kent Hidsjö Tony Lindblom Ja
165 Östra Mel Peter Kennerfalk Torgny Andersson Ja
166 Östra Mel Kjell Sedelius Leif Norman Ja
167 Östra Mel Erik Norrbrink Roger Norrbrink Ja
168 Östra Mel Staffan Rockler Stefan Skoog Ja
169 Östra Mel Dennis Strömstedt Göran Forss Ja
170 Östra Mel Mattias Furenbäck Urban Söderberg Ja

Program och resultat - Semi

Tävlingen är för 170 kvalificerade par. Paren delas in i fyra seedade grupper där 30 ronder spelas. Silverpoäng utdelas efter gällande skala . 52 par går vidare till final, ingen B-final spelas. Bordsavgift 400:-/par.

Fredag 2 augusti

DatumDagTidHändelse
2 aug
Fre
09:30-12:40
Omgång 1
14:00-16:30
Omgång 2
17:00-19:00
Omgång 3

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Björn Alenfalk och Hans Kvick från Uppsalabridgen är svenska mästare 2018.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo, BK Centrum är svenska mästare 2017.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen står det klart att Jan Selberg och Olle Wademark från Norrorts Bridge kan koras till svenska mästare 2016.

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen stod det klart att fjolårsmästarna Pia Andersson och Arne Larsson, BK Everfresh, försvarade sin titel och kunde koras till svenska mästare 2015.

1:a ... Arne Larsson och Pia Andersson, BK Everfresh

Efter tre dagars spel med 60 brickors kval och 102 brickor i finalen kunde Pia Andersson och Arne Larsson, BK Everfresh, koras till svenska mästare 2014.

Samarbetspartners