Guldgruvan - Final G
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
8 | 357 | 52,19 | Per Jansson - Kent Bäckström | Per Jansson Kent Bäckström | Alnö BK | Alnö BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Håkan Litsegård - Mats Mattsson | Rond 1, som Ö-V, mot Håkan Litsegård - Mats Mattsson |
1 | 4♥ | S | –1 | ♣K | -50 | 15 | 83 | 83 | ♠83♥975♦Dkn1086♣872 | ♠E72♥32♦E954♣EK65 | ♠83♥975♦Dkn1086♣872 | 15 | 83,33 | 15 |
2 | 4♥ | S | +2 | ♦2 | 680 | 9 | 50 | 50 | ♠kn102♥1072♦1083♣K865 | ♠D9653♥Kkn♦kn42♣1073 | ♠kn102♥1072♦1083♣K865 | 24 | 66,67 | 24 |
Rond 2, som Ö-V, mot Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen | Rond 2, som Ö-V, mot Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen |
3 | 3NT | Ö | +2 | ♦3 | -660 | 14 | 78 | 78 | ♠K4♥D52♦D104♣KD865 | ♠EDkn96♥E1063♦Kkn♣kn4 | ♠K4♥D52♦D104♣KD865 | 38 | 70,37 | 38 |
4 | 3NT | S | –1 | ♣2 | -100 | 15 | 83 | 83 | ♠E1084♥K75♦10732♣K9 | ♠975♥D84♦Kkn♣106542 | ♠E1084♥K75♦10732♣K9 | 53 | 73,61 | 53 |
Rond 3, som N-S, mot Håkan Myrhagen - Ritva Myrhagen | Rond 3, som N-S, mot Håkan Myrhagen - Ritva Myrhagen |
5 | 4♥ | S | –2 | ♠10 | -200 | 6 | 33 | 33 | ♠ED765♥7♦Kkn743♣K8 | ♠83♥EK8654♦-♣D7652 | ♠ED765♥7♦Kkn743♣K8 | 59 | 65,56 | 59 |
6 | 3♠ | Ö | +2 | ♣kn | -200 | 18 | 100 | 100 | ♠E94♥K63♦87532♣54 | ♠10♥kn9874♦ED1096♣kn8 | ♠E94♥K63♦87532♣54 | 77 | 71,30 | 77 |
Rond 4, som N-S, mot Gunnar Andersson - Jesper Rundin | Rond 4, som N-S, mot Gunnar Andersson - Jesper Rundin |
7 | 3♦x | Ö | –2 | ♠K | 500 | 12 | 67 | 67 | ♠107654♥Dkn3♦D7♣KD3 | ♠K♥E10872♦K93♣E972 | ♠107654♥Dkn3♦D7♣KD3 | 89 | 70,63 | 89 |
8 | Pass | 4 | 22 | 22 | ♠kn643♥kn2♦Dkn107♣ED2 | ♠8♥E9654♦K93♣K987 | ♠kn643♥kn2♦Dkn107♣ED2 | 93 | 64,58 | 93 |
Rond 5, som N-S, mot Lars Hansson - Sven Olof Jern | Rond 5, som N-S, mot Lars Hansson - Sven Olof Jern |
9 | 4♠ | N | +1 | ♦E | 450 | 8 | 44 | 44 | ♠Kkn109864♥ED6♦K92♣- | ♠D732♥K8♦1086♣K765 | ♠Kkn109864♥ED6♦K92♣- | 101 | 62,35 | 101 |
10 | 3NT | N | = | ♠4 | 600 | 2 | 11 | 11 | ♠E♥Kkn52♦K54♣Kkn974 | ♠Dkn93♥E108♦Ekn97♣106 | ♠E♥Kkn52♦K54♣Kkn974 | 103 | 57,22 | 103 |
Rond 6, som N-S, mot Anders Hellström - Yvonne Flodqvist | Rond 6, som N-S, mot Anders Hellström - Yvonne Flodqvist |
11 | 2♥ | N | +1 | ♠E | 140 | 13 | 72 | 72 | ♠42♥Kkn9873♦92♣E63 | ♠Kkn95♥105♦KD8♣Kkn97 | ♠42♥Kkn9873♦92♣E63 | 116 | 58,59 | 116 |
12 | 3NT | S | +2 | ♦7 | 660 | 9 | 50 | 50 | ♠D9543♥E82♦5♣ED97 | ♠K2♥K103♦EKkn8♣K1082 | ♠D9543♥E82♦5♣ED97 | 125 | 57,87 | 125 |
Rond 7, som Ö-V, mot Olga Frampol - Larisa Feldman | Rond 7, som Ö-V, mot Olga Frampol - Larisa Feldman |
13 | 3NT | Ö | = | ♦kn | -600 | 13 | 72 | 72 | ♠ED62♥K8♦K1064♣Dkn3 | ♠kn7♥E654♦ED73♣872 | ♠ED62♥K8♦K1064♣Dkn3 | 138 | 58,97 | 138 |
14 | 1♠ | S | –2 | ♥K | -100 | 7 | 39 | 39 | ♠D1087♥kn98♦E65♣K72 | ♠EK63♥EK42♦943♣109 | ♠D1087♥kn98♦E65♣K72 | 145 | 57,54 | 145 |
Rond 8, som N-S, mot Magnus Sandström - Jan Sandström | Rond 8, som N-S, mot Magnus Sandström - Jan Sandström |
15 | 3♠ | N | = | ♦K | 140 | 13 | 72 | 72 | ♠KDkn95♥K1087♦94♣95 | ♠E432♥9542♦ED♣kn42 | ♠KDkn95♥K1087♦94♣95 | 158 | 58,52 | 158 |
16 | 3♥ | N | = | ♣D | 140 | 8 | 44 | 44 | ♠D93♥EDkn9♦1054♣E87 | ♠Kkn6♥10542♦ED9♣964 | ♠D93♥EDkn9♦1054♣E87 | 166 | 57,64 | 166 |
Rond 9, som Ö-V, mot Lars Marjoniemi - Jan Roos | Rond 9, som Ö-V, mot Lars Marjoniemi - Jan Roos |
17 | 5♣ | N | –1 | ♥9 | -50 | 4 | 22 | 22 | ♠ED108♥K109853♦872♣- | ♠Kkn94♥kn742♦K954♣10 | ♠ED108♥K109853♦872♣- | 170 | 55,56 | 170 |
18 | 3♦ | Ö | –1 | ♦5 | 50 | 6 | 33 | 33 | ♠93♥74♦E6432♣EDkn10 | ♠Dkn76♥D982♦KDkn♣52 | ♠93♥74♦E6432♣EDkn10 | 176 | 54,32 | 176 |
Rond 10, som N-S, mot Bengt Nilsson - Leif Andersson | Rond 10, som N-S, mot Bengt Nilsson - Leif Andersson |
19 | 5♠ | N | = | ♣4 | 450 | 9 | 50 | 50 | ♠K109432♥4♦KD32♣EK | ♠E5♥EKkn52♦kn1076♣95 | ♠K109432♥4♦KD32♣EK | 185 | 54,09 | 185 |
20 | 6♦ | N | –1 | ♥K | -100 | 0 | 0 | 0 | ♠Ekn84♥74♦K107532♣E | ♠K52♥Ekn52♦Ekn6♣D85 | ♠Ekn84♥74♦K107532♣E | 185 | 51,39 | 185 |
Rond 11, som Ö-V, mot Leif Erlandsson - Karin Erlandsson | Rond 11, som Ö-V, mot Leif Erlandsson - Karin Erlandsson |
21 | 2♥ | S | –1 | ♠kn | -100 | 7 | 39 | 39 | ♠K95♥kn975♦E876♣K6 | ♠kn1082♥63♦Kkn932♣E10 | ♠K95♥kn975♦E876♣K6 | 192 | 50,79 | 192 |
22 | 3NT | Ö | +2 | ♥D | -660 | 17 | 94 | 94 | ♠ED87♥E53♦K1095♣E10 | ♠Kkn♥K6♦kn872♣KD752 | ♠ED87♥E53♦K1095♣E10 | 209 | 52,78 | 209 |
Rond 12, som Ö-V, mot Hans-Olof Hallén - Magnus Wegestål | Rond 12, som Ö-V, mot Hans-Olof Hallén - Magnus Wegestål |
23 | 4♠x | V | –3 | ♣10 | 800 | 1 | 6 | 6 | ♠543♥D863♦98♣D973 | ♠EK10987♥52♦Ekn72♣5 | ♠543♥D863♦98♣D973 | 210 | 50,72 | 210 |
24 | 3♣ | Ö | –2 | ♠10 | 100 | 12 | 67 | 67 | ♠76♥6♦Kkn92♣E97542 | ♠Dkn32♥E8742♦3♣K83 | ♠76♥6♦Kkn92♣E97542 | 222 | 51,39 | 222 |
Rond 13, som Ö-V, mot Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall | Rond 13, som Ö-V, mot Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall |
25 | 4♠ | N | –2 | ♦K | -100 | 12 | 67 | 67 | ♠96♥Ekn2♦EKD962♣kn6 | ♠E♥109763♦10♣EK8753 | ♠96♥Ekn2♦EKD962♣kn6 | 234 | 52,00 | 234 |
26 | 2♥ | N | –1 | ♠8 | -100 | 2 | 11 | 11 | ♠D1086♥D4♦K105♣Kkn43 | ♠Ekn95♥653♦Ekn97♣D2 | ♠D1086♥D4♦K105♣Kkn43 | 236 | 50,43 | 236 |
Rond 14, som Ö-V, mot Christer Sandberg - Ingemar Andersson | Rond 14, som Ö-V, mot Christer Sandberg - Ingemar Andersson |
27 | 3♦ | Ö | –2 | ♦2 | 100 | 8 | 44 | 44 | ♠K9873♥D3♦kn653♣103 | ♠10♥kn952♦E10982♣Ekn4 | ♠K9873♥D3♦kn653♣103 | 244 | 50,21 | 244 |
28 | 4♠ | N | = | ♥7 | 620 | 8 | 44 | 44 | ♠D3♥kn1052♦E10542♣KD | ♠852♥D764♦9♣kn9764 | ♠D3♥kn1052♦E10542♣KD | 252 | 50,00 | 252 |
Rond 15, som N-S, mot Ulf Lindgren - Bengt Lauthers | Rond 15, som N-S, mot Ulf Lindgren - Bengt Lauthers |
29 | 3NT | S | +2 | ♥6 | 660 | 5 | 28 | 28 | ♠E♥D84♦E1065♣K6542 | ♠D652♥Ekn3♦Dkn4♣EDkn | ♠E♥D84♦E1065♣K6542 | 257 | 49,23 | 257 |
30 | 4♣ | N | = | ♥10 | 130 | 11 | 61 | 61 | ♠D73♥D♦Ekn84♣Ekn962 | ♠E984♥EK♦1053♣10854 | ♠D73♥D♦Ekn84♣Ekn962 | 268 | 49,63 | 268 |
Rond 16, som N-S, mot Hans Thimell - Jan Andersson | Rond 16, som N-S, mot Hans Thimell - Jan Andersson |
31 | 4♠ | N | +1 | ♠E | 650 | 18 | 100 | 100 | ♠K10876♥Ekn42♦K3♣D9 | ♠D53♥1063♦Dkn7♣EK32 | ♠K10876♥Ekn42♦K3♣D9 | 286 | 51,25 | 286 |
32 | 3♣ | N | +1 | ♠3 | 130 | 16 | 89 | 89 | ♠75♥76♦EKkn♣EDkn974 | ♠Dkn9♥KD95♦D1032♣86 | ♠75♥76♦EKkn♣EDkn974 | 302 | 52,43 | 302 |
Rond 17, som Ö-V, mot Mattias Lindgren - Stefan Ekman | Rond 17, som Ö-V, mot Mattias Lindgren - Stefan Ekman |
33 | 4♦ | Ö | +1 | ♠2 | -150 | 8 | 44 | 44 | ♠kn105♥E87♦Kkn1043♣54 | ♠EKD8♥9642♦ED95♣2 | ♠kn105♥E87♦Kkn1043♣54 | 310 | 52,19 | 310 |
34 | 3♦ | S | +1 | ♠K | 130 | 11 | 61 | 61 | ♠D98643♥8642♦3♣E10 | ♠K7♥Dkn109♦K94♣9732 | ♠D98643♥8642♦3♣E10 | 321 | 52,45 | 321 |
Rond 18, som Ö-V, mot Eva Andersson - Ann-Sofie Axelsson | Rond 18, som Ö-V, mot Eva Andersson - Ann-Sofie Axelsson |
35 | 4NT | N | –1 | ♠7 | -50 | 16 | 89 | 89 | ♠75♥kn742♦873♣E987 | ♠kn843♥D3♦EK1094♣kn4 | ♠75♥kn742♦873♣E987 | 337 | 53,49 | 337 |
36 | 2♥ | Ö | = | ♠8 | -110 | 12 | 67 | 67 | ♠92♥kn10843♦43♣kn865 | ♠Ekn743♥EK♦K987♣ED | ♠92♥kn10843♦43♣kn865 | 349 | 53,86 | 349 |
Rond 19, som N-S, mot Sven Åke Bjerregård - Anders Morath | Rond 19, som N-S, mot Sven Åke Bjerregård - Anders Morath |
37 | 3♣ | N | –1 | ♦10 | -100 | 1 | 6 | 6 | ♠E5♥kn6♦743♣Ekn10862 | ♠106♥KD1083♦ED6♣D93 | ♠E5♥kn6♦743♣Ekn10862 | 350 | 52,55 | 350 |
38 | 2♠ | V | = | ♠5 | -110 | 7 | 39 | 39 | ♠E653♥62♦KD6♣Ekn72 | ♠104♥KDkn95♦872♣653 | ♠E653♥62♦KD6♣Ekn72 | 357 | 52,19 | 357 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior