Eriksson - Bjerregård vann Guldgruvan

  • 1:a Magnus Eriksson - Sven Åke Bjerregård
  • 2:a Cecilia Rimstedt - Marion Michielsen
  • 3:a Patrik Rimstedt - Stefan Jönsson
  • 4:a Ida Grönkvist - Matias Rohrberg
  • 5:a: Rolf Staflund - Lars Olsson
  • B-finalen: Leif Axelsson Magnus Hedström
  • C-finalen: Hans Granath - Lars Nilsson
  • D-finalen: Mårten Howe - Niclas Örnerdal
  • E-finalen: Johan Wahlberg - Kim Lichtenstein
  • F-finalen: Valter Johansson - Peder Linder
  • G-finalen: Brian Short - Alan Goodman
  • H-finalen: Anna Bergek - Christian Bergek

2015 års guldgrävare blev Magnus Eriksson, Harplinge BK och Sven-Åke Bjerregård, BK S:t Erik.

Även detta år kom 170 par till start i Guldgruvan. Kvalspelet bestämde startfälten för den andra dagens spel som gjordes upp i 20-parsfinaler.

I A-gruppen spelades om en påse pengar som fördelades mellan de fem främsta och en hel del guldpoäng, 10-7-5-4.

Tävlingen blev en familjekamp mellan pappa Magnus Eriksson, dotter Cecilia Rimstedt och svärson/make Patrik Rimstedt, de tre paren turades om i ledning, men när sista brickan spelats kunde Magnus visa att gammal är äldst och vann tillsammans med Sven-Åke Bjerregård, BK S:t Erik
Tvåa kom Cecilia Rimstedt och födelsedagsbarnet Marion Michielsen, Harplinge BS och tredjeplatsen gick till Patrik Rimstedt och Stefan Jönsson, Skara BS.

Topp fem

Plac Namn Klubb Poäng Proc
1 Magnus Eriksson
Sven Åke Bjerregård
Harplinge BS
S:t Erik
878,2 61
2 Cecilia Rimstedt
Marion Michielsen
Harplinge BS 863 59,9
3 Patrik Rimstedt
Stefan Jönsson
Skara BS 833,7 57,9
4 Ida Grönkvist
Matias Rohrberg
Filbyter Bridge 823,9 57,2
5 Rolf Staflund
Lars Olsson
Väsbybridgen
Uppsalabridgen
806,1 56

Fullständig resultatlista

Gruppsegrare

Vinnarna av övriga grupper fick 1000 kr per par samt i B och C gruppen 3-2-1 guldpoäng, I D-G 2-1 guldpoäng och i alla efterföljande H+ 1 guldpoäng.

Grupp Gruppsegrare Klubb Resultat
A Magnus Eriksson
Sven-Åke Bjerregård
Harplinge  BS
BK  S:t Erik
Resultat
B Leif Axelsson
Magnus Hedström
Skövde BA Resultat
C Hans Granath
Lars  Nilsson
Filbyter Bridge
Valdemarsviks BK
Resultat
D Mårten Howe
Niclas Örnerdal
LUCK
Norrköpingsbridgen
Resultat
E Johan Wahlberg
Kim  Lichtenstein
BK S:t Erik Resultat
F Valter  Johansson
Peder  Linder
BK Björken Resultat
G Brian  Short
Alan   Goodman
Skottland Resultat
H Anna Bergek
Christian  Bergek
Motala   Bridgeallians Resultat

Mer om Guldgruvan kan läsas i söndagens slutbulletin

Samarbetspartners

Scandic Hotels
Jannersten Förlag
Norrsken
Bridgeförlaget
Blomsterlandet
Conventum
Best Western City Hotel Örebro
Örebrokompaniet
Backup Group
Ricoh IT-partner
Handelsbanken
Elite Hotel Örebro
Gustavsvik
Reseskaparna / Köp en sol
Grand Tours
Behrn Hotell
RD Trivelsbridge - Bridgeresor
Restaurang Maxim
O'Learys
Jensens Bøfhus
Clarion/Choice Hotel Örebro
ICA Parken City
Restaurang Saigon
McDonalds
Nerikes Allehanda
Makeriet
Lanna Lodge
El Capricho
East West Sushi
al Forno Italiano
Wobbler
Hotell Storgården
Dagens bridge
Clarion Borgen