2012Guldmedaljörer 2012: Morgan Svensson, Gunnar Elmroth, Thomas Karlsson och Leif Trapp. 2013 Frågor om allsvenskan besvaras av Stefan Vestlund på e-post
sve@svenskbridge.se eller tel 026-65 60 72
Datum för allsvenskan 2013:31 aug Allsvenskan, div 2-3, rond 1-3
31 aug-1 sep Allsvenskan, Elitserien, rond 1-5, Göteborg/Stockholm
11-13 okt Allsvenskan, Elitserien, rond 6-11 Linköping
12 okt Allsvenskan, div 3, rond 4-6
26-27 okt Allsvenskan, div 2, rond 4-7
23 nov Allsvenskan, div 3, rond 7-9 Flera orter
23-24 nov Allsvenskan, div 2, rond 8-11
130306 Den preliminära serieindelningen finns att beskåda
här Eller i
SpaderLagkaptenerna kan redan nu lägga in spelarna i sitt lag.
Tävlingsbestämmelser m mRegler och tävlingsbestämmelser för Allsvenskan 2012 Instruktioner för IAF med Bridgemate Glöm inte medlemsavgiften Förvissa er om att lagets medlemmar inte har glömt att betala sin medlemsavgift.
Har någon förlagt inbetalningskortet eller inte fått något?
Här finns information om hur man går tillväga om man inte har ett föryckt inbetalningskort.
Blanketter och instruktioner - Registrera tävlingsledare i ligamodulen i Spader. Man kan mata in tävlingsledare på två ställen; dels i Redigera rond och dels i Mata in resultat för rond. Tävlingsledare SKA matas in.
- Blankett för anmälan till Disciplinnämnden.
- För lagkaptenen, (endast lagkaptenen har rättigheter att lägga in/ändra laget) instruktioner för inmatning av lagmedlemmar . Förenklad beskrivning: Logga in på hemsidan.Leta upp ditt lag här, klicka på laget. Ovanför rubrikerna för serien och under länken "hem" ska stå Lag i det blå fältet. Klicka på lag och välj redigera. Längst ned finns rubriken Lägg till lagmedlem
Skriv in midnummer i rutan och lägg till.
- För tävlingsledaren,
instruktioner för inmatning av resultat. Man loggar in på hemsidan, går in på Allsvenskan väljer rätt division, klickar på de små strecken under imp eller vp på rätt rond och får upp matchen, i det blå navigeringsfältet ovanför rubrikerna för serien går man på match och väljer redigera. Nu kan man fylla i spelare och resultat. OBS! Speciella rättigheter krävs, TL måste kontakta kansliet för att få dem.
- Mata i TL i ligamodulen
- GIVAR Brickfiler för Elitserien och div 2 beställs från kansliet
Tel: 026 - 65 60 70
- Sekretessregler, hantering av givsamlingar och brickor före och under spel.
- Överledare Överledare är Carl Ragnarsson, som träffas på telefon 070-678 28 90.
TL som ej har tillgång till internet
måste ringa in resultaten samt vilka spelare som spelat i respektive lag och halvlek till överledaren efter varje avslutad rond.
LK Under sista omgången av allsvenskan har LK jour.
Överklagande till LK fylls företrädesvis i på dator och skickas via mail
Problem eller frågor