MID: Lösenord: Kom ihåg mig
Kommande tävlingar
16/04 Camp/Riksläger
18/04 Trosa BS GULDTÄVLING på Långfr
19/04 JNM Par
Rapporterade tävlingar
05/04 Laholmsguldet
22/02 Plattliret
22/02 Jämtrallyt 2013-14 efter DM-pa
Publicerad: Wednesday 14 May 2008

Svenska mästare i Lag

Det pågår ett arbete med att få fram ett sökbart register med samtliga svenska mästare genom åren, tills detta arbete är färdigt läggs uppgifterna upp på detta vis.

Svenska mästare, övriga klasser

Svenska mästare Lag

  • 1941-1942
    Magnus Hjertstrand-Sven Wallbom-Rudolf Kock-Einar Werner, Stockholm

  • 1942-1943
    Seth Wennberg - Bengt Falk - Louis Smith- Oscar Smith, Stockholm

  • 1943-1944
    Rudolf Kock - Einar Werner - Britta Werner – Nils- Olof Lilliehöök – Jan Wohlin, Stockholm

  • 1944-1945
    Seth Wennberg – Bengt Falk – Arvid Taube – Algot Andersson, Stockholm

  • 1945-1946
    Rudolf Kock – Einar Werner – Tore Sandgren – Jacon Neuman, Stockholm

  • 1946-1947
    Seth Wennberg – Stellan Starkenberg – Bengt Falk – Nils-Olof Lilliehöök – Jan Wohlin – Gunnar Persson, Stockholm

  • 1947-1948
    Erik Stormgaard – Nils-Olof Lilliehöök – Mats Hedström – Jan Wohlin, Stockholm

  • 1948-1949
    Erik Stormgaard – Jan Wohlin – Gunnar Persson – Mats Hedström – Hans Friberg – Nils-Olof Lilliehöök – Gunnar Anulf, Stockholm

  • 1949-1950
    Henry Sundberg - Bertil Lindström - Sigurd Liljeqvist - Magnus Andersson - Bertil Fahlgren, Skellefteå.

  • 1950-1951
    Henry Sundberg – Bertil Lindström – Sigurd Liljeqvist – Magnus Andersson, Skellefteå

  • 1951-1952
    Lage Haglund – Folke Rydfjäll – Erik Jansson – Martin Paulsson – Jim Jäderström – Dobbin Karlsson, Malmberget

  • 1952-1953
    Didrik Nissén – John Rymark – Sven Welith – Lars-Åke Åkesson – Lennart Westfelt – Gösta Carlsson, Malmö

  • 1953-1954
    Ebbe Christensson – Jan Wohlin – Ulf Norman – Rolf Peterson – Lars Zachrisson, Stockholm

  • 1954-1955
    John Ahlman - Björn Dahlin - Erik Lindholm - Tage Malmgren - Åke Strand - Bengt Ågren, Umeå

  • 1955-1956
    Jan Wohlin – Pär Lundell – Tore Sandgren – Åke Gärtner – Bertil Kjelldahl – Grimborg Danneman, Stockholm

  • 1956-1957
    Arne Brydolf – Didrik Nissén – John Rymark – Sven Welith – Hilding Persson - Einar Göransson, Malmö

  • 1957-1958
    Anders Larsson – Rolf Hansson – Manfred Kamras – Jan Petersson – Gunnar Larsson – Ingmar Bengtsson - Didrik Nissén, Göteborg

  • 1958-1959
    Anders Larsson – Jan Petersson – Rolf Hansson – Manfred Kamras – Gunnar Larsson – Gert Schönbäck, Göteborg

  • 1959-1960
    Ragnar Hjertonsson – Manfred Kamras – Gunnar Larsson – Anders Larsson – Jan Petersson – Rolf Hansson, Göteborg

  • 1960-1961
    Pär Lundell – Britta Werner – Einar Werner – Anders Nylander – Claes Landin – Jan Wohlin, Stockholm

  • 1961-1962
    Jan Wohlin – Einar Werner – Britta Werner – Ebbe Christensson – Lars Zachrisson – Pär Lundell, Stockholm

  • 1962-1963
    Bo Karlgren – Gunnar Anulf – Jan Molin – Lars Zachrisson – Jan Wohlin – Ebbe Christensson, Stockholm

  • 1963-1964
    Alvar Stenberg – Anders Wahlgren – Per Daniel Lindeberg – Lars Åke Åkesson – Hans-Olof Hallén – John Rymark, Malmö

  • 1964-1965
    Bo Lindahl – Lars Erwall – Anders Nylander – Claes Landin, Stockholm

  • 1965-1966
    Jan Molin – Peter Backlund – Ebbe Christensson – Arne Persson – Ulf Knöös – Einar Pyk, Stockholm

  • 1966-1967
    Hans Göthe – Pontus Svinhufvud – Ulf Knöös – Anders Morath – Rolf Johansson – Tommy Gullberg, Stockholm

  • 1967-1968
    Rolf Peterson – Bert Sjödin – Jan Wohlin – Kent Engfors – Åke Gärtner – Lars Gustafson, Stockholm

  • 1968-1969
    Arne Persson – Einar Pyk – Ulf Knöös – Hans Göthe, Stockholm

  • 1969-1970
    Arne Persson – Einar Pyk – Ulf Knöös – Hans Göthe, Stockholm

  • 1970-1971
    Sven-Olov Flodqvist – Anders Morath – Jörgen Lindqvist – Per Olof Sundelin – Tommy Gullberg – Lars Höglund, Stockholm

  • 1971-1972
    Per Olof Sundelin – Anders Morath – Jörgen Lindqvist – Hans Göthe – Tommy Gullberg – Sven-Olov Flodqvist, Stockholm

  • 1972-1973
    Bengt Svensson – Jan-Christer Andersson – Ove Lindgren – Rudi Knutson – Magnus Lenner – Jan Troberg, Göteborg

  • 1973-1974
    Göran Alsner – Gunnar Bernler – Ralf Willquist – Stig Gustafsson – Jan-Olov Andersson – Bert Sjödin, Göteborg

  • 1974-1975
    Rolf Israelsson – Bernt-Åke Jansson – Bo Jonsson – Sture Ekberg – Hilding Persson, Örebro

  • 1975-1976
    Sven-Åke Bjerregård – Mats Jonasson – Fredrik Grivenfelt – Sigge Gustafsson – Rolf Hall – Karl-Erik Halling, Eskilstuna

  • 1976-1977
    Anders Brunzell – Jörgen Lindqvist – Anders Hjelm – Hans Lind – Björn Åström – Åke Sjöberg, Stockholm

  • 1977-1978
    Anders Morath – Hans Göthe – Sven-Olov Flodqvist – Per Olof Sundelin – Tommy Gullberg – Einar Pyk, Stockholm

  • 1978-1979
    Anders Morath – Hans Göthe – Sven-Olov Flodqvist – Per Olof Sundelin – Tommy Gullberg – Einar Pyk, Stockholm

  • 1979-1980
    Anders Morath – Per Olof Sundelin – Tommy Gullberg – Einar Pyk, Stockholm

  • 1980-1981
    Modul: Staffan Löwenadler – Magnus Lenner – Björn Wenneberg – Göran Selldén – Roger Andersson – Göran Levan, Göteborg

  • 1981-1982
    Sven Erik Berglund – Mart Altmäe – Svante Ryman – Gunnar Hallberg – Björn Axelson, Stockholm/Malmö

  • 1982-1983
    Åke Sjöberg – Björn Åström – Anders Berglund – Anders Hjelm – Bengt Stahre, Stockholm

  • 1983-1984
    Åke Sjöberg – Björn Åström – Anders Berglund – Anders Hjelm – Bengt Stahre, Stockholm

  • 1984-1985
    Anders Wirgren – Björn Axelson – Andreas Könyves – Arne Larsson – Gunnar Persson – Sven Welith, Malmö/Lund

  • 1985-1986
    Göran Gjerling – Anders Wahlgren – Ulf Bogren – Rune Sjö – Rolf Holmér – Göran Levan, Lund

  • 1986-1987
    Frederic Wrang – Thomas Wrang – Johan Sylvan – Jörgen Lindqvist – Bengt Stahre – Ben Hayes, Stockholm/Uppsala

  • 1987-1988
    CONATA: Anders Wirgren - Mats Nilsland - Björn Fallenius - Magnus Lindkvist – Johan Bennet, Malmö/Lund

  • 1988-1989
    Anders Morath – Sven-Åke Bjerregård – Tommy Gullberg – Sven-Olov Flodqvist – Hans Göthe – Per Olof Sundelin, Stockholm

  • 1989-1990
    Anders Morath – Tommy Gullberg – Hans Göthe – Per Olof Sundelin – Sven-Olov Flodqvist – Sven-Åke Bjerregård, Stockholm

  • 1990-1991
    Hans Lind – Anders Berglund – Gunnar Hallberg – Jörgen Lindqvist – Johan Sylvan – Frederic Wrang, Stockholm

  • 1991-1992
    Sven-Åke Bjerregård – Anders Morath – Mats Axdorph – Göran Lindberg – Tommy Gullberg – Per Olof Sundelin, Stockholm

  • 1992-1993
    Anders Berglund – Gunnar Hallberg – Jörgen Lindqvist – Hans Lind – Frederic Wrang, Stockholm

  • 1993-1994
    Göran Petersson – Inge Pettersson – Tommy Bergdahl – Peter Nordén – Anders Fryklund – Bernt-Åke Jansson, Örebro

  • 1994-1995
    Jan Nilsson – Göran Adde – Per Jansson – Michael Lemborn – Per Pallstedt - Torgild Olsson, Falkenberg

  • 1995-1996
    Anders Wirgren – Johan Bennet – Tomas Börgesson – Rolf-Eric Andersson – Mats Nilsland, Malmö/Lund

  • 1996-1997
    Frontec: Sture Ekberg – John-Erik Hörnfeldt – Nils Åhlén – Gerhard Jörgensen, Göteborg

  • 1997-1998
    Scania Bridgekonsult: Anders Wirgren - Johan Bennet - Mats Nilsland - Thomas Andersson - Rolf-Eric Andersson - Lena Kärrstrand, Malmö/Lund

  • 1998-1999
    ZANG: Jan-Erik Thomasson – Håkan Strääf – Olof Bergström – Mats Sjöberg – Magnus Berg – Christer Hedborg, Linköping

  • 1999-2000
    Aktuell Produktion: P-O Sundelin - Johan Sylwan - Tommy Gullberg -Lars Andersson - Fredrik Nyström - Peter Strömberg, Stockholm

  • 2000-2001
    Peter Billgren - Jan Billgren - Ronny Blomdahl - Lars-Ingvar Hydén, Björn Bäckström - Björn Sanzén, Malmö

  • 2001-2002
    Göran Petersson - Bo-Henry Ek - Tommy Jansson - Bernt-Åke Jansson - Tommy Bergdahl - Leif Svenzon, Örebro

  • 2002-2003
    Stall Dieden: Johan Dieden - Mats Pettersson - Leif Björkman - Per-Ola Cullin - Mathias Bruun - Peter Fredin, Malmö m fl

  • 2003-2004
    Stall Dieden: Johan Dieden- Mats Pettersson- Leif Björkman- Per-Ola Cullin- Mathias Bruun- Peter Fredin, Malmö m fl

  • 2004-2005
    San-Sac: Carl Ragnarsson - Torbjörn Axelsson - Magnus Berg - Håkan Lindblom - Anders Palmgren, Linköping

  • 2005-2006
    Nilsson: Håkan Nilsson - Ulf Nilsson - Anders Palmgren - Carl Ragnarsson - Peter Fredin, Anderstorp

  • 2006-2007
    San-Sac: Carl Ragnarsson - Torbjörn Axelsson - Petter Fryklund - Magnus Berg - Erik Fryklund - Emma Sjöberg, Linköping

  • 2007-2008
    BERIK: Bengt-Erik Efraimsson - Anders Morath - Sven-Åke Bjerregård - Tommy Gullberg - Johnny Östberg - Mats Axdorph, Stockholm

  • 2008-2009
    BERIK: Bengt-Erik Efraimsson - Anders Morath - Sven-Åke Bjerregård - Tommy Gullberg - Johnny Östberg - Mats Axdorph, Stockholm

  • 2009-2010
    Jan Kamras - Emma Sjöberg - Arvid Wikner - Tommy Bergdahl - Per-Ola Cullin - Johan Upmark, Stockholm

  • 2010-2011
    San Sac: Carl Ragnarsson -Tommy Andersson - Magnus Berg - Peter Fredin - Staffan Hed - Fredrik Nyström. Linköping/Malmö/Stockholm

  • 2011-2012
    Team Yoda: Hans Kvick - Frank Westman - Björn Alenfalk - Per-Erik Malmström - Lars Ramkuist - Daniel Salomonsson. Uppsala/Ljungskike

  • 2012-2013
    Skalman: Jonas Petersson - Krister Ahlesved - Olle Wademark - Jan Selberg - Niklas Warne - Mikael Grönkvist, Stockholm, Uppsala.



Hittar du något som inte stämmer? Hör gärna av dig med uppgifter via » epost



Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)26 65 60 70
http://bridgeforlaget.e-butik.se/?ref=fsbbf
https://www.birka.se/svenska-bridgeforbundet/
http://www.reseskaparna.se/vara-resor/bridgeresor/
http://www.grandtours.se/Resor/Bridgeresor/
http://www.svenskbridge.se/festival_eng
http://www.svenskbridge.se/framtidsgiv
http://www.wbfwomensbridgeclub.org