MID: Lösenord: Kom ihåg mig
Kommande tävlingar
26/04 Rekommenderad spelhelg för SM
27/04 Sista anmälnings- och speldatu
03/05 GuldMixed Lag
Rapporterade tävlingar
19/04 JNM Par
18/04 Trosa BS GULDTÄVLING
05/04 Laholmsguldet
Upplands BF » Allemansträffen 2012-04-15 [Tävlingsinfo] [PBN]
Upplands BF

Allemansträffen 2012-04-15

Bricka 1

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Nord giv
ingen i zon
KD32
kn762
K74
96
kn108
5
kn1065
EK832
E4
ED109
E983
Dkn10
9765
K843
D2
754

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund Eva Wetterhall - Karl Persson 3NT Ö-1 6 50 37.0/1.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 3NT Ö-1 6 50 37.0/1.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 3NT Ö= 3 -400 31.0/7.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 3NT Ö= 6 -400 31.0/7.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Kjell Lindgren - Urban Lindblom 3NT Ö= 7 -400 31.0/7.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 3NT Ö= 3 -400 31.0/7.0
Leif Grund - Torsten Andersson Peter Huotila - Mikael Fahlander 3NT Ö+1 5 -430 21.0/17.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 3NT Ö+1 3 -430 21.0/17.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 3NT Ö+1 3 -430 21.0/17.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman Anna Ling - Sören Samuelsson 3NT Ö+1 5 -430 21.0/17.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 3NT Ö+1 3 -430 21.0/17.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 3NT Ö+1 7 -430 21.0/17.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Benny Hellman - Margareta Roos 3NT Ö+2 3 -460 7.0/31.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Péther Ekman - Ulf Israelsson 3NT Ö+2 3 -460 7.0/31.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Robert Larsson - Mats Johansson 3NT Ö+2 3 -460 7.0/31.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Rolf Westman - Margit Westman 3NT Ö+2 3 -460 7.0/31.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 3NT Ö+2 4 -460 7.0/31.0
Inge Corse - Owe Brink Hans Roos - Bertil Lundström 3NT Ö+2 5 -460 7.0/31.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Marie Forssblad - Peter Wiklund 3NT Ö+2 4 -460 7.0/31.0
Olle Wretman - Inga Wretman Hans Orr - Ping Huang 3NT Ö+2 9 -460 7.0/31.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman     - 20.6/-

Bricka 2

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Öst giv
N-S i zon
kn95
K5
D73
E9732
K84
E632
1085
Dkn5
ED10
108
kn642
K1086
7632
Dkn974
EK9
4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Källsten - Kjell Larsson Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 2NT N+1 6 150 38.0/0.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Benny Hellman - Margareta Roos 2NT S= 5 120 36.0/2.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 2 S= D 110 30.0/8.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Péther Ekman - Ulf Israelsson 2 S= 4 110 30.0/8.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Rolf Westman - Margit Westman 2 S= 4 110 30.0/8.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 2 N= 10 110 30.0/8.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 2 S= 10 110 30.0/8.0
Leif Grund - Torsten Andersson Peter Huotila - Mikael Fahlander Pass   16.0/22.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund Eva Wetterhall - Karl Persson Pass   16.0/22.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Robert Larsson - Mats Johansson Pass   16.0/22.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Pass   16.0/22.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Kjell Lindgren - Urban Lindblom Pass   16.0/22.0
Inge Corse - Owe Brink Hans Roos - Bertil Lundström Pass   16.0/22.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Pass   16.0/22.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Pass   16.0/22.0
Olle Wretman - Inga Wretman Hans Orr - Ping Huang Pass   16.0/22.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 2 N-1 10 -100 4.0/34.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 3 S-1 8 -100 4.0/34.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman Anna Ling - Sören Samuelsson 2 S-1 5 -100 4.0/34.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Marie Forssblad - Peter Wiklund 3 N-2 10 -200 0.0/38.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman     - 20.6/-

Bricka 3

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Syd giv
Ö-V i zon
105
532
kn53
kn10874
9
K974
ED84
KD95
KD83
1086
K10762
6
Ekn7642
EDkn
9
E32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Huotila - Mikael Fahlander Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson 5 Ö-2 E 200 38.0/0.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Robert Andersson - Folke Bohlin 3 V-1 10 100 34.0/4.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Anna Ling - Sören Samuelsson 4 V-1 10 100 34.0/4.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Rolf Westman - Margit Westman 3NT Ö-1 2 100 34.0/4.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund 2 S-1 K -50 29.0/9.0
Hans Roos - Bertil Lundström Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 2 S-1 E -50 29.0/9.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 2D S-1 K -100 23.0/15.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Eva Wetterhall - Karl Persson 3 S-2 D -100 23.0/15.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Peter Marcusson - Kenth Hellman 3 S-2 4 -100 23.0/15.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Peter Rådahl - Carina Rådahl 3 S-2 K -100 23.0/15.0
Hans Orr - Ping Huang Leif Grund - Torsten Andersson 3 V= 10 -110 17.0/21.0
Olle Wretman - Inga Wretman Marie Forssblad - Peter Wiklund 3 Ö= E -110 17.0/21.0
Inge Corse - Owe Brink Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 3 Ö+1 E -130 12.0/26.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Anders Källsten - Kjell Larsson 4 Ö= E -130 12.0/26.0
Benny Hellman - Margareta Roos Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 3 Ö+1 E -130 12.0/26.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Gunnar Söderström - Benny Andersson 3 S-3 E -150 7.0/31.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 3 Ö+2 9 -150 7.0/31.0
Robert Larsson - Mats Johansson Agnetha Öhman - Hans Öhman 3NT V= 10 -600 4.0/34.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 3NT V+2 Kn -660 2.0/36.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Kjell Lindgren - Urban Lindblom 3D S-4 E -800 0.0/38.0
Péther Ekman - Ulf Israelsson     - -/25.4

Bricka 4

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Väst giv
alla i zon

kn765
D108643
D93
kn5
K1083
EK5
EK76
KD9873
4
kn972
kn10
E10642
ED92

8542

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Orr - Ping Huang Leif Grund - Torsten Andersson 5D V-2 8 500 37.0/1.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Peter Marcusson - Kenth Hellman 4D Ö-2 2 500 37.0/1.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 4RD Ö-1 4 400 34.0/4.0
Robert Larsson - Mats Johansson Agnetha Öhman - Hans Öhman 2NT V-2 8 200 28.0/10.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Rolf Westman - Margit Westman 4 Ö-2 E 200 28.0/10.0
Inge Corse - Owe Brink Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 4D Ö-1 5 200 28.0/10.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Kjell Lindgren - Urban Lindblom 4 Ö-2 E 200 28.0/10.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Anders Källsten - Kjell Larsson 3NT V-2 4 200 28.0/10.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund 3NT V-1 6 100 16.0/22.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 4 Ö-1 E 100 16.0/22.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Robert Andersson - Folke Bohlin 4 Ö-1 6 100 16.0/22.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 3NT V-1 4 100 16.0/22.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Peter Rådahl - Carina Rådahl 4 Ö-1 8 100 16.0/22.0
Benny Hellman - Margareta Roos Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 4 V-1 3 100 16.0/22.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson 4 V-1 6 100 16.0/22.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Anna Ling - Sören Samuelsson 2NT V= 10 -120 8.0/30.0
Hans Roos - Bertil Lundström Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 3NT V= 6 -600 5.0/33.0
Olle Wretman - Inga Wretman Marie Forssblad - Peter Wiklund 3NT V= 6 -600 5.0/33.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Gunnar Söderström - Benny Andersson 4 Ö= 4 -620 2.0/36.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Eva Wetterhall - Karl Persson 4RD Ö= 4 -1080 0.0/38.0
Péther Ekman - Ulf Israelsson     - -/25.4

Bricka 5

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Nord giv
N-S i zon
65
9765
E87
kn1032
EKD2
Kkn104
K6
865
74
D8
Dkn10542
ED4
kn10983
E32
93
K97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Robert Andersson - Folke Bohlin 5 Ö-1 K 50 38.0/0.0
Inge Corse - Owe Brink Anna Ling - Sören Samuelsson 3 V= Kn -110 36.0/2.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Rolf Westman - Margit Westman 3 Ö+2 E -150 34.0/4.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 3NT Ö= Kn -400 30.0/8.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Lennart Eriksson - Solveig Persson 3NT V= 5 -400 30.0/8.0
Olle Wretman - Inga Wretman Leif Grund - Torsten Andersson 3NT Ö= 10 -400 30.0/8.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 3NT Ö+1 Kn -430 20.0/18.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Peter Huotila - Mikael Fahlander 3NT Ö+1 Kn -430 20.0/18.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 3NT V+1 3 -430 20.0/18.0
Hans Roos - Bertil Lundström Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 3NT V+1 2 -430 20.0/18.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Robert Larsson - Mats Johansson 3NT V+1 Kn -430 20.0/18.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 3NT Ö+1 Kn -430 20.0/18.0
Benny Hellman - Margareta Roos Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 3NT V+1 2 -430 20.0/18.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Hans Orr - Ping Huang 3NT V+2 6 -460 6.0/32.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 3NT V+2 Kn -460 6.0/32.0
Péther Ekman - Ulf Israelsson Karin Olsson - Åke Wetterhall 3NT V+2 6 -460 6.0/32.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman Eva Wetterhall - Karl Persson 3NT Ö+2 E -460 6.0/32.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Peter Marcusson - Kenth Hellman 3NT Ö+2 10 -460 6.0/32.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Peter Rådahl - Carina Rådahl 3NT V+2 9 -460 6.0/32.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 3NT V+2 7 -460 6.0/32.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund     - -/20.6

Bricka 6

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn6
Dkn104
D52
D63
9
987
Kkn7
EKkn972
K53
K632
E986
104
D108742
E5
1043
85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Peter Marcusson - Kenth Hellman 3NTD Ö-3 2 800 38.0/0.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 3NT Ö-5 7 500 35.0/3.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Rolf Westman - Margit Westman 3NT Ö-5 4 500 35.0/3.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Robert Andersson - Folke Bohlin 2D N= 10 470 31.0/7.0
Inge Corse - Owe Brink Anna Ling - Sören Samuelsson 2D S= E 470 31.0/7.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Robert Larsson - Mats Johansson 4NT Ö-4 4 400 27.0/11.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Lennart Eriksson - Solveig Persson 2NT Ö-4 7 400 27.0/11.0
Péther Ekman - Ulf Israelsson Karin Olsson - Åke Wetterhall 4 V-3 E 300 24.0/14.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 2 S= E 110 22.0/16.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 3 V-1 D 100 18.0/20.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 3 V-1 E 100 18.0/20.0
Olle Wretman - Inga Wretman Leif Grund - Torsten Andersson 3 V-1 D 100 18.0/20.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Peter Huotila - Mikael Fahlander 3 S-1 E -50 11.0/27.0
Hans Roos - Bertil Lundström Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 3 S-1 E -50 11.0/27.0
Benny Hellman - Margareta Roos Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 3 S-1 E -50 11.0/27.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Peter Rådahl - Carina Rådahl 3 S-1 E -50 11.0/27.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 2 V= D -90 6.0/32.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 3 S-2 9 -100 4.0/34.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Hans Orr - Ping Huang 4D S-2 E -300 2.0/36.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman Eva Wetterhall - Karl Persson 3NT Ö= 4 -600 0.0/38.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund     - -/20.6

Bricka 7

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Syd giv
alla i zon
875
D93
109764
103
9
kn1062
EK52
KD96
10632
E85
D8
Ekn84
EKDkn4
K74
kn3
752

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Hans Roos - Bertil Lundström 4 Ö-2 E 200 38.0/0.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 3NT Ö-1 E 100 33.0/5.0
Inge Corse - Owe Brink Robert Larsson - Mats Johansson 5 Ö-1 E 100 33.0/5.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Peter Marcusson - Kenth Hellman 3NT Ö-1 E 100 33.0/5.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Anna Ling - Sören Samuelsson 3 Ö-1 E 100 33.0/5.0
Hans Orr - Ping Huang Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 1NT S-1 6 -100 27.0/11.0
Eva Wetterhall - Karl Persson Matti Hellström - Linda Sandberg 1NT S-1 Kn -100 27.0/11.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund 2 Ö+1 E -110 20.0/18.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Benny Hellman - Margareta Roos 2 Ö+1 K -110 20.0/18.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 3 Ö= E -110 20.0/18.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 2 Ö+1 2 -110 20.0/18.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 2 Ö+1 E -110 20.0/18.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 2NT Ö= E -120 12.0/26.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Péther Ekman - Ulf Israelsson 1NT Ö+1 K -120 12.0/26.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Rolf Westman - Margit Westman 1NT Ö+1 E -120 12.0/26.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 3 Ö+1 K -130 7.0/31.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 2 Ö+2 E -130 7.0/31.0
Leif Grund - Torsten Andersson Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson 4 Ö+1 E -150 3.0/35.0
Olle Wretman - Inga Wretman Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 2 Ö+3 E -150 3.0/35.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 2 S-2 E -200 0.0/38.0
Roland Johansson - Maths Mattsson     - -/19.2

Bricka 8

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Väst giv
ingen i zon
E10
7
ED972
98643
K753
K92
kn5
EKDkn
Dkn86
kn10543
K1064
942
ED86
83
10752

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Orr - Ping Huang Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 4 Ö-2 8 100 36.0/2.0
Leif Grund - Torsten Andersson Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson 4 V-2 7 100 36.0/2.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 4 V-2 7 100 36.0/2.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Benny Hellman - Margareta Roos 4 V-1 7 50 25.0/13.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 4 Ö-1 8 50 25.0/13.0
Inge Corse - Owe Brink Robert Larsson - Mats Johansson 4 V-1 7 50 25.0/13.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Peter Marcusson - Kenth Hellman 4 V-1 7 50 25.0/13.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Rolf Westman - Margit Westman 4 V-1 7 50 25.0/13.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Hans Roos - Bertil Lundström 4 V-1 7 50 25.0/13.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 4 V-1 7 50 25.0/13.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 4 V-1 7 50 25.0/13.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 2 V= E -110 16.0/22.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund 2 V+1 E -140 14.0/24.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 3 V+1 9 -170 12.0/26.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 3NT V= 8 -400 10.0/28.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 4 V= 7 -420 6.0/32.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Péther Ekman - Ulf Israelsson 4 V= 8 -420 6.0/32.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Anna Ling - Sören Samuelsson 4 V= 7 -420 6.0/32.0
Eva Wetterhall - Karl Persson Matti Hellström - Linda Sandberg 3D S-4 E -800 2.0/36.0
Olle Wretman - Inga Wretman Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 5D S-5 K -1100 0.0/38.0
Roland Johansson - Maths Mattsson     - -/19.2

Bricka 9

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Nord giv
Ö-V i zon
D6
862
K854
kn976
K32
ED5
E9763
84
kn1074
Kkn4
D
EK532
E985
10973
kn102
D10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Forssblad - Peter Wiklund Peter Rådahl - Carina Rådahl 3NT Ö-3 10 300 38.0/0.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 3NT V-2 2 200 35.0/3.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund Lars Ohlsson - Anne Kleredal 3NT V-2 7 200 35.0/3.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 3NT V-1 D 100 27.0/11.0
Rolf Westman - Margit Westman Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 4 Ö-1 Kn 100 27.0/11.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 4 V-1 2 100 27.0/11.0
Inge Corse - Owe Brink Eva Wetterhall - Karl Persson 3NT V-1 3 100 27.0/11.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Anna Ling - Sören Samuelsson 3NT V-1 D 100 27.0/11.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 3NT V-1 8 100 27.0/11.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Leif Grund - Torsten Andersson 1NT V+2 6 -150 20.0/18.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Hans Orr - Ping Huang 3NT V= 7 -600 10.0/28.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Gunnar Söderström - Benny Andersson 3NT V= D -600 10.0/28.0
Hans Roos - Bertil Lundström Benny Hellman - Margareta Roos 3NT Ö= 5 -600 10.0/28.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Roland Johansson - Maths Mattsson 3NT V= 7 -600 10.0/28.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Péther Ekman - Ulf Israelsson 3NT Ö= 7 -600 10.0/28.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Peter Marcusson - Kenth Hellman 3NT Ö= 3 -600 10.0/28.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Kjell Lindgren - Urban Lindblom 3NT Ö= 5 -600 10.0/28.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Anders Källsten - Kjell Larsson 3NT Ö= 10 -600 10.0/28.0
Olle Wretman - Inga Wretman Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson 3NT V= D -600 10.0/28.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Robert Larsson - Mats Johansson 3NT V+1 4 -630 0.0/38.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman     - 11.5/-

Bricka 10

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Öst giv
alla i zon
KD765
72
94
kn1065
kn2
EDkn53
K765
32
109
1084
Ekn32
ED97
E843
K96
D108
K84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 4 V-2 K 200 38.0/0.0
Hans Roos - Bertil Lundström Benny Hellman - Margareta Roos 3 S= E 140 36.0/2.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Leif Grund - Torsten Andersson 2 N= 10 110 32.0/6.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Gunnar Söderström - Benny Andersson 2 S= 5 110 32.0/6.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Anders Källsten - Kjell Larsson 2 S= 5 110 32.0/6.0
Rolf Westman - Margit Westman Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 4 Ö-1 E 100 25.0/13.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund Lars Ohlsson - Anne Kleredal 3NT Ö-1 6 100 25.0/13.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 3 V-1 K 100 25.0/13.0
Inge Corse - Owe Brink Eva Wetterhall - Karl Persson 4 V-1 K 100 25.0/13.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Anna Ling - Sören Samuelsson 3 S-1 E -100 20.0/18.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Peter Rådahl - Carina Rådahl 3 Ö= E -110 18.0/20.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 3 V= 5 -140 14.0/24.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Roland Johansson - Maths Mattsson 3 V= K -140 14.0/24.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Kjell Lindgren - Urban Lindblom 3 V= 9 -140 14.0/24.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Peter Marcusson - Kenth Hellman 2NT Ö+1 3 -150 10.0/28.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Hans Orr - Ping Huang 3 V+1 K -170 7.0/31.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Robert Larsson - Mats Johansson 3 V+1 K -170 7.0/31.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 3 N-2 10 -200 3.0/35.0
Olle Wretman - Inga Wretman Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson 2 N-2 10 -200 3.0/35.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Péther Ekman - Ulf Israelsson 4 V= K -620 0.0/38.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman     - 11.5/-

Bricka 11

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Syd giv
ingen i zon
KDkn9
KD1073
72
K7
2
E8542
E9654
106
E875
9
KD3
Ekn852
10643
kn6
kn108
D943

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Olsson - Åke Wetterhall Agnetha Öhman - Hans Öhman 3 V-1 K 50 38.0/0.0
Leif Grund - Torsten Andersson Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 3 S-2 10 -100 34.0/4.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 2 N-2 K -100 34.0/4.0
Olle Wretman - Inga Wretman Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 2 N-2 K -100 34.0/4.0
Hans Orr - Ping Huang Anders Källsten - Kjell Larsson 3 Ö= Kn -110 25.0/13.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Marie Forssblad - Peter Wiklund 3 Ö= Kn -110 25.0/13.0
Hans Roos - Bertil Lundström Peter Huotila - Mikael Fahlander 2 V= K -110 25.0/13.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Gunnar Söderström - Benny Andersson 3 Ö= Kn -110 25.0/13.0
Rolf Westman - Margit Westman Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 3 Ö= Kn -110 25.0/13.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Inge Corse - Owe Brink 3 V= K -110 25.0/13.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 2 V+2 K -130 14.0/24.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 2 V+2 K -130 14.0/24.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Roland Johansson - Maths Mattsson 2 V+2 D -130 14.0/24.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Robert Larsson - Mats Johansson 2 V+2 K -130 14.0/24.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Peter Marcusson - Kenth Hellman 3 V+1 K -130 14.0/24.0
Anna Ling - Sören Samuelsson Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 3 V+2 7 -150 5.0/33.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Eva Wetterhall - Karl Persson 3 V+2 K -150 5.0/33.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Péther Ekman - Ulf Israelsson 2 V+3 K -150 5.0/33.0
Benny Hellman - Margareta Roos Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 3 V+2 K -150 5.0/33.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Lennart Eriksson - Solveig Persson 1D N-2 9 -300 0.0/38.0
Matti Hellström - Linda Sandberg     - 21.8/-

Bricka 12

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Väst giv
N-S i zon
9765
109
ED1075
32
4
Dkn765
kn6
KD964
KD832
EK83
K2
kn8
Ekn10
42
9843
E1075

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 5 V-1 E 50 36.0/2.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Agnetha Öhman - Hans Öhman 2 V-1 10 50 36.0/2.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Lennart Eriksson - Solveig Persson 3NT Ö-1 9 50 36.0/2.0
Hans Orr - Ping Huang Anders Källsten - Kjell Larsson 2 Ö+2 2 -170 32.0/6.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Marie Forssblad - Peter Wiklund 4 Ö= 8 -420 23.0/15.0
Rolf Westman - Margit Westman Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 4 V= 3 -420 23.0/15.0
Anna Ling - Sören Samuelsson Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 4 V= E -420 23.0/15.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Inge Corse - Owe Brink 4 Ö= E -420 23.0/15.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Roland Johansson - Maths Mattsson 4 Ö= 8 -420 23.0/15.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Eva Wetterhall - Karl Persson 4 V= E -420 23.0/15.0
Benny Hellman - Margareta Roos Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 4 Ö= 3 -420 23.0/15.0
Olle Wretman - Inga Wretman Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 4 Ö= 10 -420 23.0/15.0
Leif Grund - Torsten Andersson Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 4 Ö+1 2 -450 7.0/31.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 4 V+1 E -450 7.0/31.0
Hans Roos - Bertil Lundström Peter Huotila - Mikael Fahlander 4 V+1 9 -450 7.0/31.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Gunnar Söderström - Benny Andersson 4 V+1 10 -450 7.0/31.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 4 Ö+1 E -450 7.0/31.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Péther Ekman - Ulf Israelsson 4 Ö+1 E -450 7.0/31.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Robert Larsson - Mats Johansson 4 V+1 3 -450 7.0/31.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Peter Marcusson - Kenth Hellman 4 V+1 7 -450 7.0/31.0
Matti Hellström - Linda Sandberg     - 21.8/-

Bricka 13

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Nord giv
alla i zon
9432
K6
62
D5432
Kkn
85
K98753
EK8
75
ED10943
D4
1097
ED1086
kn72
Ekn10
kn6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Agnetha Öhman - Hans Öhman 4 Ö-2 E 200 38.0/0.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Karin Olsson - Åke Wetterhall 4 Ö-1 2 100 35.0/3.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Eva Wetterhall - Karl Persson 4 V-1 3 100 35.0/3.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Peter Huotila - Mikael Fahlander 3 S-1 E -100 29.0/9.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 3 S-1 E -100 29.0/9.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 3 S-1 5 -100 29.0/9.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Rolf Westman - Margit Westman 2 S-1 8 -100 29.0/9.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Peter Rådahl - Carina Rådahl 3 V= 9 -110 23.0/15.0
Olle Wretman - Inga Wretman Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 3 V= 2 -110 23.0/15.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund 3 Ö= Kn -140 18.0/20.0
Anna Ling - Sören Samuelsson Benny Hellman - Margareta Roos 2 Ö+1 6 -140 18.0/20.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 3 Ö= Kn -140 18.0/20.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Lennart Eriksson - Solveig Persson 3 Ö+1 Kn -170 13.0/25.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Leif Grund - Torsten Andersson 3 V+1 9 -170 13.0/25.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 3 Ö+2 2 -200 9.0/29.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Robert Larsson - Mats Johansson 3 S-2 8 -200 9.0/29.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson 3 S-3 8 -300 5.0/33.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 3 S-3 E -300 5.0/33.0
Hans Orr - Ping Huang Hans Roos - Bertil Lundström 4D S-2 E -500 2.0/36.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Péther Ekman - Ulf Israelsson 4D S-3 E -800 0.0/38.0
Inge Corse - Owe Brink     - 22.7/-

Bricka 14

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Öst giv
ingen i zon
8
Kkn95
D94
ED954
Dkn1064
E82
10832
3
73
106
EK765
K1086
EK952
D743
kn
kn72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Peter Huotila - Mikael Fahlander 5D Ö-3 E 500 38.0/0.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 4 S= 8 420 35.0/3.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Agnetha Öhman - Hans Öhman 4 S= D 420 35.0/3.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Péther Ekman - Ulf Israelsson 5D Ö-2 E 300 31.0/7.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Robert Larsson - Mats Johansson 5D Ö-2 E 300 31.0/7.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 1NT N= 5 90 28.0/10.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Lennart Eriksson - Solveig Persson 4 S-1 3 -50 20.0/18.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Peter Rådahl - Carina Rådahl 4 S-1 3 -50 20.0/18.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson 4 N-1 K -50 20.0/18.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Leif Grund - Torsten Andersson 4 S-1 E -50 20.0/18.0
Anna Ling - Sören Samuelsson Benny Hellman - Margareta Roos 3 S-1 10 -50 20.0/18.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 4 S-1 3 -50 20.0/18.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 3 S-1 3 -50 20.0/18.0
Hans Orr - Ping Huang Hans Roos - Bertil Lundström 4 S-2 3 -100 9.0/29.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 4 S-2 3 -100 9.0/29.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Karin Olsson - Åke Wetterhall 4 S-2 3 -100 9.0/29.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Rolf Westman - Margit Westman 4 S-2 3 -100 9.0/29.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Eva Wetterhall - Karl Persson 3 Ö= E -110 3.0/35.0
Olle Wretman - Inga Wretman Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 2 Ö+1 E -110 3.0/35.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund 4 S-3 3 -150 0.0/38.0
Inge Corse - Owe Brink     - 22.7/-

Bricka 15

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Syd giv
N-S i zon
E1075
K
kn53
EK1075
D9642
Ekn52
K102
2
kn83
D1086
94
D986
K
9743
ED876
kn43

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Hans Orr - Ping Huang 4D V-3 E 500 38.0/0.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Anna Ling - Sören Samuelsson 1NT S+2 2 150 36.0/2.0
Rolf Westman - Margit Westman Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund 2 S+2 3 130 31.0/7.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman Gunnar Söderström - Benny Andersson 2 S+2 2 130 31.0/7.0
Robert Larsson - Mats Johansson Benny Hellman - Margareta Roos 2 S+2 2 130 31.0/7.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 2 N+2 Kn 130 31.0/7.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Matti Hellström - Linda Sandberg 2 N+1 8 110 25.0/13.0
Olle Wretman - Inga Wretman Peter Rådahl - Carina Rådahl 2 S+1 2 110 25.0/13.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Kjell Lindgren - Urban Lindblom 3 V-2 K 100 22.0/16.0
Inge Corse - Owe Brink Karin Olsson - Åke Wetterhall 1NT N= Kn 90 18.0/20.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Roland Johansson - Maths Mattsson 2 N= 6 90 18.0/20.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 1NT N= 3 90 18.0/20.0
Leif Grund - Torsten Andersson Hans Roos - Bertil Lundström 3 V-1 E 50 13.0/25.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Agnetha Öhman - Hans Öhman 2 V-1 E 50 13.0/25.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 3 S-1 5 -100 7.0/31.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 4 N-1 9 -100 7.0/31.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 3 N-1 6 -100 7.0/31.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Péther Ekman - Ulf Israelsson 3 N-1 3 -100 7.0/31.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Anders Källsten - Kjell Larsson 3NT N-2 6 -200 1.0/37.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Eva Wetterhall - Karl Persson 3 N-2 7 -200 1.0/37.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg     - -/16.8

Bricka 16

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Väst giv
Ö-V i zon
92
K95
D864
EK72
EDkn3
D1084
9
D963
108654
2
Ekn7532
8
K7
Ekn763
K10
kn1054

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Huotila - Mikael Fahlander Anna Ling - Sören Samuelsson 3NT N+1 E 430 38.0/0.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 4D Ö-1 E 200 36.0/2.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Hans Orr - Ping Huang 3 N= 8 140 32.0/6.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Roland Johansson - Maths Mattsson 3 S= 9 140 32.0/6.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Péther Ekman - Ulf Israelsson 3 S= 6 140 32.0/6.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 3 Ö-1 Kn 100 25.0/13.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman Gunnar Söderström - Benny Andersson 4 Ö-1 Kn 100 25.0/13.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Matti Hellström - Linda Sandberg 4 V-1 K 100 25.0/13.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 4 V-1 5 100 25.0/13.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 3NT N-1 7 -50 18.0/20.0
Inge Corse - Owe Brink Karin Olsson - Åke Wetterhall 4 S-1 9 -50 18.0/20.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Agnetha Öhman - Hans Öhman 4 N-1 4 -50 18.0/20.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Kjell Lindgren - Urban Lindblom 3NT S-2 3 -100 12.0/26.0
Rolf Westman - Margit Westman Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund 4 S-2 9 -100 12.0/26.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Eva Wetterhall - Karl Persson 4 S-2 E -100 12.0/26.0
Leif Grund - Torsten Andersson Hans Roos - Bertil Lundström 3 Ö= Kn -140 7.0/31.0
Olle Wretman - Inga Wretman Peter Rådahl - Carina Rådahl 2 Ö+1 Kn -140 7.0/31.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Anders Källsten - Kjell Larsson 4 S-3 9 -150 4.0/34.0
Robert Larsson - Mats Johansson Benny Hellman - Margareta Roos 4 Ö= Kn -620 2.0/36.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 4 V+1 E -650 0.0/38.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg     - -/16.8

Bricka 17

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Nord giv
ingen i zon
kn104
D10763
kn107
76
62
EKkn82
K
ED1093
KD9753

ED98
854
E8
954
65432
Kkn2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Lennart Eriksson - Solveig Persson 7D Ö-2 6 300 38.0/0.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Matti Hellström - Linda Sandberg 6NT V-3 7 150 36.0/2.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 3NT Ö-2 6 100 34.0/4.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Kjell Lindgren - Urban Lindblom 6 Ö-1 6 50 30.0/8.0
Péther Ekman - Ulf Israelsson Gunnar Söderström - Benny Andersson 6 Ö-1 2 50 30.0/8.0
Olle Wretman - Inga Wretman Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 6 Ö-1 6 50 30.0/8.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 4 Ö+1 9 -450 17.0/21.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 4 Ö+1 6 -450 17.0/21.0
Rolf Westman - Margit Westman Marie Forssblad - Peter Wiklund 4 Ö+1 6 -450 17.0/21.0
Anna Ling - Sören Samuelsson Hans Orr - Ping Huang 4 Ö+1 2 -450 17.0/21.0
Robert Larsson - Mats Johansson Peter Huotila - Mikael Fahlander 4 Ö+1 2 -450 17.0/21.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman Robert Andersson - Folke Bohlin 4 Ö+1 2 -450 17.0/21.0
Inge Corse - Owe Brink Lars Ohlsson - Anne Kleredal 4 Ö+1 5 -450 17.0/21.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Karin Olsson - Åke Wetterhall 4 Ö+1 6 -450 17.0/21.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 4 Ö+1 6 -450 17.0/21.0
Benny Hellman - Margareta Roos Eva Wetterhall - Karl Persson 5 Ö= 4 -450 17.0/21.0
Hans Roos - Bertil Lundström Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson 4 Ö+2 E -480 5.0/33.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Peter Marcusson - Kenth Hellman 5 Ö+1 E -480 5.0/33.0
Leif Grund - Torsten Andersson Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 3NT Ö+3 2 -490 2.0/36.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Roland Johansson - Maths Mattsson 6 Ö= 2 -980 0.0/38.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad     - 19.1/-

Bricka 18

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Öst giv
N-S i zon
1086543
kn
1042
kn76
K92
EK6542
Ekn98
kn7
873
K653
D982
ED
D109
D7
EK10543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 2 N= 7 110 38.0/0.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Roland Johansson - Maths Mattsson 3 N-1 7 -100 36.0/2.0
Péther Ekman - Ulf Israelsson Gunnar Söderström - Benny Andersson 4 Ö= E -130 34.0/4.0
Robert Larsson - Mats Johansson Peter Huotila - Mikael Fahlander 4 V+1 Kn -150 32.0/6.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Lennart Eriksson - Solveig Persson 3 V+1 Kn -170 27.0/11.0
Hans Roos - Bertil Lundström Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson 3 V+1 6 -170 27.0/11.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Karin Olsson - Åke Wetterhall 2 V+2 Kn -170 27.0/11.0
Olle Wretman - Inga Wretman Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 3 V+1 Kn -170 27.0/11.0
Leif Grund - Torsten Andersson Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 3 V+2 6 -200 19.0/19.0
Rolf Westman - Margit Westman Marie Forssblad - Peter Wiklund 3 V+2 Kn -200 19.0/19.0
Anna Ling - Sören Samuelsson Hans Orr - Ping Huang 1NT S-2 E -200 19.0/19.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 3 V+2 6 -200 19.0/19.0
Inge Corse - Owe Brink Lars Ohlsson - Anne Kleredal 4 N-3 6 -300 14.0/24.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 4 V= Kn -420 11.0/27.0
Benny Hellman - Margareta Roos Eva Wetterhall - Karl Persson 4 V= 7 -420 11.0/27.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Kjell Lindgren - Urban Lindblom 4 V+1 6 -450 5.0/33.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman Robert Andersson - Folke Bohlin 4 V+1 4 -450 5.0/33.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Matti Hellström - Linda Sandberg 4 V+1 Kn -450 5.0/33.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Peter Marcusson - Kenth Hellman 4 V+1 Kn -450 5.0/33.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 4D V+1 10 -690 0.0/38.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad     - 19.1/-

Bricka 19

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Syd giv
Ö-V i zon
KD2
EK74
E942
D3
854
985
Dkn105
kn75
Ekn7
D103
K86
10642
10963
kn62
73
EK98

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 3NT N+1 2 430 37.0/1.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman Marie Forssblad - Peter Wiklund 3NT N+1 7 430 37.0/1.0
Hans Orr - Ping Huang Robert Larsson - Mats Johansson 3NT N= 3 400 28.0/10.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Rolf Westman - Margit Westman 3NT N= 3 400 28.0/10.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 3NT N= 4 400 28.0/10.0
Péther Ekman - Ulf Israelsson Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund 3NT N= 6 400 28.0/10.0
Eva Wetterhall - Karl Persson Peter Huotila - Mikael Fahlander 3NT N= 2 400 28.0/10.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Matti Hellström - Linda Sandberg 3NT N= 4 400 28.0/10.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Roland Johansson - Maths Mattsson 3NT N= 2 400 28.0/10.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Agnetha Öhman - Hans Öhman 2NT N+3 7 210 20.0/18.0
Olle Wretman - Inga Wretman Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 1NT N+2 10 150 18.0/20.0
Anna Ling - Sören Samuelsson Leif Grund - Torsten Andersson 2NT N= 2 120 16.0/22.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 3NT N-1 4 -50 12.0/26.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Lars Ohlsson - Anne Kleredal 3NT N-1 6 -50 12.0/26.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 3NT N-1 4 -50 12.0/26.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Hans Roos - Bertil Lundström 3NT N-2 2 -100 4.0/34.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Anders Källsten - Kjell Larsson 4 S-2 D -100 4.0/34.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Peter Rådahl - Carina Rådahl 3NT S-2 D -100 4.0/34.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Inge Corse - Owe Brink 3NT S-2 D -100 4.0/34.0
Benny Hellman - Margareta Roos Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 3NT N-2 4 -100 4.0/34.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson     - 21.5/-

Bricka 20

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Väst giv
alla i zon
1095
7643
1098
932
K3
kn1092
K6432
106
Dkn8
85
ED75
Kkn87
E7642
EKD
kn
ED54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Robert Andersson - Folke Bohlin Matti Hellström - Linda Sandberg 2 V-3 5 300 38.0/0.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Hans Roos - Bertil Lundström 4D Ö-1 E 200 35.0/3.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Agnetha Öhman - Hans Öhman 3D V-1 10 200 35.0/3.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 2 S+1 10 140 31.0/7.0
Péther Ekman - Ulf Israelsson Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund 2 S+1 K 140 31.0/7.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 2 S= 2 110 28.0/10.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 2 Ö= 10 -90 26.0/12.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Anders Källsten - Kjell Larsson 2 S-1 K -100 21.0/17.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman Marie Forssblad - Peter Wiklund 3 S-1 Kn -100 21.0/17.0
Eva Wetterhall - Karl Persson Peter Huotila - Mikael Fahlander 3 N-1 E -100 21.0/17.0
Olle Wretman - Inga Wretman Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 3 S-1 2 -100 21.0/17.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Rolf Westman - Margit Westman 2 V+1 10 -110 15.0/23.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Roland Johansson - Maths Mattsson 2 V+1 10 -110 15.0/23.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Inge Corse - Owe Brink 1NT V+1 10 -120 12.0/26.0
Anna Ling - Sören Samuelsson Leif Grund - Torsten Andersson 2NT S-2 10 -200 8.0/30.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Lars Ohlsson - Anne Kleredal 3 N-2 8 -200 8.0/30.0
Benny Hellman - Margareta Roos Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 2NT S-2 6 -200 8.0/30.0
Hans Orr - Ping Huang Robert Larsson - Mats Johansson 3 N-4 3 -400 3.0/35.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 3 S-4 2 -400 3.0/35.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Peter Rådahl - Carina Rådahl 3D Ö= E -670 0.0/38.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson     - 21.5/-

Bricka 21

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Nord giv
N-S i zon
kn85
K97
104
kn9754
97642
103
E632
K8
K
Dkn842
kn97
ED32
ED103
E65
KD85
106

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 1NT S+2 10 150 36.0/2.0
Robert Larsson - Mats Johansson Leif Grund - Torsten Andersson 2NT Ö-3 3 150 36.0/2.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 1NT S+2 3 150 36.0/2.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Anna Ling - Sören Samuelsson 1NT N+1 2 120 31.0/7.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Karin Olsson - Åke Wetterhall 2NT N= D 120 31.0/7.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Inge Corse - Owe Brink 3 N= K 110 28.0/10.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Lennart Eriksson - Solveig Persson 2 Ö-2 K 100 26.0/12.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund 2 N= D 90 22.0/16.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Agnetha Öhman - Hans Öhman 1NT S= 2 90 22.0/16.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Roland Johansson - Maths Mattsson 2 N= K 90 22.0/16.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 2 Ö-1 K 50 16.0/22.0
Eva Wetterhall - Karl Persson Hans Orr - Ping Huang 2 Ö-1 D 50 16.0/22.0
Olle Wretman - Inga Wretman Anders Källsten - Kjell Larsson 2NT Ö-1 10 50 16.0/22.0
Hans Roos - Bertil Lundström Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 2NT S-1 10 -100 12.0/26.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Rolf Westman - Margit Westman 2 Ö= 10 -110 8.0/30.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 2 Ö= 10 -110 8.0/30.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Lars Ohlsson - Anne Kleredal 2 Ö= 10 -110 8.0/30.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Péther Ekman - Ulf Israelsson 2 Ö+1 5 -140 4.0/34.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 1NT Ö+3 K -180 2.0/36.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Kjell Lindgren - Urban Lindblom 2NT S-3 10 -300 0.0/38.0
Benny Hellman - Margareta Roos     - 16.7/-

Bricka 22

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Öst giv
Ö-V i zon
ED94
E74
Ekn752
3
Kkn87
Dkn652
10843
63
108
KD9
kn98642
1052
K93
6
EKD1075

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Anna Ling - Sören Samuelsson 3NT N+3 9 490 37.0/1.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Karin Olsson - Åke Wetterhall 3NT N+3 7 490 37.0/1.0
Hans Roos - Bertil Lundström Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 3NT N+2 10 460 29.0/9.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 3NT N+2 6 460 29.0/9.0
Robert Larsson - Mats Johansson Leif Grund - Torsten Andersson 3NT S+2 D 460 29.0/9.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund 3NT N+2 2 460 29.0/9.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Agnetha Öhman - Hans Öhman 3NT N+2 K 460 29.0/9.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 3NT S+2 7 460 29.0/9.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Kjell Lindgren - Urban Lindblom 3NT N+1 10 430 17.0/21.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Lennart Eriksson - Solveig Persson 3NT N+1 4 430 17.0/21.0
Eva Wetterhall - Karl Persson Hans Orr - Ping Huang 3NT N+1 8 430 17.0/21.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 3NT N+1 10 430 17.0/21.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Lars Ohlsson - Anne Kleredal 3NT N+1 6 430 17.0/21.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Roland Johansson - Maths Mattsson 3NT N+1 6 430 17.0/21.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Rolf Westman - Margit Westman 3NT N= 3 400 6.0/32.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 3NT S= 5 400 6.0/32.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 3NT S= 5 400 6.0/32.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Inge Corse - Owe Brink 3NT N= 10 400 6.0/32.0
Olle Wretman - Inga Wretman Anders Källsten - Kjell Larsson 3NT N= 10 400 6.0/32.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Péther Ekman - Ulf Israelsson 3NT N-2 10 -100 0.0/38.0
Benny Hellman - Margareta Roos     - 16.7/-

Bricka 23

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Syd giv
alla i zon
94
D10976543
3
75
EK763
EKkn8
ED
KD
kn52

10965
1086432
D108
2
Kkn8742
Ekn9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Hans Orr - Ping Huang 6D V-4 3 1100 38.0/0.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Inge Corse - Owe Brink 4 Ö-2 2 200 36.0/2.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Anna Ling - Sören Samuelsson 4NT V-1 3 100 32.0/6.0
Rolf Westman - Margit Westman Peter Rådahl - Carina Rådahl 4 V-1 3 100 32.0/6.0
Péther Ekman - Ulf Israelsson Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 4 Ö-1 2 100 32.0/6.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund Marie Forssblad - Peter Wiklund 1 V+3 3 -170 28.0/10.0
Benny Hellman - Margareta Roos Karin Olsson - Åke Wetterhall 3NT V= 3 -600 24.0/14.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Roland Johansson - Maths Mattsson 3NT V= 3 -600 24.0/14.0
Olle Wretman - Inga Wretman Lennart Eriksson - Solveig Persson 5 V= 5 -600 24.0/14.0
Leif Grund - Torsten Andersson Eva Wetterhall - Karl Persson 4 V= 3 -620 18.0/20.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Peter Marcusson - Kenth Hellman 4 Ö= 2 -620 18.0/20.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Matti Hellström - Linda Sandberg 4 V= 3 -620 18.0/20.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Hans Roos - Bertil Lundström 5 V= 10 -650 14.0/24.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 4D N-3 6 -800 10.0/28.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 4D N-3 10 -800 10.0/28.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Agnetha Öhman - Hans Öhman 4D N-3 2 -800 10.0/28.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 4D N-4 2 -1100 4.0/34.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 4D N-4 10 -1100 4.0/34.0
Robert Larsson - Mats Johansson Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson 4D N-4 10 -1100 4.0/34.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 5D N-5 Kn -1400 0.0/38.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander     - 21.8/-

Bricka 24

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Väst giv
ingen i zon
K3
K103
97653
E76
EDkn75
ED5
2
KDkn10
942
98742
Ekn4
52
1086
kn6
KD108
9843

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Grund - Torsten Andersson Eva Wetterhall - Karl Persson 4 V-1 7 50 32.0/6.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Peter Marcusson - Kenth Hellman 4 V-1 6 50 32.0/6.0
Rolf Westman - Margit Westman Peter Rådahl - Carina Rådahl 4 V-1 3 50 32.0/6.0
Robert Larsson - Mats Johansson Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson 4 V-1 3 50 32.0/6.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 4 V-1 7 50 32.0/6.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 4 V-1 3 50 32.0/6.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Agnetha Öhman - Hans Öhman 3NT V-1 7 50 32.0/6.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Hans Roos - Bertil Lundström 1 V+2 9 -140 17.0/21.0
Péther Ekman - Ulf Israelsson Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 1 V+2 3 -140 17.0/21.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund Marie Forssblad - Peter Wiklund 1 V+2 3 -140 17.0/21.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 1 V+2 6 -140 17.0/21.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Inge Corse - Owe Brink 1 V+2 5 -140 17.0/21.0
Benny Hellman - Margareta Roos Karin Olsson - Åke Wetterhall 1 V+2 9 -140 17.0/21.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Roland Johansson - Maths Mattsson 2 V+1 9 -140 17.0/21.0
Olle Wretman - Inga Wretman Lennart Eriksson - Solveig Persson 1 V+2 9 -140 17.0/21.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Anna Ling - Sören Samuelsson 1 V+3 9 -170 6.0/32.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Hans Orr - Ping Huang 1 V+3 E -170 6.0/32.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Matti Hellström - Linda Sandberg 1 V+3 3 -170 6.0/32.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 4 V= 3 -420 1.0/37.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 4 V= 3 -420 1.0/37.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander     - 21.8/-

Bricka 25

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Nord giv
Ö-V i zon
Ekn43
98
10765
kn106
KD962
5
Kkn983
KD
105
ED763
ED2
943
87
Kkn1042
4
E8752

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Eriksson - Solveig Persson Kjell Lindgren - Urban Lindblom 4 V-2 9 200 34.0/4.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Marie Forssblad - Peter Wiklund 4D V-1 Kn 200 34.0/4.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 3NT Ö-2 5 200 34.0/4.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Karin Olsson - Åke Wetterhall 5 Ö-2 4 200 34.0/4.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Agnetha Öhman - Hans Öhman 3NT Ö-2 2 200 34.0/4.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 3NT Ö-1 10 100 19.0/19.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Peter Marcusson - Kenth Hellman 3NT Ö-1 Kn 100 19.0/19.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Rolf Westman - Margit Westman 3NT Ö-1 2 100 19.0/19.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Anders Källsten - Kjell Larsson 3NT Ö-1 2 100 19.0/19.0
Péther Ekman - Ulf Israelsson Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 3NT Ö-1 2 100 19.0/19.0
Eva Wetterhall - Karl Persson Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson 3NT V-1 10 100 19.0/19.0
Inge Corse - Owe Brink Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 3NT Ö-1 5 100 19.0/19.0
Benny Hellman - Margareta Roos Lars Ohlsson - Anne Kleredal 3NT Ö-1 2 100 19.0/19.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Matti Hellström - Linda Sandberg 3NT Ö-1 8 100 19.0/19.0
Olle Wretman - Inga Wretman Hans Roos - Bertil Lundström 3NT V-1 Kn 100 19.0/19.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Robert Andersson - Folke Bohlin 2 V+1 9 -110 7.0/31.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 3 V= Kn -110 7.0/31.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Leif Grund - Torsten Andersson 3NT Ö= 2 -600 4.0/34.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Robert Larsson - Mats Johansson 4 V= 9 -620 2.0/36.0
Anna Ling - Sören Samuelsson Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 3NT Ö+1 10 -630 0.0/38.0
Hans Orr - Ping Huang     - 22.4/-

Bricka 26

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Öst giv
alla i zon
D1043
kn9
Kkn104
E95
Ekn97
42
962
K1042
862
ED53
D8
kn873
K5
K10876
E753
D6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 3NT N+2 3 660 38.0/0.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Kjell Lindgren - Urban Lindblom 2NT N+2 D 180 36.0/2.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Rolf Westman - Margit Westman 3 S+1 4 130 34.0/4.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Anders Källsten - Kjell Larsson 2NT N= 3 120 28.0/10.0
Péther Ekman - Ulf Israelsson Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 2NT N= 2 120 28.0/10.0
Eva Wetterhall - Karl Persson Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson 2NT N= D 120 28.0/10.0
Inge Corse - Owe Brink Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 2NT N= 3 120 28.0/10.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 2NT N= 3 120 28.0/10.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Robert Andersson - Folke Bohlin 3 S= E 110 22.0/16.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 2NT N-1 7 -100 15.0/23.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Robert Larsson - Mats Johansson 2NT N-1 7 -100 15.0/23.0
Benny Hellman - Margareta Roos Lars Ohlsson - Anne Kleredal 3NT N-1 8 -100 15.0/23.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Karin Olsson - Åke Wetterhall 3NT N-1 7 -100 15.0/23.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Agnetha Öhman - Hans Öhman 3NT S-1 9 -100 15.0/23.0
Olle Wretman - Inga Wretman Hans Roos - Bertil Lundström 3NT S-1 2 -100 15.0/23.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Peter Marcusson - Kenth Hellman 3NT N-2 3 -200 4.0/34.0
Anna Ling - Sören Samuelsson Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 3 N-2 7 -200 4.0/34.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Leif Grund - Torsten Andersson 4 S-2 2 -200 4.0/34.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Marie Forssblad - Peter Wiklund 3NT S-2 5 -200 4.0/34.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Matti Hellström - Linda Sandberg 3NT N-2 7 -200 4.0/34.0
Hans Orr - Ping Huang     - 22.4/-

Bricka 27

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Syd giv
ingen i zon
KD75
kn102
974
E62
kn84
ED9864
53
108
E1092
K7
D
Kkn7543
63
53
EKkn10862
D9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Forssblad - Peter Wiklund Agnetha Öhman - Hans Öhman 4 V-3 4 150 37.0/1.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 3 N+2 8 150 37.0/1.0
Hans Roos - Bertil Lundström Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 3 S+1 10 130 32.0/6.0
Eva Wetterhall - Karl Persson Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 3 S+1 10 130 32.0/6.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Inge Corse - Owe Brink 3 S+1 10 130 32.0/6.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Anna Ling - Sören Samuelsson 3 S= E 110 27.0/11.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Matti Hellström - Linda Sandberg 3 S= 5 110 27.0/11.0
Hans Orr - Ping Huang Karin Olsson - Åke Wetterhall 4 Ö-2 E 100 24.0/14.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Robert Larsson - Mats Johansson 4 V-1 9 50 18.0/20.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 4 V-1 K 50 18.0/20.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 4 V-1 7 50 18.0/20.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 4 V-1 9 50 18.0/20.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Lars Ohlsson - Anne Kleredal 4 Ö-1 K 50 18.0/20.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 4 S-1 10 -50 11.0/27.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Benny Hellman - Margareta Roos 4 S-1 10 -50 11.0/27.0
Rolf Westman - Margit Westman Lennart Eriksson - Solveig Persson 4D S-1 E -100 8.0/30.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Péther Ekman - Ulf Israelsson 3 V= 7 -140 5.0/33.0
Olle Wretman - Inga Wretman Kjell Lindgren - Urban Lindblom 3 V= 9 -140 5.0/33.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 3 V+1 9 -170 2.0/36.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Robert Andersson - Folke Bohlin 5D S-2 E -300 0.0/38.0
Leif Grund - Torsten Andersson     - -/18.9

Bricka 28

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Väst giv
N-S i zon
8
E6
KD96532
1082
EK642
K94
10
Kkn97
kn1097
D1087
4
6543
D53
kn532
Ekn87
ED

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 3NT S+2 7 660 38.0/0.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Robert Larsson - Mats Johansson 3NT S+1 9 630 35.0/3.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 3NT S+1 2 630 35.0/3.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Péther Ekman - Ulf Israelsson 5D V-2 E 300 32.0/6.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Anna Ling - Sören Samuelsson 3 N+2 7 150 29.0/9.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Robert Andersson - Folke Bohlin 4 N+1 9 150 29.0/9.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 4 N= Kn 130 24.0/14.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Benny Hellman - Margareta Roos 4 N= Kn 130 24.0/14.0
Olle Wretman - Inga Wretman Kjell Lindgren - Urban Lindblom 4 N= Kn 130 24.0/14.0
Rolf Westman - Margit Westman Lennart Eriksson - Solveig Persson 4 V-2 K 100 19.0/19.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Lars Ohlsson - Anne Kleredal 4D V-1 E 100 19.0/19.0
Hans Orr - Ping Huang Karin Olsson - Åke Wetterhall 4 V-1 K 50 14.0/24.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Agnetha Öhman - Hans Öhman 3 V-1 E 50 14.0/24.0
Eva Wetterhall - Karl Persson Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 4 V-1 D 50 14.0/24.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 5 S-1 Kn -100 8.0/30.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 5 N-1 Kn -100 8.0/30.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Matti Hellström - Linda Sandberg 5 N-1 Kn -100 8.0/30.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 4 V= 8 -420 3.0/35.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Inge Corse - Owe Brink 4 V= D -420 3.0/35.0
Hans Roos - Bertil Lundström Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 4D V= K -590 0.0/38.0
Leif Grund - Torsten Andersson     - -/18.9

Bricka 29

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Nord giv
alla i zon
8743
10832
Dkn3
83
E
Ekn76
E4
KDkn642
D109
KD9
K875
E107
Kkn652
54
10962
95

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Grund - Torsten Andersson Karin Olsson - Åke Wetterhall 3 V+4 8 -190 38.0/0.0
Robert Larsson - Mats Johansson Anders Källsten - Kjell Larsson 5 V+2 4 -640 36.0/2.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Rolf Westman - Margit Westman 6 V+1 D -1390 31.0/7.0
Anna Ling - Sören Samuelsson Hans Roos - Bertil Lundström 6 V+1 2 -1390 31.0/7.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund Peter Rådahl - Carina Rådahl 6 V+1 3 -1390 31.0/7.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 6 V+1 D -1390 31.0/7.0
Hans Orr - Ping Huang Lars Ohlsson - Anne Kleredal 6NT Ö+1 3 -1470 16.0/22.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Roland Johansson - Maths Mattsson 6NT Ö+1 5 -1470 16.0/22.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Peter Marcusson - Kenth Hellman 6NT Ö+1 6 -1470 16.0/22.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 6NT Ö+1 2 -1470 16.0/22.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Gunnar Söderström - Benny Andersson 6NT Ö+1 5 -1470 16.0/22.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 6NT Ö+1 6 -1470 16.0/22.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 6NT Ö+1 5 -1470 16.0/22.0
Benny Hellman - Margareta Roos Robert Andersson - Folke Bohlin 6NT Ö+1 2 -1470 16.0/22.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 6NT Ö+1 5 -1470 16.0/22.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Inge Corse - Owe Brink 6NT Ö+1 2 -1470 16.0/22.0
Olle Wretman - Inga Wretman Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 6NT Ö+1 5 -1470 16.0/22.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Eva Wetterhall - Karl Persson 7 V= D -2140 3.0/35.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Péther Ekman - Ulf Israelsson 7 V= D -2140 3.0/35.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Matti Hellström - Linda Sandberg 7NT Ö= 5 -2220 0.0/38.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson     - -/21.6

Bricka 30

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Öst giv
ingen i zon
ED842
ED752
1092
K76
kn8
K5
KD9875
kn10
93
ED876
kn1062
953
K1064
kn43
E43

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Robert Larsson - Mats Johansson Anders Källsten - Kjell Larsson 5D V-3 E 500 38.0/0.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 4 N+1 Kn 450 36.0/2.0
Hans Orr - Ping Huang Lars Ohlsson - Anne Kleredal 4 N= 3 420 28.0/10.0
Leif Grund - Torsten Andersson Karin Olsson - Åke Wetterhall 4 N= Kn 420 28.0/10.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Eva Wetterhall - Karl Persson 4 S= D 420 28.0/10.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Péther Ekman - Ulf Israelsson 4 N= 6 420 28.0/10.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Peter Marcusson - Kenth Hellman 4 N= 6 420 28.0/10.0
Anna Ling - Sören Samuelsson Hans Roos - Bertil Lundström 4 N= Kn 420 28.0/10.0
Olle Wretman - Inga Wretman Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 4 N= Kn 420 28.0/10.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund Peter Rådahl - Carina Rådahl 5D V-2 E 300 20.0/18.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Roland Johansson - Maths Mattsson 3 N+1 Kn 170 17.0/21.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Rolf Westman - Margit Westman 3 N+1 Kn 170 17.0/21.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 3 N= Kn 140 13.0/25.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Inge Corse - Owe Brink 3 N= Kn 140 13.0/25.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Matti Hellström - Linda Sandberg 5D V-1 10 100 9.0/29.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 5 V-2 E 100 9.0/29.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 4 V-1 E 50 5.0/33.0
Benny Hellman - Margareta Roos Robert Andersson - Folke Bohlin 4 V-1 10 50 5.0/33.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Gunnar Söderström - Benny Andersson 4D N-1 Kn -100 2.0/36.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 2 N-5 E -250 0.0/38.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson     - -/21.6

Bricka 31

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Syd giv
N-S i zon
832
64
753
EDkn74
EKD107
95
Dkn6
1098
96
EKDkn72
K108
63
kn54
1083
E942
K52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 3NT V-2 4 100 34.0/4.0
Hans Roos - Bertil Lundström Robert Larsson - Mats Johansson 3NT V-2 D 100 34.0/4.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman Kjell Lindgren - Urban Lindblom 3NT V-2 7 100 34.0/4.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 3NT V-2 7 100 34.0/4.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson 3NT V-2 Kn 100 34.0/4.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Anna Ling - Sören Samuelsson 3 Ö+1 2 -170 28.0/10.0
Hans Orr - Ping Huang Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 4 Ö= E -420 22.0/16.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Peter Rådahl - Carina Rådahl 4 Ö= E -420 22.0/16.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Peter Huotila - Mikael Fahlander 4 Ö= E -420 22.0/16.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 4 Ö= E -420 22.0/16.0
Olle Wretman - Inga Wretman Rolf Westman - Margit Westman 4 Ö= E -420 22.0/16.0
Péther Ekman - Ulf Israelsson Lennart Eriksson - Solveig Persson 4 Ö+1 E -450 15.0/23.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 4 Ö+1 2 -450 15.0/23.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Inge Corse - Owe Brink 4 Ö+2 3 -480 6.0/32.0
Leif Grund - Torsten Andersson Lars Ohlsson - Anne Kleredal 4 Ö+2 3 -480 6.0/32.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Matti Hellström - Linda Sandberg 4 Ö+2 3 -480 6.0/32.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Eva Wetterhall - Karl Persson 4 Ö+2 Kn -480 6.0/32.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 4 Ö+2 4 -480 6.0/32.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 4 Ö+2 4 -480 6.0/32.0
Benny Hellman - Margareta Roos Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 4 Ö+2 4 -480 6.0/32.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson     - 17.6/-

Bricka 32

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Väst giv
Ö-V i zon
K54
kn9
K1052
kn1094
E62
EK104
EDkn8
KD
103
65
9763
E7632
Dkn987
D8732
4
85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Péther Ekman - Ulf Israelsson Lennart Eriksson - Solveig Persson 4 V-3 4 300 38.0/0.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 3NT V-2 Kn 200 33.0/5.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Peter Rådahl - Carina Rådahl 3NT V-2 Kn 200 33.0/5.0
Benny Hellman - Margareta Roos Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 3NT V-2 Kn 200 33.0/5.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 3NT V-2 10 200 33.0/5.0
Hans Orr - Ping Huang Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 3NT V-1 Kn 100 22.0/16.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Inge Corse - Owe Brink 3NT V-1 2 100 22.0/16.0
Leif Grund - Torsten Andersson Lars Ohlsson - Anne Kleredal 3NT V-1 Kn 100 22.0/16.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Anna Ling - Sören Samuelsson 2NT V-1 Kn 100 22.0/16.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman Kjell Lindgren - Urban Lindblom 5 Ö-1 D 100 22.0/16.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 3NT V-1 Kn 100 22.0/16.0
Olle Wretman - Inga Wretman Rolf Westman - Margit Westman 3NT V-1 Kn 100 22.0/16.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Matti Hellström - Linda Sandberg 3NT V= Kn -600 8.0/30.0
Hans Roos - Bertil Lundström Robert Larsson - Mats Johansson 3NT V= Kn -600 8.0/30.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 3NT V= 5 -600 8.0/30.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson 3NT V= Kn -600 8.0/30.0
Robert Andersson - Folke Bohlin Peter Huotila - Mikael Fahlander 3NT V= Kn -600 8.0/30.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 3NT Ö= 2 -600 8.0/30.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 3NT V= Kn -600 8.0/30.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Eva Wetterhall - Karl Persson 3NT V+2 Kn -660 0.0/38.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson     - 17.6/-

Bricka 33

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Nord giv
ingen i zon
ED86
E63
K8
E985
Kkn74
KDkn10
Ekn7
76
10952
9
D963
Kkn102
3
87542
10542
D43

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Olsson - Åke Wetterhall Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 4D Ö-2 D 300 38.0/0.0
Leif Grund - Torsten Andersson Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 2 N+1 6 140 35.0/3.0
Olle Wretman - Inga Wretman Anna Ling - Sören Samuelsson 2 N+1 2 140 35.0/3.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Lars Ohlsson - Anne Kleredal 2 N= 9 110 25.0/13.0
Robert Larsson - Mats Johansson Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 2 N= 5 110 25.0/13.0
Eva Wetterhall - Karl Persson Hans Roos - Bertil Lundström 2 S= K 110 25.0/13.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 2 N= 10 110 25.0/13.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 2 N= 10 110 25.0/13.0
Benny Hellman - Margareta Roos Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 2 N= 9 110 25.0/13.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 2 N= 3 110 25.0/13.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 2 S= 7 110 25.0/13.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Agnetha Öhman - Hans Öhman 1NT N= K 90 16.0/22.0
Hans Orr - Ping Huang Robert Andersson - Folke Bohlin 1NT V-1 8 50 14.0/24.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 2 N-1 K -50 9.0/29.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Inge Corse - Owe Brink 2 N-1 Kn -50 9.0/29.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 1NT N-1 9 -50 9.0/29.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Péther Ekman - Ulf Israelsson 2 N-1 6 -50 9.0/29.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 3 N-2 6 -100 3.0/35.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund 1NT N-2 2 -100 3.0/35.0
Rolf Westman - Margit Westman Peter Marcusson - Kenth Hellman 2 Ö= 3 -110 0.0/38.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren     - -/16.6

Bricka 34

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Öst giv
N-S i zon
742
EDkn1065
82
kn4
ED985
73
EK976
K
K1063
98
D
E98753
kn
K42
kn10543
D1062

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Rådahl - Carina Rådahl Agnetha Öhman - Hans Öhman 1 V+2 E -110 37.0/1.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 3 Ö= K -110 37.0/1.0
Leif Grund - Torsten Andersson Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 2 V+2 E -170 34.0/4.0
Hans Orr - Ping Huang Robert Andersson - Folke Bohlin 4 V+1 Kn -450 27.0/11.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Lars Ohlsson - Anne Kleredal 4 V+1 E -450 27.0/11.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 4 V+1 E -450 27.0/11.0
Robert Larsson - Mats Johansson Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 4 V+1 E -450 27.0/11.0
Eva Wetterhall - Karl Persson Hans Roos - Bertil Lundström 4 V+1 E -450 27.0/11.0
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund 4 V+1 2 -450 27.0/11.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 4 V+2 8 -480 14.0/24.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Inge Corse - Owe Brink 4 V+2 Kn -480 14.0/24.0
Rolf Westman - Margit Westman Peter Marcusson - Kenth Hellman 4 V+2 8 -480 14.0/24.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Per-Erik Eriksson - Carina Sundén 4 V+2 8 -480 14.0/24.0
Benny Hellman - Margareta Roos Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 4 V+2 Kn -480 14.0/24.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 4 V+2 8 -480 14.0/24.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 4 V+2 2 -480 14.0/24.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Péther Ekman - Ulf Israelsson 4 V+3 8 -510 3.0/35.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 4 V+3 8 -510 3.0/35.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 4 V+3 2 -510 3.0/35.0
Olle Wretman - Inga Wretman Anna Ling - Sören Samuelsson 4 V+3 2 -510 3.0/35.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren     - -/16.6

Bricka 35

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Syd giv
Ö-V i zon
D975
kn104
108642
3
106432
9862
E
ED10
Ekn
KD3
KD93
kn852
K8
E75
kn75
K9764

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Péther Ekman - Ulf Israelsson Rolf Westman - Margit Westman 4 V-2 3 200 38.0/0.0
Leif Grund - Torsten Andersson Robert Andersson - Folke Bohlin 4 V-1 3 100 32.0/6.0
Hans Roos - Bertil Lundström Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 2 V-1 Kn 100 32.0/6.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund Kjell Lindgren - Urban Lindblom 3NT Ö-1 4 100 32.0/6.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 4 V-1 7 100 32.0/6.0
Olle Wretman - Inga Wretman Peter Marcusson - Kenth Hellman 3NT Ö-1 6 100 32.0/6.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 1NT S-1 8 -50 26.0/12.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 2NT Ö= 2 -120 24.0/14.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 2 V+1 3 -140 22.0/16.0
Gunnar Söderström - Benny Andersson Benny Hellman - Margareta Roos 2D N-2 2 -300 20.0/18.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 3NT Ö= 6 -600 16.0/22.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Inge Corse - Owe Brink 3NT Ö= 2 -600 16.0/22.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Peter Rådahl - Carina Rådahl 3NT Ö= 5 -600 16.0/22.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Karin Olsson - Åke Wetterhall 3NT Ö+1 4 -630 8.0/30.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Roland Johansson - Maths Mattsson 3NT Ö+1 2 -630 8.0/30.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Eva Wetterhall - Karl Persson 3NT Ö+1 4 -630 8.0/30.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Hans Orr - Ping Huang 3NT Ö+1 6 -630 8.0/30.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 3NT Ö+1 5 -630 8.0/30.0
Anna Ling - Sören Samuelsson Robert Larsson - Mats Johansson 3NT Ö+2 5 -660 1.0/37.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 3NT Ö+2 4 -660 1.0/37.0
Anders Källsten - Kjell Larsson     - -/18.1

Bricka 36

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Väst giv
alla i zon
Ekn96
987
9762
52
73
KDkn
E103
109873
1042
103
KDkn8
EKD4
KD85
E6542
54
kn6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Söderström - Benny Andersson Benny Hellman - Margareta Roos 3NT Ö-1 5 100 38.0/0.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund Kjell Lindgren - Urban Lindblom 2 N-1 E -100 36.0/2.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 3 Ö+1 5 -130 32.0/6.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 2 Ö+2 K -130 32.0/6.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson 2 Ö+2 D -130 32.0/6.0
Péther Ekman - Ulf Israelsson Rolf Westman - Margit Westman 3 Ö+2 5 -150 27.0/11.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Peter Rådahl - Carina Rådahl 3 Ö+2 K -150 27.0/11.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Karin Olsson - Åke Wetterhall 2NT Ö+2 2 -180 24.0/14.0
Hans Roos - Bertil Lundström Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 3 N-2 E -200 22.0/16.0
Anna Ling - Sören Samuelsson Robert Larsson - Mats Johansson 3NT Ö= D -600 18.0/20.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 3NT Ö= K -600 18.0/20.0
Olle Wretman - Inga Wretman Peter Marcusson - Kenth Hellman 3NT Ö= 5 -600 18.0/20.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 3NT Ö+1 4 -630 7.0/31.0
Leif Grund - Torsten Andersson Robert Andersson - Folke Bohlin 3NT Ö+1 2 -630 7.0/31.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Inge Corse - Owe Brink 3NT Ö+1 5 -630 7.0/31.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Roland Johansson - Maths Mattsson 3NT Ö+1 2 -630 7.0/31.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Eva Wetterhall - Karl Persson 3NT Ö+1 2 -630 7.0/31.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 3NT Ö+1 2 -630 7.0/31.0
Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom Hans Orr - Ping Huang 3NT Ö+1 5 -630 7.0/31.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 3NT Ö+1 4 -630 7.0/31.0
Anders Källsten - Kjell Larsson     - -/18.1

Bricka 37

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Nord giv
N-S i zon
kn743
10653
92
E65
D5
E84
Kkn1065
1072
10986
D97
ED84
D4
EK2
Kkn2
73
Kkn983

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 2 N+1 10 140 37.0/1.0
Rolf Westman - Margit Westman Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 3 N= D 140 37.0/1.0
Olle Wretman - Inga Wretman Robert Larsson - Mats Johansson 4 V-2 3 100 34.0/4.0
Hans Orr - Ping Huang Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 1NT S= 10 90 24.0/14.0
Leif Grund - Torsten Andersson Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 1NT S= 6 90 24.0/14.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Robert Andersson - Folke Bohlin 1NT S= 6 90 24.0/14.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 1NT S= 5 90 24.0/14.0
Eva Wetterhall - Karl Persson Anna Ling - Sören Samuelsson 1NT S= 10 90 24.0/14.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 1NT S= 5 90 24.0/14.0
Inge Corse - Owe Brink Peter Rådahl - Carina Rådahl 1NT S= 6 90 24.0/14.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Marie Forssblad - Peter Wiklund 1NT S= 6 90 24.0/14.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Gunnar Söderström - Benny Andersson 1NT S= 5 90 24.0/14.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Roland Johansson - Maths Mattsson 3 V-1 E 50 13.0/25.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman Péther Ekman - Ulf Israelsson 3 V-1 E 50 13.0/25.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 2 V= E -90 9.0/29.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Benny Hellman - Margareta Roos 1NT Ö= 2 -90 9.0/29.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 1NT S-1 6 -100 4.0/34.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Matti Hellström - Linda Sandberg 1NT S-1 5 -100 4.0/34.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Anders Källsten - Kjell Larsson 1NT S-1 6 -100 4.0/34.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman Lennart Eriksson - Solveig Persson 2D V= E -180 0.0/38.0
Hans Roos - Bertil Lundström     - 19.1/-

Bricka 38

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Öst giv
Ö-V i zon
D3
D874
10542
K97
1087652
6
EK63
D8
kn4
EK93
Dkn8
kn643
EK9
kn1052
97
E1052

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Robert Andersson - Folke Bohlin 3NT Ö-2 2 200 37.0/1.0
Eva Wetterhall - Karl Persson Anna Ling - Sören Samuelsson 3 V-2 D 200 37.0/1.0
Rolf Westman - Margit Westman Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 2 N= D 110 34.0/4.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Johan Säfsten - Joakim Nordlindh 4 Ö-1 E 100 30.0/8.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Anders Källsten - Kjell Larsson 2NT Ö-1 2 100 30.0/8.0
Gunnar Jacobsson - Hans Johansson Marie Forssblad - Peter Wiklund 3 V-1 7 100 30.0/8.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman Péther Ekman - Ulf Israelsson 2NT S-1 5 -50 25.0/13.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Benny Hellman - Margareta Roos 2 N-1 Kn -50 25.0/13.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson 2 V= 10 -110 21.0/17.0
Peter Huotila - Mikael Fahlander Gunnar Söderström - Benny Andersson 2 V= 7 -110 21.0/17.0
Hans Orr - Ping Huang Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 2 V+1 2 -140 11.0/27.0
Leif Grund - Torsten Andersson Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 2 V+1 4 -140 11.0/27.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 2 V+1 2 -140 11.0/27.0
Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon Matti Hellström - Linda Sandberg 2 V+1 7 -140 11.0/27.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Roland Johansson - Maths Mattsson 2 V+1 D -140 11.0/27.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 2 V+1 7 -140 11.0/27.0
Inge Corse - Owe Brink Peter Rådahl - Carina Rådahl 2 V+1 4 -140 11.0/27.0
Olle Wretman - Inga Wretman Robert Larsson - Mats Johansson 2 V+1 4 -140 11.0/27.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 2 V+2 3 -170 2.0/36.0
Agnetha Öhman - Hans Öhman Lennart Eriksson - Solveig Persson 3NTD S-3 D -500 0.0/38.0
Hans Roos - Bertil Lundström     - 19.1/-

Bricka 39

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Syd giv
alla i zon
K76
109
98632
983
E10
Dkn853
107
EK42
Dkn98432
K7
D
D65
5
E642
EKkn54
kn107

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 4 V-2 3 200 38.0/0.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 2 Ö+2 E -170 32.0/6.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Agnetha Öhman - Hans Öhman 2 Ö+2 E -170 32.0/6.0
Anna Ling - Sören Samuelsson Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 2 Ö+2 K -170 32.0/6.0
Inge Corse - Owe Brink Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 3 Ö+1 E -170 32.0/6.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 3 Ö+1 E -170 32.0/6.0
Hans Orr - Ping Huang Gunnar Söderström - Benny Andersson 4 Ö= K -620 14.0/24.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Benny Hellman - Margareta Roos 4 Ö= K -620 14.0/24.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 4 Ö= K -620 14.0/24.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 4 Ö= E -620 14.0/24.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Lars Ohlsson - Anne Kleredal 4 Ö= K -620 14.0/24.0
Robert Larsson - Mats Johansson Eva Wetterhall - Karl Persson 4 Ö= K -620 14.0/24.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund Peter Marcusson - Kenth Hellman 4 Ö= E -620 14.0/24.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Rolf Westman - Margit Westman 4 Ö= K -620 14.0/24.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Hans Roos - Bertil Lundström 4 Ö= K -620 14.0/24.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Lennart Eriksson - Solveig Persson 4 Ö= 5 -620 14.0/24.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Leif Grund - Torsten Andersson 4 Ö= E -620 14.0/24.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Peter Huotila - Mikael Fahlander 4 Ö= E -620 14.0/24.0
Olle Wretman - Inga Wretman Péther Ekman - Ulf Israelsson 4 Ö= E -620 14.0/24.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Robert Andersson - Folke Bohlin 4D Ö= E -790 0.0/38.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh     - 23.7/-

Bricka 40

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Väst giv
ingen i zon
E
D103
KD9863
842
96
842
kn742
D1076
KD107532
95
E10
kn9
kn84
EKkn76
5
EK53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 4D Ö-4 5 800 37.0/1.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Maria Hasselgren - Johan Hasselgren 5D Ö-4 E 800 37.0/1.0
Hans Orr - Ping Huang Gunnar Söderström - Benny Andersson 4D Ö-3 3 500 34.0/4.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Lennart Eriksson - Solveig Persson 3NT N+2 K 460 32.0/6.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Robert Andersson - Folke Bohlin 4 S+1 9 450 25.0/13.0
Robert Larsson - Mats Johansson Eva Wetterhall - Karl Persson 4 S+1 9 450 25.0/13.0
Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund Peter Marcusson - Kenth Hellman 4 S+1 9 450 25.0/13.0
Roland Johansson - Maths Mattsson Rolf Westman - Margit Westman 4 S+1 9 450 25.0/13.0
Inge Corse - Owe Brink Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 4 S+1 9 450 25.0/13.0
Olle Wretman - Inga Wretman Péther Ekman - Ulf Israelsson 4 S+1 9 450 25.0/13.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Benny Hellman - Margareta Roos 4 S= 9 420 15.0/23.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg 4 S= 9 420 15.0/23.0
Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt Leif Grund - Torsten Andersson 4 S= 9 420 15.0/23.0
Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund Peter Huotila - Mikael Fahlander 4 S= 9 420 15.0/23.0
Anders Källsten - Kjell Larsson Lars Ohlsson - Anne Kleredal 5 N-1 D -50 7.0/31.0
Kjell Lindgren - Urban Lindblom Agnetha Öhman - Hans Öhman 4 S-1 2 -50 7.0/31.0
Anna Ling - Sören Samuelsson Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson 4 S-1 6 -50 7.0/31.0
Karin Olsson - Åke Wetterhall Hans Roos - Bertil Lundström 4 S-1 9 -50 7.0/31.0
Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 6 N-2 K -100 1.0/37.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 5 N-2 K -100 1.0/37.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh     - 23.7/-

Bricka 41

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Nord giv
Ö-V i zon
97654
K85
865
43
K
106
Dkn972
E10982
Dkn2
E432
1043
KD5
E1083
Dkn97
EK
kn76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Westman - Margit Westman Agnetha Öhman - Hans Öhman 2 S+1 6 140 36.0/2.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman Roland Johansson - Maths Mattsson 3 N= K 140 36.0/2.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Hans Roos - Bertil Lundström 3 N= K 140 36.0/2.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Robert Andersson - Folke Bohlin 2 N= 3 110 32.0/6.0
Hans Orr - Ping Huang Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund 4 Ö-1 E 100 29.0/9.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Kjell Lindgren - Urban Lindblom 2NT Ö-1 D 100 29.0/9.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 3 N-1 K -50 24.0/14.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 4 N-1 K -50 24.0/14.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 4 N-1 3 -50 24.0/14.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 2 Ö+1 E -110 16.0/22.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Karin Olsson - Åke Wetterhall 3 Ö= D -110 16.0/22.0
Péther Ekman - Ulf Israelsson Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 2 Ö+1 K -110 16.0/22.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Anders Källsten - Kjell Larsson 3 Ö= E -110 16.0/22.0
Olle Wretman - Inga Wretman Eva Wetterhall - Karl Persson 3 Ö= D -110 16.0/22.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 2NT Ö= D -120 10.0/28.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Robert Larsson - Mats Johansson 4 V= 9 -130 8.0/30.0
Leif Grund - Torsten Andersson Gunnar Söderström - Benny Andersson 2NT Ö+2 6 -180 5.0/33.0
Benny Hellman - Margareta Roos Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 2NT Ö+2 3 -180 5.0/33.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Inge Corse - Owe Brink 3D S-2 D -300 2.0/36.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Peter Huotila - Mikael Fahlander 1NTD S-4 D -800 0.0/38.0
Anna Ling - Sören Samuelsson     - -/13.9

Bricka 42

Upsala BS, Sverige 2012.04.15

Öst giv
alla i zon
kn43
854
E1074
732
107
KDkn106
kn52
E104
ED96
E72
KD6
kn95
K852
93
983
KD86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Orr - Ping Huang Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund 3NT Ö= 3 -600 37.0/1.0
Benny Hellman - Margareta Roos Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd 3NT Ö= 2 -600 37.0/1.0
Per-Erik Eriksson - Carina Sundén Gunnar Jacobsson - Hans Johansson 4 Ö= K -620 28.0/10.0
Bengt Häggquist - Lars-Olof Olsson Bertil Tollbom - Birgitta Tollbom 4 Ö= K -620 28.0/10.0
Johan Säfsten - Joakim Nordlindh Karin Olsson - Åke Wetterhall 4 Ö= K -620 28.0/10.0
Péther Ekman - Ulf Israelsson Monica Stenkvist Asplund - Stefan Asplund 4 V= E -620 28.0/10.0
Matti Hellström - Linda Sandberg Kjell Lindgren - Urban Lindblom 4 V= 5 -620 28.0/10.0
Lars Ohlsson - Anne Kleredal Hans Roos - Bertil Lundström 4 Ö= D -620 28.0/10.0
Agneta Englund - Mary-Ann Dahlberg Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon 4 Ö= K -620 28.0/10.0
Marie Forssblad - Peter Wiklund Peter Huotila - Mikael Fahlander 3NT Ö+1 K -630 18.0/20.0
Ulla-Britt Ivarsson - Ove Ivarsson Jan Lindgren - Bengt Nordenstedt 3NT Ö+1 K -630 18.0/20.0
Peter Marcusson - Kenth Hellman Roland Johansson - Maths Mattsson 3NT Ö+1 K -630 18.0/20.0
Leif Grund - Torsten Andersson Gunnar Söderström - Benny Andersson 4 Ö+1 3 -650 9.0/29.0
Peter Rådahl - Carina Rådahl Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 4 Ö+1 2 -650 9.0/29.0
Lennart Eriksson - Solveig Persson Inge Corse - Owe Brink 4 Ö+1 K -650 9.0/29.0
Rolf Westman - Margit Westman Agnetha Öhman - Hans Öhman 4 Ö+1 K -650 9.0/29.0
Thore Jirståhl - Kerstin Eriksson Robert Larsson - Mats Johansson 4 Ö+1 6 -650 9.0/29.0
Olle Wretman - Inga Wretman Eva Wetterhall - Karl Persson 4 Ö+1 9 -650 9.0/29.0
Maria Hasselgren - Johan Hasselgren Robert Andersson - Folke Bohlin 3NT Ö+2 8 -660 1.0/37.0
Bernt Rosengren - Gun-Britt Johansson Anders Källsten - Kjell Larsson 3NT Ö+2 6 -660 1.0/37.0
Anna Ling - Sören Samuelsson     - -/13.9



Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)26 65 60 70
http://bridgeforlaget.e-butik.se/?ref=fsbbf
https://www.birka.se/svenska-bridgeforbundet/
http://www.reseskaparna.se/vara-resor/bridgeresor/
http://www.grandtours.se/Resor/Bridgeresor/
http://www.svenskbridge.se/festival_eng
http://www.svenskbridge.se/framtidsgiv
http://www.wbfwomensbridgeclub.org